Festiwal Biegowy. Ruszają po radość i nagrody

Tylko dni dzielą uczestników od piątku 8 września, czyli wielkiego startu 14. Festiwalu Biegowego w Piwnicznej-Zdroju nad Popradem.

Publikacja: 31.08.2023 03:00

3 tys. osób zgłosiło się już do udziału w tegorocznym Festiwalu

3 tys. osób zgłosiło się już do udziału w tegorocznym Festiwalu

Foto: Materiały Prasowe

Odliczanie się zaczęło, trwają ostatnie przygotowania tras, cyzelowanie szczegółów oraz korekty programu, które mają ułatwić planowanie startów i zapewnić konieczny odpoczynek tym, którzy planują udział w kilku biegach.

Zmian nie ma wiele, ale po kilku latach organizatorzy zdecydowali się na wycofanie z programu prób na 15 km, 3 km i 5 km, dodając w zamian dystans 4 km.

Nieco krótszy będzie Iron Run, czyli ambitny biegowy wielobój. Pozostanie ogromnym wyzwaniem dla chętnych, w dalszym ciągu każdego dnia Festiwalu czekać ich będą etapy o różnej skali trudności, ale łączna długość tras zmniejszy się o około 20 km.

Czytaj więcej

Bieganie w Piwnicznej. Festiwal wspomnień

W większości biegów pozostawionych w programie żadnych korekt nie ma, wyłączywszy Bieg na 36 km, który nie startuje – tak jak do tej pory – z Rytra, ale z Miasteczka Biegowego na Nakle. W pierwszej części wiedzie na Halę Łabowską i później każe dążyć do mety w Piwnicznej przez Wierchomlę.

Pewną zmianą programową jest też godzina startu Biegu na 100 km – teraz to wydarzenie zacznie się w sobotę o 2 w nocy. Przesunięto również sobotnie biegi dziecięce w kategorii 9–12 na godzinę 10. W związku z prośbami uczestników, którzy w Biegu Przebierańców chcieliby startować całymi rodzinami, ten szczególny kolorowy bieg przeniesiony został z piątku, 8 września o 20:30, na niedzielę, 10 września, na 14:30.

Zmiana jest dość istotna. To będzie przecież czas podsumowań festiwalowych, zatem radosne bieganie w niebanalnych strojach na niezbyt długim dystansie nie powinno sprawić żadnych problemów i ładnie zamknie imprezę.

W dalszym ciągu organizatorzy zachęcają do aktywnego uczestnictwa w 14. Festiwalu Biegowym. Szansa jeszcze jest, bo zakończenie zapisów przedłużono z 30 sierpnia do 7 września, więc chętni wciąż mają czas, żeby dołączyć do imprezy.

Wedle ostatnich danych wiadomo, że na 22 festiwalowe biegi zapisało się ponad 3000 osób – przeważają mężczyźni, ale ta przewaga nie jest wcale ogromna.

Największa frekwencja na razie spodziewana jest w biegach rozgrywanych pod hasłem „Aktywny Małopolanin” (684 zgłoszenia), a z klasyków prowadzi – to żadne zaskoczenie, tylko raczej festiwalowa tradycja – Sądecka Dycha po Rekord z Suchej Doliny do Piwnicznej (338 osób na dziesięć dni przed startem).

Czytaj więcej

Festiwal Biegowy: beskidzkie noce i dnie zapraszają

Sporo osób podejmuje największe wyzwania, czyli długie biegi górskie. Do Biegu na 36 km zgłosiło się 299 osób, Biegu na 100 km – 258, środkową wersję (61 km) wybrało na razie 210 osób. Krótsze biegi górskie też są już nieźle obsadzone, co także godne jest podziwu.

Iron Run zgromadzi ponad 50 najwytrwalszych biegaczek i biegaczy, Koral Maraton będzie miał stawkę przekraczającą 70 osób, półmaraton – ponad 120. Jeśli ktoś jest ciekaw, z kim będzie się ścigać, to festiwalowa strona internetowa daje szybką możliwość sprawdzenia imiennych list startowych.

14. Festiwal Biegowy: pula nagród przekroczy ćwierć miliona złotych

Organizatorzy policzyli także, że 14. Festiwal Biegowy będzie miał łączną pulę nagród przekraczającą 250 tys. złotych.

