Jedna ekstraliga to mało. Polski żużel będzie miał aż dwie

Ekstraliga Żużlowa, czyli spółka zarządzająca dwoma najważniejszymi ligami żużlowymi w Polsce, poinformowała o rebrandingu oraz zmianie systemu rozgrywek.

Publikacja: 23.11.2023 07:41

Apator Toruń (na zdjęciu Emil Sajfutdinow) wywalczył w tym sezonie brązowy medal PGE Ekstraligi, cho

Apator Toruń (na zdjęciu Emil Sajfutdinow) wywalczył w tym sezonie brązowy medal PGE Ekstraligi, choć wcześniej przegrał ćwierćfinał tych rozgrywek. Od 2025 roku nie będzie to możliwe.

Foto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

Ekstraliga Żużlowa sp. z o.o. od sezonu 2024 ma zarządzać już nie tylko najwyższą klasą rozgrywkową, jeśli chodzi o polski speedway, ale także dotychczasową pierwszą ligą (jej formalna nazwa to 1. Liga Żużlowa). Spółka z tej okazji przekazała we wtorek, że będzie się ona nazywała Speedway 2. Ekstraliga. "W ramach obu klas rozgrywkowych powstała nowa identyfikacja wizualna" - podkreślono w wydanym komunikacie.

- Nasze logo jest otwarte na funkcjonowanie w przestrzeni sponsoringowej, a więc mamy komercyjną nazwę - PGE Ekstraligę - najwyższej klasy rozgrywkowej oraz, aktualnie, Speedway 2. Ekstraligę, przy czym prowadzimy  zaawansowane rozmowy dotyczące jej sponsoringu tytularnego z bardzo poważnym graczem na rynku - zaznacza Wojciech Stępniewski, Prezes Zarządu Ekstraligi Żużlowej.

Czytaj więcej

Bartosz Zmarzlik, mistrz bardzo zwyczajny

- Nie jest wykluczone, że w nowym sezonie rozgrywki drugiego szczebla ligowego będą miały nazwę nowego podmiotu komercyjnego - zapowiada. Decyzja ta nie spotkała się jednak z entuzjazmem w mediach społecznościowych. "Szkoda, że okręgówka w piłce nie nazywa się ekstraklasa 8" - narzekają niektórzy.

PGE Ekstraliga. Będzie nowy system rozgrywek

Zmieni się ma także system rozgrywek. Zarówno w PGE Ekstralidze, jak i Speedway 2. Ekstralidze, występować ma po osiem klubów. Najpierw odjadą one fazę zasadniczą systemem „każdy z każdym”, by następnie przejść do fazy pucharowej.

mat.pras.

W przeciwieństwie do krytykowanego dotychczasowego systemu, gdzie z trzech ćwierćfinałów do półfinałów awansowały cztery drużyny (w tym jeden „lucky looser”), tabela po fazie zasadniczej zostanie podzielona na dwie połowy. Górna rywalizować będzie o medale, dolna zaś - o uniknięcie spadku (nazwano to fazą „play-down”). Nawet piąte miejsce po fazie zasadniczej nie będzie więc gwarantowało utrzymania.

System ma zostać wprowadzony od sezonu 2025. W przyszłym roku obowiązywać będą jeszcze dotychczasowe zasady. Spółka wykluczyła jednocześnie możliwość powiększenia (pierwszej) Ekstraligi do 10 zespołów.

mat.pras.

Na razie nie wiadomo, jak nazywać się będzie dotychczasowa 2. Liga Żużlowa, którą nadal zarządza Główna Komisja Sportu Żużlowego.

Moto
Bartosz Zmarzlik, mistrz bardzo zwyczajny
Moto
Zmarzlik po raz czwarty indywidualnym mistrzem świata
żużel
Ruszyła PGE Ekstraliga. Mistrz Polski pokazał moc na inaugurację sezonu
Moto
Rusza Rajd Dakar. Na trasę wraca Krzysztof Hołowczyc
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Moto
PGE Ekstraliga nie kończy sezonu na finale. Blokada czy „znieczulenie jak u dentysty”?