Puchar Świata w Pekinie. Polacy idą za ciosem i celują w medale

Panczeniści nie zwalniają tempa i ponownie powalczą w Azji o medale Pucharu Świata. Tor olimpijski w Pekinie sprzyja szybkim przejazdom, co może oznaczać także rekordy kraju.

Publikacja: 29.11.2024 15:55

Andżelika Wójcik zaczęła sezon Pucharu Świata od drugiego miejsca. Teraz Polka spróbuje powalczyć w

Andżelika Wójcik zaczęła sezon Pucharu Świata od drugiego miejsca. Teraz Polka spróbuje powalczyć w Pekinie o kolejny medal w rywalizacji na 500 metrów

Foto: Rafał Oleksiewicz

Premiera globalnego cyklu w Nagano przebiegła po myśli przynajmniej kilkorga spośród naszych panczenistów. Na nastrój nie może narzekać chociażby Andżelika Wójcik. Liderka kadry zaczęła sezon od srebra na 500 metrów, a w kolejnym biegu była ósma i aktualnie zajmuje piąte miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

Dziesiąty wśród panczenistów na tym dystansie jest Marek Kania. Taką samą pozycję w klasyfikacji biegu masowego zajmuje Szymon Palka. Po zawodach w Nagano miejsce w dywizji A utrzymali się ponadto Damian Żurek (500 i 1000 metrów) oraz Natalia Jabrzyk (1000 m i bieg masowy). Teraz, w Pekinie, dołączy do niej Karolina Bosiek.

Czytaj więcej

Puchar Świata w Lillehammer. Weteran liderem, Polacy wciąż lądują bardzo blisko

- Każdy medal jest cenny, zwłaszcza że w przeszłości Azja nie zawsze była nam przychylna. Podchodziliśmy więc do startu Pucharu Świata z ostrożnością, ale skoro zaczynamy sezon od medalu, to warto pójść za ciosem – przekonuje przed zawodami w Pekinie dyrektor sportowy Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego (PZŁS) Konrad Niedźwiedzki.

Puchar Świata w łyżwiarstwie szybkim. Kontuzje Polaków nie oszczędzają

Na odbudowanie pozycji w Pucharze Świata liczy chociażby Kaja Ziomek-Nogal, która po szóstym miejscu na otwarcie Pucharu Świata, w kolejnym biegu została zdyskwalifikowana za przekroczenie linii toru. - Udowodniłam sobie, że wróciłam do światowej czołówki. Muszę skupić się na zadaniach, które mam do wykonania, a nie myśleć o wyniku - podkreśla zawodniczka Cuprum Lubin.

Na powrót do najwyższej dywizji, dzięki przejazdom w Pekinie, liczą Piotr Michalski i Martyna Baran, którą z występu w ostatnim biegu wyeliminował uraz. – Ma sześć szwów na kostce. Kontuzje nas nie oszczędzają, bo w kraju zostały przez to Magdalena Czyszczoń i Natalia Czerwonka, która w ostatnich tygodniach była naprawdę w wysokiej formie – wyjaśnia Niedźwiedzki.

Czytaj więcej

Puchar Świata. Angelika Wójcik na podium w Nagano

Puchar Świata w łyżwiarstwie szybkim. Czas na sprinterów z Polski

Szansą na podium dla Polski w Pekinie będą sprinty drużynowe. Tylko w ubiegłym sezonie nasi zawodnicy zdobyli w tej specjalności dziewięć medali mistrzostw świata i Europy oraz Pucharu Świata. Jeden, brązowy, Wójcik, Karolina Bosiek oraz Iga Wojtasik wywalczyły właśnie w Pekinie. - Sprint drużynowy to konkurencja, która wyjątkowo nam leży – nie kryje dyrektor PZŁS.

- Od czasów juniorskich zawsze byłyśmy w tym mocne. Konkurencja jest duża, bo są Amerykanki, Holenderki, Kanadyjki czy Japonki, ale zrobimy wszystko, żeby przywieźć medal do Polski – zapowiada Ziomek-Nogal. Początek zawodów Pucharu Świata w Pekinie 29 listopada. Transmisje będą dostępne na YouTube (kanał Skating ISU). Najważniejsze starty pokażą sportowe kanały Polsatu.

Sporty zimowe
Natalia Sidorowicz w życiowej formie przed igrzyskami. Zaskoczyła samą siebie
Materiał Promocyjny
Jak wygląda nowoczesny leasing
Sporty zimowe
Historyczny sukces polskiego łyżwiarstwa. Sześć medali w jeden weekend
Sporty zimowe
Jak Władimir został Władkiem. Semirunnij polskim medalistą w łyżwiarstwie szybkim
Sporty zimowe
Łyżwiarstwo szybkie zastąpi nam skoki narciarskie?
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Sporty zimowe
Puchar Świata w Krynicy przeszedł do historii
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście