Niemcy - Dania. Gospodarze grają dalej, koszmar Andersena rodem z baśni braci Grimm

Niemcy - Dania, mecz 1/8 finału Euro 2024, przyniósł 23-minutową przerwę z powodu burzy i kilka anulowanych goli. Drugiego z nich (nie) strzelił Duńczyk Joachim Andersen, który krótko po tym, jak sędzia odwołał jego gola, odbił piłkę ręką w swoim polu karnym. Karnego wykorzystał Kai Havertz, a na 2:0 dla Niemców podwyższył Jamal Musiala.

Publikacja: 29.06.2024 23:24

Mecz 1/8 finału UEFA Euro 2024 pomiędzy Niemcami a Danią na stadionie BVB Dortmund w Dortmundzie

Obrońcy tytułu i faworyci pierwszego meczu 1/8 finału Euro 2024, Włosi, pożegnali się z turniejem po porażce ze Szwajcarią. To musiało jeszcze podwyższyć czujność gospodarzy turnieju, Niemców, w starciu z Danią. Tym bardziej, że mowa o jedynym meczu 1/8 finału, w której mierzyły się zespoły bez porażki na Euro 2024.

Niemcy — Dania. Letnia baśń na Euro 2024 trwa

Gdy Niemcy poprzedni raz gościli wielki piłkarski turniej, mundial 2006, na temat mistrzostw z ich perspektywy powstał film „Niemcy. Letnia baśń” (niem. „Deutschland. Ein Sommermärchen”). Obraz reżysera Sönke Wortmanna pokazywał jednoczenie się wielokulturowego narodu wraz z postępami reprezentacji narodowej, która ostatecznie zajęła wtedy trzecie miejsce na świecie. Przed Euro 2024, socjolog Thomas Druyen opowiadał w rozmowie z „Deutsche Welle”, że dziś Niemcy znów potrzebują nowej baśni, choć w innym wymiarze. - Teraz potrzebujemy letniej bajki dla nas samych, a nie po to, by poprawiać naszą reputację w świecie.

Co ciekawe, prof. Druyen wspomina też, jak ważna w przeżywaniu „letniej baśni” jest dobra pogoda, bo w 2006 r. przez cztery tygodnie trwania mundialu w Niemczech było słonecznie. - Oczywiście euforia rzadko pojawia się pod parasolem lub gdy człowiek jest przemoczony. Potrzebujemy ładnej pogody, na pewno nie deszczu. Widać, od ilu czynników zależy letnia bajka. Byłoby jednak jeszcze lepiej, gdybyśmy wszyscy potrafili przygotować się emocjonalnie, abyśmy mogli wspólnie cieszyć się nawet w deszczu.

I oto w Dortmundzie doszło do sytuacji dość rzadko spotykanej w futbolu, przynajmniej przy okazji wielkich turniejów reprezentacyjnych. Mecz Niemcy — Dania został przerwany w 36. minuty z powodu burzy z gradem. Poprzednio taka sytuacja na Euro przytrafiła się 12 lat temu, na polsko-ukraińskim turnieju, podczas meczu Ukraina - Francja.

Gdy angielski sędzia Michael Oliver poprosił piłkarzy Niemiec i Danii, by przed deszczem schowali się w szatni, było wciąż 0:0. Niemcy co prawda w pierwszych minutach gry ucieszyli się z gola, ale trafienie Nico Schlotterbecka (głową po dośrodkowaniu z rzutu wolnego) zostało anulowane po podpowiedzi sędziów VAR.

Pozostając w klimatach baśniowych, wiele wskazywało na to, że z perspektywy Niemców, potężnym „schwarzcharakterem”, który pokrzyżuje ich plany, będzie bramkarz Kasper Schmeichel. Przypomnijmy: 32 lata temu, podczas finału 1992, jego ojciec Peter Schmeichel był jednym z bohaterów finału Dania — Niemcy. Gdyby w 1/8 finału Euro 2024 jego syn, równie wspaniały w bramce, znów doprowadził Niemców do łez, byłoby w tym coś filmowego (czy też - no właśnie - okrutnego, jak z baśni braci Grimm).

Niemcy — Dania. Okrutny los Andersena, gole Havertza i Musiali

Podczas meczu Niemcy — Dania na Euro 2024 los okazał się okrutny dla Duńczyka Joachima Andersena. To on na początku drugiej połowy strzelił gola dla Danii, który po dłuższej chwili radości i analizie VAR, ostatecznie został anulowany (Thomas Delaney kopiący piłkę tuż przed nim był na spalonym). Radość Duńczyka zamieniła się w złość, a chwilę później — w rozpacz. Oto bowiem dośrodkowanie Niemców w pole karne Danii, zablokował ręką ten sam Andersen. Sędzia po analizie VAR wskazał na rzut karny, którego na gola zamienił Kai Havertz.

Na 2:0 podwyższył po szybkiej kontrze Jamal Musiala, który tym samym z trzema golami zrównał się w klasyfikacji strzelców Euro 2024 z Gruzinem Georgesem Mikautadze.

Euro 2024. Z kim zagrają Niemcy w 1/4 finału?

Rywalem Niemców w ćwierćfinale będzie zwycięzca niedzielnego meczu Anglia - Słowacja.

Niemcy — Dania. WIDEO

Gol na 1:0 — Kai Havertz (53. minuta)

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
Euro 2024
Euro 2024. Portugalia - Słowenia. Cristiano Ronaldo płakał po karnym w dogrywce
Dodatkowe korzyści dla nowych klientów banku poza ofertą promocyjną?
Euro 2024
Euro 2024. Nuda w Duesseldorfie. Francja w ćwierćfinale, zdecydował gol samobójczy
Euro 2024
Odwaga w cenie, czyli szturm średniaków na Euro 2024
Euro 2024
Euro 2024. W 1/8 finału nie będzie zabawy na boisku. W poniedziałek mecze Francja - Belgia i Portugalia - Słowenia
Tomasz Porawski, dyrektor marki Skoda: Skupiamy się na życzeniach naszych klientów