Puchar Świata. Trzy medale Polaków w Arenie Lodowej

Trzy medale zdobyli Polacy podczas zawodów Pucharu Świata w Tomaszowie Mazowieckim. Miejsca na najniższym stopniu podium zajęli Damian Żurek, Angelika Wójcik (oboje 500 m) oraz drużyna kobiet.

Publikacja: 11.12.2023 11:58

Damian Żurek zajął w Tomaszowie Mazowieckim trzecie miejsce w biegu na 500 metrów

To był weekend, na który polskie łyżwiarstwo czekało długo, światowa elita wróciła do Tomaszowa Mazowieckiego po dziewięciu miesiącach przerwy. Udział w zawodach wzięło blisko 270 zawodników z 27 krajów. Polacy, za sprawą trzech medali, przeżyli swój najlepszy pucharowy weekend od dwóch lat.

Żurek od początku sezonu pokazuje wysoką formę, kilka razy był już blisko podium - zarówno na 500, jak i 1000 metrów. Teraz wreszcie dopiął swego. Polak zdobył na tym krótszym dystansie pierwszy medal Pucharu Świata w karierze. Srebro padło łupem Chińczyka Tinguy'a Gao, wygrał zaś Kanadyjczyk Laurent Dubreuil.

- Cieszę się, że spełniłem kolejne marzenie. To był fenomenalny bieg. Wiadomo, parę szczegółów mogło być lepszych, ale trudno jest mieć idealny przejazd. Drugi wiraż był niemalże perfekcyjny - nie kryje Żurek, który po zawodach w Tomaszowie Mazowieckim awansował na siódme miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

Jego sukces był trzecim polskim medalem podczas tych zawodów. Andżelika Wójcik swój brąz zdobyła na 500 metrów w piątek. Dzień później na najniższym stopniu podium w biegu drużynowym stanęły Karolina Bosiek, Magdalena Czyszczoń oraz Natalia Jabrzyk. Polacy tej zimy podczas zawodów PŚ. wywalczyli w sumie sześć medali.

- To ważne, że organizując zawody, możemy się pokazać z tak dobrej strony. Nasz plan zakłada, żeby wyniki szły razem z sezonu na sezon, w kierunku igrzysk, aby w 2026 roku we Włoszech realnie powalczyć o medale - zapowiada dyrektor sportowy Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego (PZLS) Konrad Niedźwiedzki.

Puchar Świata w Tomaszowie Mazowieckim był pierwszą w tym sezonie wielką imprezą w Polsce. Już w styczniu hala Olivia w Gdańsku będzie miejscem mistrzostwa Europy seniorów (12-14 stycznia) w short tracku. Na luty zaplanowano w tym miejscu kolejne imprezy na krótkim torze, czyli finał PŚ (16-18 lutego) oraz MŚ juniorów (22-25 lutego).