Międzynarodowy Dzień Szachów. Łukasz Turlej: Dziś na świecie gra już miliard ludzi

- Szachy są dziś nie tylko rywalizacją zawodowców, ale także rozrywką dla dzieci, seniorów oraz ludzi sukcesu: właścicieli i prezesów korporacji oraz polityków - mówi "Rz" sekretarz generalny Międzynarodowej Federacji Szachowej (FIDE) Łukasz Turlej.

Publikacja: 20.07.2024 07:55

Sekretarz generalny światowej federacji szachowej Łukasz Turlej i minister finansów Andrzej Domański

Sekretarz generalny światowej federacji szachowej Łukasz Turlej i minister finansów Andrzej Domański podczas międzynarodowego turnieju w szachach szybkich i błyskawicznych

Foto: PAP/Leszek Szymański

Ilu ludzi gra dziś w szachy?

Mówi się, że około miliarda ludzi na świecie potrafi grać w szachy, a tych z rankingiem możemy liczyć w setkach tysięcy. Jeśli chodzi o Polskę, to szachistów jest u nas od czterech do sześciu milionów.

Pandemia — a więc lockdown i rozkwit rozrywek online — pomógł w rozwoju dyscypliny. Co dzieje się z szachami obecnie?

Początek pandemii zbiegł się też z popularnością serialu „Gambit Królowej”, który również zwiększył falę popularności. Wiadomo, że jej czubek musiał się obniżyć, ale wygenerowane wówczas zainteresowanie zostało. Zmieniło się ponadto postrzeganie szachów. Dziś ludzie patrzą na nie jak na coś interesującego, status grających jest inny niż dziesięć lat temu. Wpływ mają na to oczywiście także większe pieniądze, które się pojawiły, oraz obecność szachów w mediach.

Czytaj więcej

Radosław Wojtaszek: Szachy bez Rosji niczego nie tracą

„Guardian” już kilka lat temu pisał, że za sprawą Magnusa Carlsena „szachy stały się sexy”...

Dzięki takim gwiazdom, jak Carlsen czy Jan-Krzysztof Duda, łatwiej budować popularność dyscypliny. Duda jest w Polsce dla szachów tym, kim był dla skoków narciarskich Adam Małysz. Wielu ludzi śledzi jego występy i kibicuje, bo wie, że daje szansę na medale. Widzieliśmy to chociażby podczas Superbet Grand Chess Tour w Warszawie, gdzie po każdym dniu rozgrywek na Dudę czy Carlsena czekały setki kibiców, prosząc o zdjęcia czy autografy.

Duda doczeka się następców?

Mamy już świetnych, młodych graczy, jak Jan Klimkowski czy Jakub Seemann, czyli — odpowiednio — aktualny wicemistrz i mistrz świata do lat 16. Na tego drugiego, kiedy wrócił po zawodach, czekała cała szkoła, a film z powitania wygenerował w mediach społecznościowych kilkudziesięciomilionowe zasięgi, co zaowocowało nawet kontraktem sponsorskim. To pokazuje, jaką pozycję mają dziś szachy.

Dlaczego warto, aby grały dzieci?

Dzieci lubią grać w szachy pomimo tego, że szachy są dla nich dobre. Wielu rodziców, szukając dla nich rozwijających zajęć, patrzy w kierunku muzyki bądź sportu. Kiedy jednak pomyślimy o cechach, który chcielibyśmy, aby dziecko nabyło — myśleniu analitycznym, zdolności do skupienia, umiejętności zarządzania czasem — to okazuje się, że wszystkie kształcą szachy.

Powitanie Seemanna po zdobyciu mistrzostwa świata do lat 16 wygenerowało w mediach społecznościowych kilkudziesięciomilionowe zasięgi i zaowocowało nawet kontraktem sponsorskim

Łukasz Turlej

Jakie zyski niesie gra z perspektywy ludzi starszych?

