Puchar Świata w Salt Lake City. Polacy z widokiem na podium

Wraca Puchar Świata w łyżwiarstwie szybkim. Polacy na torze w Salt Lake City, który uważany jest za najszybszy na świecie, chcą kontynuować dobrą passę i sięgnąć po kolejne medale.

Publikacja: 25.01.2024 12:01

Drużyna sprinterów to przed Pucharem Świata w Salt Lake City jedna z najmocniejszych kart w talii re

Drużyna sprinterów to przed Pucharem Świata w Salt Lake City jedna z najmocniejszych kart w talii reprezentacji Polski

Foto: Rafał Oleksiewicz

Nasi łyżwiarze tej zimy na podium stali sześć razy. Trzy z tych medali — wszystkie brązowe — zdobyli podczas ostatnich pucharowych zawodów w Tomaszowie Mazowieckim, gdzie po krążki sięgali Andżelika Wójcik (500 m), Natalia Jabrzyk, Magdalena Czyszczoń i Karolina Bosiek (drużyna kobiet) oraz Damian Żurek (500 m). Sukcesem zakończyły się także mistrzostwa Europy. Tam złoto w sprincie drużynowym zdobyli Marek Kania, Piotr Michalski i Żurek, srebro w tej samej specjalności padło łupem Wójcik, Igi Wojtasik i Karoliny Bosiek, a trzeci na 500 m był Kania.

Czytaj więcej

Skoki narciarskie w Zakopanem. Polacy tuż za czołówką, czyli postęp bez błysku

Ostatnią część sezonu otwiera tournée za Atlantykiem. Pierwszy przystanek to Salt Lake City i tor, który był jedną z aren zimowych igrzysk olimpijskich w 2002 roku. Dwa lata temu największy sukces w karierze osiągnęła tam Wójcik, która wygrała zawody Pucharu Świata w biegu na 500 m z rekordem życiowym (36.77). Teraz na dobre wyniki liczą także inni.

Puchar Świata w Salt Lake City. Polacy mierzą w rekordy i medale

- Lód został świetnie przygotowany, tor w Salt Lake City jest najszybszy na świecie. Można tam osiągać naprawdę duże prędkości. Mam z tyłu głowy lekkie obawy, bo na szybkich torach ścigałem się kilka razy i nigdy nie szło mi super. Teraz czuję się jednak dużo lepiej niż w poprzednich latach, co buduje. Na pewno zaatakuję rekord życiowy i wiem, że jestem w stanie go pobić - zapowiada z optymizmem Kania, czyli obecnie trzeci sprinter Europy.

Apetyt na wysokie lokaty mają także drużyny, choć skład kobiecej stoi pod znakiem zapytania. - Jabrzyk w czasie mistrzostw Europy narzekała na bóle i okazało się, że ma zmęczeniowe złamanie dwóch żeber. Powoli stara się wrócić do treningów, ale do ostatniej chwili poczekamy z ustaleniem składu. Opcjami pozostają Olga Piotrowska i Iga Wojtasik — mówi trener Paweł Abratkiewicz.

Czytaj więcej

Dwa medale Polaków na mistrzostwach Europy. "Reprezentacja rośnie"

Gdzie i kiedy obejrzeć Puchar Świata w Salt Lake City

Początek trzydniowego Pucharu Świata w Salt Lake City w piątek 26 stycznia. Transmisje ze wszystkich biegów będą dostępne na YouTube (kanał Skating ISU) a te najważniejsze pokaże Polsat Sport Extra — w piątek od 20.30, a w sobotę i niedzielę od 21:00. Pucharowy sezon tydzień później zamkną zawody w Kanadzie. Później odbędą się jeszcze mistrzostwa świata na dystansach (15-18 lutego, Calgary) oraz w sprincie (Inzell, 7-10 marca).

łyżwiarstwo
Trzy medale Polaków na mistrzostwach Europy
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Skoki narciarskie
Skoki narciarskie w Zakopanem. Polacy tuż za czołówką, czyli postęp bez błysku
Sporty zimowe
Dwa medale Polaków na mistrzostwach Europy. "Reprezentacja rośnie"
Sporty zimowe
Nie żyje Konstantin Kołcow. Policja ujawniła okoliczności śmierci partnera Aryny Sabalenki
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Sporty zimowe
Puchar Świata w narciarstwie alpejskim. Slalomem po ósmy kryształ