Mateusz Polaczyk wygrał Puchar Świata w Ivrei

Mateusz Polaczyk zdobył złoty medal w konkurencji K-1 podczas zawodów Pucharu Świata we włoskiej Ivrei. Dziewiąte miejsce w finale kajakarek zajęła Klaudia Zwolińska.

Publikacja: 15.09.2024 14:10

Mateusz Polaczyk

Deszczowa aura przeszkodziła organizatorom zawodów w sprawnym i planowym ich rozegraniu. W piątek porywisty wiatr uniemożliwił przeprowadzenie półfinałów oraz finałów w K-1, w związku z czym korekty wymagał harmonogram kolejnych startów. W sobotę było już słonecznie i bezwietrznie, dzięki czemu zawodnicy mogli w pełni skupić się na decydującej rywalizacji w dwóch konkurencjach.

Jako pierwsi na torze pojawili się kanadyjkarze, a wśród nich dwoje Polaków. Aleksandra Stach ani Szymon Nowobilski nie zdołali jednak awansować do finałów. 24-letnia zawodniczka KKK Kraków zajęła 20. miejsce, a 22-latek był 21. Znacznie lepiej Polacy spisali się w sesji popołudniowej.

Polaczyk bezbłędnie pokonał półfinałowy przejazd (90.01), ale do końca musiał drżeć o awans. Kiedy doszło już do finału, spisał się znacznie lepiej. pokonał tor najszybciej ze wszystkich slalomistów i zwyciężył z wynikiem 87.34. Drugi był Francuz Anatole Delassus, a trzeci – Słoweniec Peter Kauzer. 17. miejsce zajął Michał Pasiut (92.19), a 34. był Dariusz Popiela (142.17).

– Mateusz "odpalił" naprawdę bardzo solidny przejazd i wykorzystał szansę, a w slalomie tak już jest, że w finale zaczyna się od zera. Często bywa, że to właśnie dziesiąty zawodnik po półfinale wyznacza trend, a później plasuje się na miejscu medalowym - mówi trener Jakub Chojnowski.

Swoją szansę na sukces w Ivrei miała także Zwolińska. Wicemistrzyni olimpijska awansowała do finału z czwartym czasem i podobnie było w decydującej rozgrywce, ale Polka nie pokonała dziewiątej bramki, przez co dostała 50 punktów karnych i ostatecznie zajęła dziewiątą lokatę. Wciąż ma jednak realne szanse na podium klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

Zarówno Polaczyk, jak i Zwolińska zajmują w swoich konkurencjach czwarte miejsca. On ma 145 punkty i traci cztery do Czecha Vita Prindisa. Ona z 138 punktami ma 13 mniej niż Australijka Jessica Fox. Ostatnie w tym sezonie zawody PŚ odbędą się 18-22 września w hiszpańskim La Seu d’Urgell.