Euro 2024. Szwajcaria - Włochy. Obrońcy tytułu strąceni z tronu, będzie nowy mistrz

Włosi przegrali w Berlinie ze Szwajcarami 0:2 i nie obronią trofeum. Żegnają się z Euro 2024 w bardzo słabym stylu.

Publikacja: 29.06.2024 20:00

Szwajcarscy kibice podczas meczu z Włochami

Kiedy z turnieju odpada obrońca tytułu, zawsze jest to wydarzenie, ale czy można mówić o dużej niespodziance, skoro Włosi nie zakwalifikowali się na dwa ostatnie mundiale, na Euro 2024 awansowali nie bez problemów, a w fazie grupowej turnieju też mieli kłopoty?

Albania strzeliła im gola już po 23 sekundach i choć zdołali ją pokonać, to później przegrali z Hiszpanami i rzutem na taśmę wywalczyli remis z Chorwatami równoznaczny z awansem do 1/8 finału. To był jednak tylko odroczony wyrok. Egzekucji dokonała na nich w sobotę Szwajcaria.

Euro 2024. Co się stało z Włochami?

Szwajcarzy potrafią grać z faworytami. W fazie grupowej byli bliscy zwycięstwa nad Niemcami. Na poprzednim Euro wyrzucili za burtę Francuzów, lecz dopiero po rzutach karnych. Z Włochami uporali się w 90 minut.

Bezradność i apatia ustępujących mistrzów raziła w oczy. Nie mieli kompletnie pomysłu, jak zaatakować rywali. Bronili się i czekali na kontry.

Włoska defensywa bez Giorgio Chielliniego i Leonardo Bonucciego to już jednak inna formacja niż dawniej, a Gianluigi Donnarumma - najlepszy zawodnik Euro 2020 - nie obroni każdego strzału. Było to widać w 37. minucie, kiedy Remo Freuler wbiegł w pole karne, miał mnóstwo miejsca i czasu, by nieatakowany przez nikogo uderzyć z powietrza.

Przy bramce asystował mu Ruben Vargas, który chwilę po przerwie efektownym, precyzyjnym uderzeniem pod poprzeczkę pokonał Donnarummę. Wydawało się, że Włosi ruszą do ataku, ale oni nie mieli ani sił, ani pomysłu, jak skrzywdzić Szwajcarów. Okazje, jakie sobie stworzyli, można było policzyć na palcach jednej ręki.

Szwajcaria - Włochy. Jak wypadł Szymon Marciniak?

Prowadzący ten mecz Szymon Marciniak nie miał zbyt wiele pracy, bo Włosi nie podjęli walki. Nie było kontrowersyjnych sytuacji, na boisku nie iskrzyło, chwilami można było zasnąć.

Włosi ocierają łzy i pakują walizki. Szwajcarzy czekają na przeciwnika. W ćwierćfinale zmierzą się ze zwycięzcą niedzielnego spotkania Anglia - Słowacja.