Legia – Astana. Odwaga i rozsądek

Mistrz Polski, by awansować do ostatniej rundy eliminacji Champions League, musi dziś strzelić co najmniej dwie bramki. I nie stracić żadnej.

Aktualizacja: 01.08.2017 22:24 Publikacja: 01.08.2017 21:29

Piłkarze i sztab szkoleniowy Legii minutą ciszy uczcili wczoraj Godzinę „W”.

Piłkarze i sztab szkoleniowy Legii minutą ciszy uczcili wczoraj Godzinę „W”.

Foto: PAP, Bartłomiej Zborowski

Tydzień temu w Astanie wszystko, co mogło potoczyć się źle dla Legii, tak się potoczyło. Idealnym podsumowaniem wieczoru w Kazachstanie był trzeci stracony gol w doliczonym już czasie gry. Adam Hlousek nie wiedzieć czemu – mimo korzystnego wyniku, bo porażka 1:2 w pierwszym, wyjazdowym spotkaniu to nie jest fatalny rezultat, szczególnie przy takiej grze, jaką prezentowali legioniści – zdecydował się na wycieczkę do przodu. Mistrzowie Polski stracili niefrasobliwie piłkę w środku pola, a dwóch czarnoskórych napastników Astany wymanewrowało obronę zespołu Jacka Magiery. Doświadczona drużyna nie dałaby sobie w takim momencie strzelić takiej bramki – nawet kosztem czerwonej kartki. Porażka 1:3 stawia Legię w bardzo trudnej sytuacji.

Wszystko, co nie sprzyjało mistrzom Polski w pierwszym meczu, powinno być teraz ich atutem. Zagrają o normalnej dla nich porze – czyli o 20.45, podczas gdy w Kazachstanie spotkanie rozpoczęło się o 16.00 naszego czasu. Dla przybyszów z Kazachstanu będzie godzina 0.45. Wrócą też na naturalną, trawiastą murawę. Oczywiście Legia w Astanie nie przegrała tylko z powodu różnicy czasowej i fatalnej sztucznej nawierzchni. Ale te czynniki z całą pewnością miały wpływ na złą postawę zawodników Magiery.

Gdy reprezentacja Polski jechała do stolicy Kazachstanu na pierwszy mecz tych eliminacji, murawa była tematem numer jeden w sztabie Adama Nawałki. Selekcjoner jest perfekcjonistą jakich w polskim futbolu mało. Jeśli on i jego sztab tak wielką wagę przywiązywali do nawierzchni, znaczy, że musiało być sporo na rzeczy. Reprezentanci Polski trenowali wówczas na obiektach z podobną – równie złą – sztuczną murawą. Legioniści do spotkania postanowili przystąpić z marszu.

Gdy reprezentacja Polski roztrwoniła w Astanie prowadzenie 2:0 i zrobił się remis 2:2, asystenci Nawałki doradzali selekcjonerowi, by wprowadził kolejnego napastnika i zrobił ofensywne zmiany, tak by spróbować mecz wygrać. Nawałka jednak stanowczo się im przeciwstawił i powiedział, że nie zaryzykuje ofensywnych zmian, bo jeszcze mecz w Astanie Polacy przegrają. Powiedział swoim asystentom, że ten punkt należy szanować, i w 83. minucie zdjął skrzydłowego Bartosza Kapustkę, a w jego miejsce wprowadził defensywnego pomocnika Karola Linetty'ego.

Tymczasem Magiera wprowadzał kolejnych ofensywnych piłkarzy, nawet po strzeleniu niezwykle ważnego gola przez Armando Sadiku siedem minut przed końcem na murawie zameldował się młody skrzydłowy i bardzo ofensywnie usposobiony Konrad Michalak.

Legia jako zespół musi być zdecydowanie bardziej wyrachowana i lepiej zorganizowana, niż miało to miejsce w Astanie. A że potrafi tak zagrać, udowodniła chociażby w poprzednim sezonie w meczu Ligi Mistrzów ze Sportingiem Lizbona.

Oczywiście w tej chwili Legia to inna drużyna niż ta, która rywalizowała z mistrzem Portugalii. Zastąpienie Vadisa Odjidji Ofoe wciąż się jeszcze nie udało. Sprowadzony w tym celu Włoch Cristian Pasquato nie wygląda jeszcze na przygotowanego do tej roli. Owszem, widać po wychowanku Juventusu, że potrafi grać w piłkę, że ma dobry przegląd pola, niezłe podanie i strzał. Ale widać też, że nie lubi gry w zwarciu, przy mocniejszych pojedynkach fizycznych odpuszcza.

Mecz w Warszawie będzie specyficzny – z jednej strony Legia będzie musiała dążyć do tego, by jak najszybciej zdobyć gola, i Magiera musi ofensywnie nastawić drużynę. Z drugiej jednak kluczem do awansu może być zachowanie czystego konta. Bo każda stracona bramka bardzo komplikuje i tak już trudną drogę. A dwaj napastnicy Astany – Junior Kabananga i Patrick Twumasi – pokazali już w Kazachstanie, że są szybcy, silni i mają zmysł do gry kombinacyjnej.

Legia – FK Astana – transmisja 20.45 TVP 1 i TVP Sport

Piłka nożna
Floriani Mussolini. Piłkarz z prowokującym nazwiskiem
Materiał Promocyjny
Jak przez ćwierć wieku zmieniał się rynek leasingu
Piłka nożna
Rok 2025 w piłce. Wydarzenia, którymi będziemy żyli w najbliższych miesiącach
Piłka nożna
Gdzie zagra Cristiano Ronaldo? Wkrótce kończy mu się kontrakt
Piłka nożna
Marcin Animucki: Pieniędzy będzie jeszcze więcej
Materiał Promocyjny
5G – przepis na rozwój twojej firmy i miejscowości
Piłka nożna
Sukces kobiecej reprezentacji, porażka męskiej. Rok 2024 w polskim futbolu
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay