Morderczy finał wygrał Federer

Na trawiastych kortach Wimbledonu Roger Federer pokonał Andy Roddicka 5:7, 7:6 (8-6), 7:6 (7-5), 3:6, 16:14. Piąty, decydujący set był morderczy dla obu tenisistów

Aktualizacja: 06.07.2009 01:20 Publikacja: 05.07.2009 17:06

Roger Federer

28-letni Federer jako pierwszy tenisista w historii odniósł 15. zwycięstwo w Wielkim Szlemie, poprawiając w ten sposób rekordowe osiągnięcie Amerykanina Pete'a Samprasa, który zakończył karierę z dorobkiem 14 tytułów.

To szósty triumf Federera w Londynie, gdzie był niepokonany w latach 2003-07, a w poprzednim sezonie poniósł tu porażkę w pięciosetowym finale z Hiszpanem Rafaelem Nadalem.

Pierwszy set był wyrównany. Tenisiści wygrywali swoje podania. Przy stanie 5:5 Federer mógł przełamać Roddicka, ale nie wykorzystał dwóch break pointów. Amerykanin wyszedł na prowadzenie 6:5 i odebrał w następnym serwis Szwajcarowi.

Druga partia była jeszcze lepsza. W tie breaku Roddick wyszedł na prowadzenie 6-2 i wszystko wskazywało na to, że Amerykanin będzie wygrywał 2-0 w setach. Nic z tego - Federer zaliczył asa serwisowego, Roddick zepsuł pewne wydawało się piłki i Szwajcar doprowadził do wyrównania.

W trzeciej partii znowu decydował tie break. Federer prowadził 6-1, ale Roddick zaczął gonić. Doprowadził do stanu 6-4.

W czwartej, gdy wydawało się, że Szwajcar pójdzie za ciosem, Roddick narzucił swoje tempo i wygrał seta niezwykle pewnie - 6:3.

Ostatnia partia to prawdziwy, ponad 1,5 godzinny maraton. Federer przełamał rywala przy stanie 15:14 i odniósł najważniejszy triumf w karierze.

Obaj, Federer i Roddick grali już w finale Wimbledonu. Było to jednak cztery lata temu. Wtedy zwyciężył, podobnie jak w innych 18 pojedynkach między nimi, Federer. - Nigdy nie sądziłem, że będzie mi dane zagrać tutaj jeszcze raz - mówił przed meczem Roddick, który zapowiedział, że postara się sprawić niespodziankę.

[ramka][b]Wynik finału gry pojedynczej mężczyzn:[/b]

Roger Federer (Szwajcaria, 2) - Andy Roddick (USA, 6) 5:7, 7:6 (8-6), 7:6 (7-5), 3:6, 16:14.[/ramka]