Mistrzostwa świata w piłce ręcznej: Sensacyjna porażka faworytek pomoże Polkom

Polska pokonała Serbię (22:21), a Dania przegrała z Japonią (26:27) - i są to wyniki, które szerzej uchylają naszej reprezentacji drzwi do ćwierćfinału mistrzostw świata w piłce ręcznej oraz turnieju kwalifikacyjnego do igrzysk w Paryżu.

Publikacja: 08.12.2023 10:03

Zwycięstwo nad Serbkami (22:21) sprawiło, że Polki wciąż są w grze - o ćwierćfinał oraz igrzyska oli

Zwycięstwo nad Serbkami (22:21) sprawiło, że Polki wciąż są w grze - o ćwierćfinał oraz igrzyska olimpijskie w Paryżu

Foto: Paweł Bejnarowicz

Podopieczne Arne Senstada wygrały, choć to rywalki prowadziły 4:0 oraz 8:4 i te straty z pierwszej połowy udało się odrobić dopiero kwadrans przed końcem meczu. - Dałyśmy się stłamsić. Serbki zaczęły mecz tak, jak chciałyśmy my, ale nawet na moment nie straciłam wiary, że je złapiemy - podkreśla obrotowa Sylwia Matuszczyk.

Polki wygrały przede wszystkim dzięki dobrej grze w defensywie. - Pokazałyśmy charakter, zwłaszcza walcząc w obronie - podkreśla rozgrywająca Monika Kobylińska. - Czułyśmy, że Serbki nie są od nas lepsze - dodaje Matuszczyk. - Wiedziałyśmy, że jeśli zaczniemy grać konsekwentnie i wyeliminujemy błędy, to będzie dobrze. Jesteśmy zespołem. Zebrała się w reprezentacji świetna grupa dziewczyn, które skoczą za sobą w ogień - mówiła.

Czytaj więcej

Mistrzostwa świata w piłce ręcznej. Wraca nadzieja, Polki wyszarpały zwycięstwo

Mistrzostwa świata w piłce ręcznej.  Co musi się stać, żeby Polki awansowały do ćwierćfinału

Polki w rundzie wstępnej wygrały z Iranem (35:15) i Japonią (32:30) oraz doznały bolesnej porażki z Niemcami (17:33). Zwycięstwo nad Serbią (22:21) sprawiło, że nasza reprezentacja wciąż jest w grze o awans. Dzięki porażce Dunek z Japonkami (26:27) - to największa sensacja mistrzostw - mają wszystko w swoich rękach.

Dunki grają u siebie, są aktualnymi mistrzyniami Europy oraz brązowymi medalistkami ostatnich mistrzostw świata. Japonki z kolei w rundzie wstępnej wygrały tylko z Iranem (42:10) i do fazy zasadniczej przystąpiły bez punktów. Szanse na awans mają tylko matematyczne, ale pokonując faworytki ułatwiły sprawę Polkom. Dziś sytuacja jest jasna: dwa zwycięstwa - z Danią (sobota, 20.30) oraz Rumunią (poniedziałek, 18.00) - dadzą naszej drużynie ćwierćfinał.

Mistrzostwa świata w piłce ręcznej kobiet
Grupa III

Tabela grupy III
1. Niemcy 3 6 (88:69)
2. Dania 3 4 (90:71)
3. Polska 3 4 (71:84)
4. Japonia 3 2 (87:89)
4. Rumunia 3 2 (82:91)
6. Serbia 3 0 (70:84)

Awans do ćwierćfinału wywalczą dwie drużyny.

Pozostałe mecze: 9.12 Rumunia - Japonia (15.30), Serbia - Niemcy (18.00), Polska - Dania (20.30), 11.12 Japonia - Serbia (15.30), Polska - Rumunia (18.00), Niemcy - Dania (20.30) 

Każdy inny układ wyników rywalizację o awans utrudni, a może wręcz uniemożliwi, bo po meczu z Niemkami Polki mają kiepski bilans bramkowy. Sobotnia porażka zamknie naszej reprezentacji drogę do ćwierćfinału. Remis sprawi zaś, że będziemy musieli w poniedziałek zdobyć z Rumunią więcej punktów niż Dunki z Niemkami.

