Polacy już błyszczą w Lublanie. Klaudia Zwolińska wicemistrzynią Europy

Klaudia Zwolińska została wicemistrzynią Europy w kayak cross sprincie. To dla Polaków świetne otwarcie imprezy, która odbywa się w Lublanie.

Publikacja: 16.05.2024 11:40

Klaudia Zwolińska (z lewej) zdobyła w Lublanie srebrny medal mistrzostw Europy w kayak crossie

Zapowiadane opady deszczu — a więc także idąca za tym możliwość zalania toru — sprawiły, że organizatorzy imprezy zweryfikowali terminarz imprezy i przyspieszyli walkę o medale. Pierwsze przejazdy odbyły się już w środę, czyli dzień wcześniej, niż zakładano. Polakom ten fakt przyniósł dużo radości, bo swój piąty w karierze medal mistrzostw Europy wywalczyła Zwolińska.

25-latka sięgnęła po srebro w kayak cross sprincie, czyli konkurencji, która podczas najważniejszej kontynentalnej imprezy debiutuje. Liderka polskiej reprezentacji pokonała trasę z drugim wynikiem, tracąc 0,22 sekundy do zwyciężczyni Szwajcarki Aleny Marx. Trzecia była Francuzka Camille Prigent.

- Wiedzieliśmy, że Klaudia będzie mocna - nie kryje trener główny reprezentacji Polski w slalomie kajakowym i kayak crossie Jakub Chojnowski. - To zawodniczka multikonkurencyjna, która niejednokrotnie już pokazywała swoją siłę w próbie czasowej. Szanujemy srebro, bo to wartościowy wynik. W dalszej części mistrzostw postaramy się zrobić jeszcze krok w stronę szczytu podium.

Zwolińska przed kolejną szansą na sukces stanie już w czwartek, gdy najlepsi uczestnicy środowego sprintu zmierzą się w klasycznym kayak crossie. Wicemistrzyni Europy będzie jedyną reprezentantką Polski podczas rywalizacji w tej konkurencji.

Zwolińska imprezę w Lublanie otworzyła medalem, słabiej pierwszego dnia imprezy spisali się za to jej koledzy z kadry. 35. wynik wśród kobiet podczas kayak cross sprintu uzyskała Dominika Brzeska. Wśród panów 29. był Michał Pasiut, 33. Mikołaj Mastalski, a 35. - Tadeusz Kuchno.

– Skoki chłopaków z rampy nie były najlepsze, co spowodowało duże straty czasowe. Płynęła bowiem w zawodach zasadzie cała światowa czołówka, a w takiej sytuacji każdy błąd sporo waży — przyznaje Chojnowski i jednocześnie uspokaja: — To pierwsze zawody międzynarodowe, więc jeszcze wiele ścigania w tym sezonie przed nami.

2 / 3
Inne sporty
Startują mistrzostwa Europy. Polacy liczą na medale
Kajakarstwo
Igrzyska olimpijskie w Paryżu. Prokuratura wszczęła kolejne śledztwo
Inne sporty
Alicja Tchórz podejrzana o doping. Zawodniczka wydała oświadczenie. "Wrócę silniejsza"