Spora część to nagrody rzeczowe, które otrzymają m.in. pierwsze trójki Biegu Lachów i Górali, Biegu w krawacie, Biegu na szpilkach, Biegu na milę, Biegu nocnym na 7 km, Nocnym biegu rodzinnym na 4 km, Biegu Przebierańców, a także w dwóch konkurencjach nordic walking – w wielu przypadkach w różnych kategoriach płci i wieku.

W niektórych wydarzeniach mających rangę mistrzostw Polski (Bieg Masters w Ultramaratonie Górskim na 100 km, Bieg Masters w Biegu Ulicznym na 10 km) dochodzą oficjalne medale Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, te pamiątkowe otrzymają w odpowiednich kategoriach najszybsze dzieci i młodzież.

W najbardziej wymagających konkurencjach przewidziano premie pieniężne, w większości dla trójki najlepszych, w podziale na liczne kategorie – tak aby nagradzanych było jak najwięcej.

Patrząc na sprawy z tej strony, można dodać, że najbardziej opłacalne dla mistrzyni i mistrza będą sukcesy w Ultramaratonie Wyszehradzkim im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, czyli sztandarowym Biegu 7 Dolin na dystansie 100 km – najlepsza Polka i najlepszy Polak otrzymają po 2000 zł. Sukces w klasyfikacji open tej rywalizacji oznacza bonus 1700 zł, a dochodzą też do puli premie w wielu kategoriach dodatkowych i za dalsze miejsca.

Czytaj więcej

Pobiegaj mi mamo

Za wygraną w Biegu 7 Dolin na 61 km przewidziano 1500 zł, po 1000 zł dostaną też i ci, którzy wygrają Bieg 7 Dolin 36 km, Sądecką Dychę po Rekord, klasyfikacje końcowe Iron Run kobiet i mężczyzn. Pierwsze miejsce w Koral Maratonie i Biegu Górskim na 23 km oznacza wypłatę 750 zł, a wygrane w Półmaratonie Śladami św. Kingi i Biegu Górskim na 11 km – 500 zł premii.

Większość startujących świetnie o tym pamięta, ale na końcu Festiwalu, czyli w niedzielę 10 września około 16, będzie losowana nagroda specjalna – biała toyota Aygo X dla osoby, która zaliczyła przynajmniej jeden bieg na dystansie 10 kilometrów lub dłuższym i będzie obecna w trakcie losowania.

Komu mało, niech pamięta, że nad wodami Popradu w Miasteczku Biegowym na Nakle czekają hale i obszary wielu rozrywek i zajęć towarzyszących.

Warto obejrzeć oraz wysłuchać artystów Festiwalu Lachów i Górali, odwiedzić Targi Expo, Strefę Smaku, Strefę Dzieci, a na końcu Strefę Relaksu, w której masaż przyspieszy regenerację i złagodzi zakwasy.

„Rzeczpospolita” jest patronem medialnym Festiwalu. Więcej informacji na stronie: www.festiwalbiegowy.pl

Odliczanie się zaczęło, trwają ostatnie przygotowania tras, cyzelowanie szczegółów oraz korekty programu, które mają ułatwić planowanie startów i zapewnić konieczny odpoczynek tym, którzy planują udział w kilku biegach.

Zmian nie ma wiele, ale po kilku latach organizatorzy zdecydowali się na wycofanie z programu prób na 15 km, 3 km i 5 km, dodając w zamian dystans 4 km.

Pozostało 94% artykułu
Inne sporty
Alicja Tchórz podejrzana o doping. Zawodniczka wydała oświadczenie. "Wrócę silniejsza"
Kolarstwo
Kości zostały rzucone. Tadej Pogacar podbił Włochy. A teraz Francja
Inne sporty
Puchar Świata. Polacy zdobyli czternaście medali
Inne sporty
Startuje Puchar Świata. Poznań znów stolicą kajakarstwa
Inne sporty
Tadej Pogacar dziękuje Rafałowi Majce. Słoweniec coraz bliżej zwycięstwa w Giro d'Italia
Inne sporty
Rośnie kadra reprezentacji Polski na igrzyska w Paryżu. Cztery szanse na medale