To nie tylko rozrywka oraz możliwość kontaktu międzypokoleniowego, ale także aktywność pozwalająca na bardzo długo zachować wysoką, intelektualną formę. Warto podkreślać, że w szachy grają nie tylko zawodowcy. Są ona także rozrywką także dla ludzi sukcesu — właścicieli wielkich firm, prezesów banków czy największych korporacji oraz polityków — którzy znają ich wartość.

Jak wygląda świętowanie Międzynarodowego Dnia Szachów, który odchodzimy 20 lipca?

Zapraszamy do rywalizacji online i liczymy, że tego dnia — biorąc pod uwagę także około tysiąca planowanych turniejów „na żywo” - w szachy zagra 100 mln osób. Próbujemy pobić rekordu Guinnessa. My, jako FIDE, spotkamy się w Paryżu, gdzie w 1924 roku doszło do założenia organizacji. Plan zakłada galę oraz ponownie podpisanie aktu założycielskiego. Do tego dnia prowadziło wiele wydarzeń, jak sztafeta z ogniem olimpijskim, z której galerię prezentujemy przy okazji różnych imprez — ostatnio chociażby przed Galerią Krakowską podczas drużynowych mistrzostw świata seniorów.

FIDE

Ogniem olimpijskim?

Chodzi o olimpiadę szachową. Sztafeta zaczęła się w Cennaj, gdzie dwa lata temu odbyła się jej poprzednia edycja, i od tamtego momentu pochodnia z ogniem krążyła po całym świecie.

 Poznaliśmy właśnie skład reprezentacji Polski na tegoroczną Olimpiadę. Jakie mamy cele i ambicje?

Ambicje są duże, choć mowa o naprawdę wyrównanym turnieju, gdzie pierwszą i dziewiątą drużynę pod względem średniego rankingu zawodników dzieli zaledwie dziesięć punktów. Polacy w powojennej historii nigdy nie zdobyli medalu, choć bywaliśmy blisko. Najbliżej — sześć lat temu w Batumi, gdy do złota zabrakło nam jednego remisu w meczu z Hindusami. Wcześniej pokonywaliśmy potęgi, czyli Amerykanów, Ukraińców, Rosjan czy Francuzów, i zajęliśmy czwarte miejsce.

Czytaj więcej

Garri Kasparow o dzisiejszej Rosji. "Puste deklaracje wzmacniają Putina"

Jak będzie teraz?

Naszym nowym trenerem jest Ołeksandr Sułypa, który grając na Olimpiadzie z Ukrainą zawsze powtarzał, że przyjeżdża na nią, aby zwyciężać, i mi się takie podejście podoba.

Tegoroczna Olimpiada odbędzie się w Budapeszcie, kolejną zorganizuje Taszkent. Jak wyglądają na tym polu polskie ambicje?

Wiadomo już, że w 2028 roku gospodarzem będzie Abu Zabi, więc dla nas naturalną datą byłby 2030 rok. Wtedy minie sto lat od zdobycia przez naszą reprezentację olimpijskiego złota w Hamburgu.

Ilu ludzi gra dziś w szachy?

Mówi się, że około miliarda ludzi na świecie potrafi grać w szachy, a tych z rankingiem możemy liczyć w setkach tysięcy. Jeśli chodzi o Polskę, to szachistów jest u nas od czterech do sześciu milionów.

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
szachy
Garri Kasparow o dzisiejszej Rosji. "Puste deklaracje wzmacniają Putina"
szachy
Radosław Wojtaszek: Szachy bez Rosji niczego nie tracą
kajakarstwo
Klaudia Zwolińska gwiazdą polskiego slalomu. Kolejny cel jest jasny: Los Angeles
Inne sporty
Ethan Katzberg dla "Rz": Mam jakieś 15 lat, żeby zniszczyć wasze imperium
Materiał Promocyjny
Aż 7,2% na koncie oszczędnościowym w Citi Handlowy
Inne sporty
Trzy medale Polaków na mistrzostwach świata. Udany koniec sezonu kajakarzy
Materiał Promocyjny
Najpopularniejszy model hiszpańskiej marki