Łyżwiarstwo szybkie. Polacy zaczynają mistrzostwa świata w Calgary

Sprint to największa nadzieja reprezentacji Polski na medal mistrzostw świata w łyżwiarstwie szybkim, które rozpoczęły się w Calgary.

Publikacja: 15.02.2024 09:21

Marek Kania, Piotr Michalski i Damian Żurek mogą zdobyć w Calgary nawet złoty medal mistrzostw świat

Marek Kania, Piotr Michalski i Damian Żurek mogą zdobyć w Calgary nawet złoty medal mistrzostw świata

Foto: Rafał Oleksiewicz

Nasi panczeniści tej zimy stają na wysokości zadania. Polacy zdobyli dziesięć medali Pucharu Świata i tylko raz — podczas weekendu w Calgary — nie sięgnęli podium. Imponujący był start w Tomaszowie Mazowieckim, gdzie brązowe krążki zdobyli Andżelika Wójcik, Damian Żurek (oboje 500 m) oraz drużyna kobiet. Jeszcze więcej, bo cztery medale, przyniosły ostatnie zawody w Quebecu. Tam srebro zdobyła drużyna sprinterek i Marek Kania, brąz Piotr Michalski, a złoto - drużyna sprinterów.

– Zakładaliśmy, że już w Kanadzie pojawi się wysoka dyspozycja, ale nie sądziliśmy, że tak prędko doczekamy się obrazka z dwójką Polaków na podium Pucharu Świata. Chłopaki, uniesieni tymi przejazdami, tylko potwierdzili klasę w sprincie drużynowym. Teraz, w Calgary, nastawiamy się na jak najszybszą jazdę. Przy dobrych wiatrach możemy stanąć na podium — zapowiada przed mistrzostwami świata trener kadry sprinterów Artur Waś.

Czytaj więcej

Osłodzą życie młodzieży. Polski Komitet Olimpijski z nową umową

Mistrzostwa świata w Calgary. Ambitne plany reprezentacji Polski

Optymizm trenera podzielają podopieczni. - Każdy szykuje się na mistrzostwa, ale to też furtka, z której warto skorzystać. Zawody w Quebecu pokazały, że mogę myśleć o czymś więcej niż tylko czołowa „ósemka” czy „dziesiątka” - mówi Michalski, który po słabszym początku sezonu dokonał zmian w sprzęcie, co okazało się dobrą decyzją. - Wróciło czucie lodu i znów wiedziałem, co robię. Później zmieniłem jeszcze płozy. Wyniki mówią dziś same za siebie.

Liderem kadry przed imprezą w Calgary jest Kania, który został niedawno brązowym medalistą mistrzostw Europy. - Niedziela w Quebecu była sportowo moim najlepszym dniem w życiu. Wcześniej, przed wylotem za ocean, mówiłem o indywidualnym medalu mistrzostw świata w perspektywie dwóch czy trzech lat, ale po ostatnich startach wiem, że szanse są już teraz. To nadal bardziej marzenia niż cel, ale przecież te czasami się spełniają – zapowiada.

Czytaj więcej

Trzy medale Polaków na Pucharze Świata

Mistrzostw świata w Calgary. Nadzieja w drużynie

Polacy szansę na sukces mają zwłaszcza w drużynie, skoro wygrywali na tym dystansie podczas Pucharu Świata w Quebecu oraz mistrzostw Europy w Heerenveen. – Mamy dużo pewności siebie. W sprincie drużynowym wyrobiliśmy sobie taką pozycję, że to inni muszą patrzeć na nas. Mamy wszystko objeżdżone, nie szukamy nowych taktyk — mówi Michalski, a Kania dodaje: - W Calgary będzie cztery-pięć mocnych drużyn, ale — patrząc na ostatnie rezultaty - jesteśmy faworytami.

Nadzieję na wysokie miejsca podczas mistrzostw świata mają także sprinterki (zwłaszcza specjalizująca się w dystansie 500 m Wójcik), drużyna kobiet, Magdalena Czyszczoń (3000 m, bieg masowy) czy Artur Janicki (także bieg masowy). Mistrzostwa świata w Calgary potrwają do 19 lutego. Transmisja ze wszystkich dni rywalizacji na torze w Kanadzie można śledzić za pośrednictwem YouTube (kanał Skating ISU) oraz na antenach sportowych Polsatu.

Sporty zimowe
Nie żyje Konstantin Kołcow. Policja ujawniła okoliczności śmierci partnera Aryny Sabalenki
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Sporty zimowe
Puchar Świata w narciarstwie alpejskim. Slalomem po ósmy kryształ
Sporty zimowe
Łyżwiarstwo szybkie. Polacy powalczą o medale mistrzostw świata
Sporty zimowe
Kamila Walijewa wraca przed sąd. Łyżwiarze czekają na medale wywalczone w Pekinie
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
SPORTY ZIMOWE
Inwestycja w Zakopanem za 200 mln zł. "Najnowocześniejszy obiekt w Europie"