Startuje 111. Tour de France. Ta edycja będzie wyjątkowa

3492 km, ponad 52 tys. m i 2,3 mln euro w puli nagród czeka na kolarzy podczas 111. Tour de France. Początek wyścigu 29 czerwca we Florencji.

Publikacja: 24.06.2024 15:00

Startuje 111. Tour de France. Ta edycja będzie wyjątkowa

Foto: Rafał Oleksiewicz

Tegoroczna edycja Wielkiej Pętli będzie wyjątkowa. Metę wyścigu zawsze lokalizowano w Paryżu, czyli stolicy Francji, ale ze względu na igrzyska olimpijskie tym razem zawodnicy nie będą finiszować na Polach Elizejskich - tam corocznie planowano metę od 1975 roku - lecz w Nicei.

- To miasto znane na całym świecie. Ma piękne otoczenie i pobliskie góry. Nie bez znaczenia był również fakt, że burmistrz Christian Estrosi jako pierwszy zaakceptował naszą propozycję – mówi dyrektor wyścigu Christian Prudhomme.

Czytaj więcej

Kości zostały rzucone. Tadej Pogacar podbił Włochy. A teraz Francja

Gdzie rozpocznie się tegoroczny Tour de France

Tour de France, którego oficjalnym partnerem została w tym roku polska firma InPost, po raz 26. rozpocznie się poza granicami Francji, a premierowo gospodarzem Grand Depart zostaną Włochy. Zawody rozpoczną się we Florencji, a metę pierwszego etapu zaplanowano w Rimini.

Taki wybór to nie przypadek, bo właśnie z Florencji pochodzi Gino Bartali, czyli jeden z najbardziej utytułowanych i najpopularniejszych włoskich kolarzy, dwukrotnym triumfator Wielkiej Pętli.

Czytaj więcej

Paryż 2024. Kim jest Katarzyna Niewiadoma, polska nadzieja na medal igrzysk olimpijskich

– Rzadko zdarza się, aby Tour de France rozpoczynał się od przewyższenia przekraczającego 3600 m. W Toskanii oraz Emilii-Romanii ciekawie zapowiada się walka między pretendentami do tytułu, zwłaszcza na podjeździe do San Marino - zapowiada Proudhomme.

Polskie nadzieje na Tour de France

Tym razem na starcie Wielkiej Pętli zabranie Rafała Majki, który - jako pierwszy Polak w historii - został zwycięzcą klasyfikacji górskiej wyścigu (2014). 34-latek w tym sezonie pomógł liderowi swojej drużyny UAE Team Emirates, Słoweńcowi Tadejowi Pogacarowi, wygrać Giro d'Italia.

Wśród uczestników Tour de France będzie za to Michał Kwiatkowski z Ineos Grenadiers. On w ubiegłym roku wygrał z jeden etapów francuskiego wyścigu. 21-etapowa, 111. edycja Wielkiej Pętli potrwa od 29 czerwca do 21 lipca.

Sport
Znamy gospodarzy zimowych igrzysk 2030 i 2034. Zawody na Lazurowym Wybrzeżu
Sport
Pierścienie ognia w Paryżu. Upały podczas igrzysk zagrożą sportowcom?
Sport
Barcelona przed nowym sezonem. Wrócić na hiszpański tron i na Camp Nou
Sport
Półfinały Euro 2024: Dwa kroki do chwały
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Sport
Piękna i zdradliwa. Trawa zaszkodzi Hubertowi Hurkaczowi i polskiemu tenisowi?