Czytaj więcej

Rosjanie biorą kurs na igrzyska w Paryżu

Jak reprezentacja Polski w piłce ręcznej może awansować na igrzyska w Paryżu

Udział w igrzyskach weźmie dwanaście drużyn. To gospodarze (Francja), mistrzowie kontynentów (Norwegia, Korea Południowa, Angola, Brazylia), mistrz świata oraz sześć drużyn z kwietniowych turniejów kwalifikacyjnych. Reguły te mają kilka oczywistych dopisków. Jeśli mundial wygrają Francuzki, bilety do Paryża dostaną wicemistrzynie świata. Zwycięstwo Norweżek sprawi, że prawo występu na igrzyskach dostaną Dunki - jako wicemistrzynie Europy.

Igrzyska olimpijskie w Paryżu
Kwalifikacje w piłce ręcznej kobiet

Mistrz świata (1): grudzień 2023
Mistrzowie kontynentów (4): Norwegia, Korea Południowa, Angola, Brazylia
Najlepsze zespoły turniejów kwalifikacyjnych (6): kwiecień 2024

Udział w turnieju kwalifikacyjnym wezmą zespoły, które zajmą podczas mundialu miejsca od drugiego do siódmego, choć niewykluczone, że prawo takie dostanie także drużyna z miejsca ósmego lub dziewiątego, jeśli wyżej będą reprezentacje, które bilety na igrzyska już mają. To w tym momencie więcej niż prawdopodobne.

Gdyby faza zasadnicza kończyła się dziś, do ćwierćfinału awansowałyby Szwecja, Węgry, Norwegia, Francja, Niemcy, Dania, Holandia i Hiszpania. Kwalifikację olimpijską mają już Norweżki oraz Francuzki. Dołączą do nich mistrzynie świata. Pozostali ćwierćfinaliści wypełniliby więc pięć z sześciu dostępnych miejsc w turniejach kwalifikacyjnych i przy takim składzie fazy pucharowej szansę walki o Paryż dostałaby także dziewiąta drużyna mistrzostw świata.

Polki wciąż mogą walczyć o igrzyska w Paryżu, ale znaczenie ma każdy punkt

Polki wciąż mogą walczyć o igrzyska w Paryżu, ale znaczenie ma każdy punkt

Paweł Bejnarowicz

Co to oznacza dla Polek? Pozycje od dziewiątej od dwunastej zajmą zespoły z trzecich miejsc w swoich grupach, uszeregowane według punktowych zdobyczy z fazy zasadniczej. To oznacza, że nawet, jeśli Polki stracą szansę na awans do ćwierćfinału, to wciąż istotny może być każdy punkt, a nawet bramka.

Nasza reprezentacja zdobyła cztery punkty, czyli tyle samo, ile Czarnogóra, Słowenia oraz Czechy. Polki - za sprawą wysokiej porażki z Niemkami - mają jednak najsłabszą różnicę goli, co w tym momencie oznaczałoby dwunaste miejsce. - Dobrze o tym wiemy i w kolejnych meczach będziemy walczyć o każdy punkt oraz bramkę - zapowiada Senstad. Dwa lata temu na mistrzostwach świata dziewiąte Holenderki miały siedem punktów.

Piłka ręczna
Mistrzostwa świata w piłce ręcznej. Wraca nadzieja, Polki wyszarpały zwycięstwo
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Piłka ręczna
Mistrzostwa świata w piłce ręcznej. Wstydliwa porażka Polek z Niemkami
Piłka ręczna
Mistrzostwa świata kobiet w piłce ręcznej 2023: Polki chcą obudzić wspomnienia
Piłka ręczna
Nowa impreza na mapie piłki ręcznej. ZPRP zorganizuje Superpuchar Polski
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Piłka ręczna
Liga Mistrzów. Czy Industria Kielce i Wisła Płock wywalczą awans do Final Four?