Pierwszy medal Polek. Urszula Kamińska: To pokazuje potencjał grupy

- Żałuję, że Natalia Maliszewska tej zimy nie wystartuje, bo jej forma rosła. Wszyscy czekamy, aż wróci - mówi „Rz” trener reprezentacji Polski w short tracku Urszula Kamińska.

Publikacja: 20.12.2023 08:37

Urszula Kamińska

Urszula Kamińska

Foto: PAP/Piotr Nowak

Polskie łyżwiarki pierwszy tej zimy medal Pucharu Świata, brązowy, zdobyły w sztafecie. Spodziewała pani tego?

Zawsze jedziemy na zawody myślą walki o medale, choć sama nigdy ich nie oczekuję, bo są wypadkową podejmowanych kroków w trakcie treningów, startów oraz przygotowań. Te zdobywane w sztafecie świadczą zaś o potencjale całej grupy.

Styczniowe mistrzostwa Europy w Gdańsku to główny cel tej zimy?

Imprezy mistrzowskie są zawsze tymi, które przynoszą zawodnikom i trenerom najwięcej radości, a za sprawą zdobywanych w nich punktów możemy liczyć na wsparcie z ministerstwa.

Czytaj więcej

Puchar Świata w łyżwiarstwie szybkim. Marek Kania nadzieją na medal

Tęskni pani trochę za treningami z Natalią Maliszewską, która została zawieszona za złamanie przepisów antydopingowych?

Bardzo żałuję, że nie będzie miała okazji wystartować w tym sezonie. Jej przygotowania w okresie letnim wskazywały na tendencję wzrostową formy. Wszyscy czekamy na jej powrót z początkiem następnego sezonu.

Co trzeba zrobić, żeby short track wyszedł w naszym kraju z cienia?

Najlepszą promocją sportu jest uzyskiwanie bardzo dobrych wyników, organizacja mistrzowskich imprez oraz popularyzacja sportu wśród dzieci i młodzieży. Olbrzymią rolę odgrywają media, dzięki którym jesteśmy w stanie dotrzeć do szerszej publiczności.

Short track jest przede wszystkim dyscypliną wymagającą i złożoną, ale zarazem przynoszącą dużo frajdy oraz adrenaliny. Jest również nieprzewidywalny i może właśnie dlatego piękny

Na infrastrukturę nie powinniśmy chyba narzekać…

Kolebką jest Białystok. Władze miasta wspierają nasz sport, więc z powodzeniem funkcjonuje tam największy polski klub. Brakuje nam jedynie ruchomych band i więcej godzin treningowych, ponieważ popularność short tracku w Białymstoku jest bardzo duża. Tomaszów Mazowiecki był z kolei zawsze kolebką toru długiego. Wiem, że przy obecnych cenach energii w kraju trudne jest utrzymanie lodu przez cały rok bez wsparcia z zewnątrz, dlatego też często wyjeżdżamy za granicę w czasie, gdy korzystanie z obiektów nie jest możliwe. Cieszę się na myśl o powstającej w Zakopanem hali. Mam nadzieję, że lód będzie tam szybki, a arena przyjazna dla naszych zawodników.

To dyscyplina loteryjna?

Short track jest przede wszystkim dyscypliną wymagającą i złożoną, ale zarazem przynoszącą dużo frajdy oraz adrenaliny. Jest również nieprzewidywalny i może właśnie dlatego piękny.

Czytaj więcej

Puchar Świata w skokach narciarskich. Dlaczego Polacy przestali latać

Co różni pracę z kobietami i mężczyznami?

Jest podobna i równie wymagająca, lecz w kwestii współpracy z kobietami istotnym czynnikiem są umiejętności miękkie, jak również zdolność zrozumienia problemów kobiecej natury. Uważam jednocześnie, że w sporcie na najwyższym poziomie bez względu na płeć spotykamy zawodników, którzy są świadomi, zmotywowani, zdyscyplinowani, cierpliwi oraz aktywni, a my - jako trenerzy - jedynie wspieramy ich w rozwoju.

Dlaczego uważa pani, że sport uczy życia?

Bardzo cenię sobie wartości, dzięki którym zawodnicy osiągają mistrzostwo sportowe i one przygotowują młodych ludzi do wielu zawodów. Byli sportowcy są świetnymi pracownikami. Cechuje ich punktualność, zadaniowość, holistyczne podejście do tematu, determinacja oraz chęć wygrywania. Lekcje pokory ponoszone w trakcie procesu treningowego hartują i uszlachetniają.

Polskie łyżwiarki pierwszy tej zimy medal Pucharu Świata, brązowy, zdobyły w sztafecie. Spodziewała pani tego?

Zawsze jedziemy na zawody myślą walki o medale, choć sama nigdy ich nie oczekuję, bo są wypadkową podejmowanych kroków w trakcie treningów, startów oraz przygotowań. Te zdobywane w sztafecie świadczą zaś o potencjale całej grupy.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sporty zimowe
Mistrz świata w snowboardzie Oskar Kwiatkowski dla "Rz": Muszę podtrzymywać ogień
Skoki narciarskie
Christian Kathol: Tego wyścigu nie da się zatrzymać
Short Track
Dlaczego Natalia Maliszewska została zawieszona i kiedy wróci do sportu
Sporty zimowe
Joe Biden nagrodzi Polkę. Magdalena Łuczak i jej amerykański sen
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Sporty zimowe
Puchar Stanleya. Historyczny sukces Florida Panthers