Euro 2024. Wszystkie drużyny w grupie E mają po trzy punkty. Szymon Marciniak bez zarzutu

W grupie E wiadomo, że nic nie wiadomo. Po niezwykle zaciętym meczu Belgia pokonała Rumunię 2:0 i po dwóch kolejkach ma trzy punkty. Tak jak jej rywale oraz Słowacja i Ukraina. Rozstrzygnięcia zapadną w środę.

Publikacja: 22.06.2024 23:02

Po niezwykle zaciętym meczu Belgia pokonała Rumunię 2:0

Belgowie stali pod ścianą. Sensacyjnie przegrali pierwszy mecz ze Słowacją 0:1. „Czerwonym Diabłom” w oczy zajrzało widmo kompromitacji, jeszcze większej niż ta na mundialu w Katarze, kiedy odpadli już w fazie grupowej (wyprzedziły ich Maroko i Chorwacja).

Grupę na Euro mieli jeszcze łatwiejszą. Jak się okazało teoretycznie. W drugiej serii w Kolonii grali z Rumunią. Drużyna prowadzona przez Edwarda Iordanescu, stworzona z piłkarzy bez nazwisk, wywodzących się głównie z klubów spoza topu, pokonała w pierwszym spotkaniu Euro 2024 Ukrainę 3:0 i słusznie jej gra wywołała zachwyt.

Belgowie zamienili się w Rumunię

W Kolonii – przynajmniej w pierwszej połowie - Belgia zamieniła się w Rumunię, a Rumunia w Ukrainę z pierwszej kolejki. Czy to z powodu zmian w składzie (w obronie do gry wrócił 37-letni Jan Vertonghen i Arthur Theate), czy tak dobrze podziałała na faworytów presja, trudno powiedzieć. W każdym razie, oo był zupełnie inny zespół niż ze Słowacją.

Pozytywnie z pewnością na swobodną, ofensywną i ładną grę Belgów wpłynął szybko – już w drugiej minucie – zdobyty gol. Youri Tielemans pokonał rumuńskiego bramkarza strzałem z dystansu. Piękną asystę zaliczył krytykowany za swą nieskuteczność Romelu Lukaku. Przez pierwsze 45 minut faworyci atakowali, mieli gigantyczną przewagę w posiadaniu piłki (blisko 70 procent), oddali 10 strzałów. Stworzyli wspaniałe widowisko.

Pechowiec Romelu Lukaku. Szymon Marciniak bezbłędny

Rumuni przejęli inicjatywę po przerwie. Grali głównie z kontrataku, ambitnie, dużo lepiej i atrakcyjniej niż w pierwszej połowie. Najlepszej okazji nie wykorzystał Dennis Man. W 68. minucie nie wykorzystał sytuacji sam na sam z Koenem Casteelsem.

Rumuni musieli uważać, bo Kevin De Bruyne, Jeremy Doku, Dodi Lukebakio, Lukaku nieustannie stwarzali zagrożenie. Ten ostatni strzelił bramkę, ale — po raz trzeci w tym turnieju — nieuznaną po decyzji VAR. Zwycięstwo Belgii przypieczętował De Bruyne. Asystę przy golu kapitana Belgów miał bramkarz Casteels.

Mecz sędziował Szymon Marciniak. Decyzję polskiego arbitra nie wzbudziły kontrowersji, podejmował je szybko i zdecydowanie. Ale to był mecz czysty, bez napięć i przede wszystkim bardzo atrakcyjny.

Najbardziej wyrównana grupa Euro 2024

Sytuacja w grupie E est arcyciekawa. Wszystkie drużyny zdobyły po trzy punkty. W środę o 18:00 Słowacja gra z Rumunią, a Belgia z Ukrainą. Tak więc mimo zwycięstwa Belgowie wciąż są pod ścianą, bo wciąż mogą zająć ostatnie miejsce i pożegnać się z turniejem.

• Belgia — Rumunia 2:0 (1:0)
  • Bramki: Y. Tielemans (2.), K. De. Bruyne (80.)

Euro 2024
Gruzja ma nowe marzenie. Jak outsider awansował do 1/8 finału Euro 2024?
Euro 2024
Euro 2024: Tabele grupowe i wyniki meczów
Euro 2024
Gruzja w 1/8 finału Euro 2024! Wielki mecz z Portugalią i wściekły Cristiano Ronaldo