Euro 2024. Sensacja w Gelsenkirchen była blisko. Anglicy uciekli znad przepaści (WIDEO)

Po broniących tytułu Włochach z turniejem mogli się pożegnać także wicemistrzowie Europy - Anglicy. Przegrywali ze Słowacją do 95. minuty, ale zdołali doprowadzić do dogrywki i zwyciężyć 2:1.

Publikacja: 30.06.2024 20:43

Anglicy nie mogli zacząć tego meczu gorzej. Po 25 minutach w Gelsenkirchen już przegrywali, bo obrona nie upilnowała w polu karnym Ivana Schranza, który strzałem zewnętrzną częścią stopy dał Słowacji prowadzenie.

To była jego szósta bramka w reprezentacji. Połowę z nich zdobył na Euro 2024. Rozgrywał turniej życia, choć przekroczył już trzydziestkę, na co dzień występuje w Slavii Praga, a portal Transfermarkt wycenia go na zaledwie 2 mln euro.

Anglia - Słowacja. Piękny gol Jude'a Bellinghama

Na tę finansową przepaść między swoimi piłkarzami a rywalami zwracał uwagę selekcjoner Słowaków Francesco Calzona. Włoch obiecywał, że jego zespół nie porzuci ofensywnego nastawienia. I słowa dotrzymał.

Słowacy nie przestraszyli się gwiazd Premier League i innych wielkich lig. Pokazali, że zwycięstwo nad Belgią w grupie - zresztą też po golu Schranza - nie było dziełem przypadku.

Anglicy obudzili się po przerwie, ale długo bili głową w mur. Phil Foden trafił do siatki, jednak sędzia odgwizdał spalonego. Declan Rice uderzył w słupek. Na słowacką bramkę sunął atak za atakiem, ale piłkarzom Garetha Southgate'a brakowało zimnej krwi i skuteczności.

Aż przyszła piąta minuta doliczonego czasu. Słowacy zaspali w obronie, a Jude Bellingham uderzeniem przewrotką doprowadził do wyrównania i dogrywki. Trudno uwierzyć, ale był to pierwszy celny strzał Anglików.

Euro 2024. Z kim zagrają Anglicy w ćwierćfinale?

Bellingham w sobotę obchodził 21. urodziny. Postanowił sam zrobić sobie prezent, ale Anglicy potrzebowali jeszcze co najmniej jednego gola. Nie trzeba było na niego długo czekać, bo Słowacy opadli z sił. Chwilę po rozpoczęciu dogrywki na 2:1 trafił głową Harry Kane.

Słowacja była o krok od historycznego sukcesu, ale - mimo walki do samego końca - już się nie podniosła. Anglia ma otwartą autostradę do finału, znalazła się w słabszej połówce turniejowej drabinki - na Niemców, Hiszpanów, Francuzów czy Portugalczyków może wpaść dopiero w finale. Włochów wyrzucili natomiast za burtę Szwajcarzy. I to właśnie z nimi zagrają zawodnicy Southgate’a o półfinał 6 lipca w Duesseldorfie.