Alicja Tchórz podejrzana o doping. Zawodniczka wydała oświadczenie. "Wrócę silniejsza"

Kontrola antydopingowa u polskiej pływaczki Alicji Tchórz wykazała w jej organizmie obecność zakazanej substancji. W reakcji na doniesienia zawodniczka zapewniła, że nigdy nie stosowała żadnych niedozwolonych środków.

Publikacja: 28.05.2024 02:06

Alicja Tchórz w wyścigu na 100 m stylem zmiennym podczas zimowych mistrzostw Polski w pływaniu na kr

Alicja Tchórz w wyścigu na 100 m stylem zmiennym podczas zimowych mistrzostw Polski w pływaniu na krótkim basenie w Bydgoszczy w 2021 r.

Foto: PAP/Tytus Żmijewski

Podczas zawodów Grand Prix Polski w Warszawie, które odbyły się 6 i 7 kwietnia, od Alicji Tchórz w ramach testów antydopingowych pobrano próbkę. Jak podał Przegląd Sportowy Onet, wykryto w niej metyloheksanoaminę, substancję, która działa na ośrodkowy układ nerwowy, dając efekt pobudzenia organizmu.

Po kontroli antydopingowej Alicja Tchórz została zawieszona

Portal podał, że POLADA potwierdziła nieoficjalne doniesienia o wykazaniu niedozwolonej substancji w próbce A. Na zlecenie zawodniczki przebadano próbkę B - w tym przypadku wynik badania też był pozytywny. Alicja Tchórz została tymczasowo zawieszona, grozie jej dwuletnia dyskwalifikacja.

Czytaj więcej

WADA walczy o zachowanie reputacji. Witold Bańka mówi o fałszywych oskarżeniach

Alicja Tchórz ma 31 lat. Jest wielokrotną rekordzistką Polski oraz mistrzynią Europy na krótkim basenie. Uczestniczyła w igrzyskach olimpijskich w Londynie (2012) i Rio de Janeiro (2016). Pływaczka odniosła się do doniesień na swój temat w oświadczeniu, które opublikowała w mediach społecznościowych.

"Jak grom spadła na mnie wiadomość, że w mojej próbce moczu pobranej podczas GP w Warszawie została wykryta substancja zabroniona (5-methylhexan-2-amine)" - napisała. We wpisie na Facebooku zapewniła, że do kontroli podeszła wesoło, a do zawodów przystępowała "z czystej pasji do sportu", nie licząc na dobry wynik, ponieważ dzień wcześniej prowadziła we Wrocławiu kampanię przed wyborami samorządowymi.

Alicja Tchórz zapewnia, że nigdy nie stosowała niedozwolonych środków

"Nigdy nie stosowałam żadnych niedozwolonych środków. Od 2008 r., czyli przez 16 lat, byłam systematycznie badana (w tym systematycznie przekazywałam swoje dane pobytowe i mogłam być kontrolowana codziennie). Zawsze wyniki kontroli były negatywne, co stanowi dowód potwierdzający moją uczciwość w sporcie" - oświadczyła Tchórz.

"Nie muszę chyba mówić, jak duży to jest dla mnie cios właściwie na koniec mojej kariery sportowej" - dodała, odnosząc się do wyników badań. Przekazała, iż dowiedziała się, że wykryta w jej organizmie substancja jest zabroniona wyłącznie w okresie zawodów. Według niej, przekroczenie poziomu zabronionej substancji było w jej przypadku nieznaczne.

Czytaj więcej

Mirosław Żukowski: Chińczycy trzymają się mocno. Afera z dopingiem zamieciona pod dywan?

Pływaczka zaznaczyła też, że stosuje odżywki. "Niestety różne suplementy są produkowane na tych samych liniach produkcyjnych i zdarzają się zanieczyszczenia. Wykryta w moim organizmie substancja niestety jest częstym źródłem zanieczyszczeń suplementów. Dlatego jestem w trakcie badań moich odżywek" - czytamy w oświadczeniu Alicji Tchórz. Zawodniczka wyraziła nadzieję, że analiza laboratoryjna potwierdzi jej przypuszczenia, że "źródłem tego zamieszania jest zanieczyszczony produkt", co pozwoli jej udowodnić, że zabroniona substancja znalazła się w jej organizmie przez przypadek.

"Niestety, przyszło mi stoczyć kolejną (być może najważniejszą w mojej karierze sportowej) walkę o to, że jestem uczciwym sportowcem" - napisała Tchórz. "Wierzę, że pomimo zaistniałej sytuacji, tak jak po Igrzyskach Olimpijskich w Tokio, tak i teraz wrócę jeszcze silniejsza" - zakończyła.

Podczas zawodów Grand Prix Polski w Warszawie, które odbyły się 6 i 7 kwietnia, od Alicji Tchórz w ramach testów antydopingowych pobrano próbkę. Jak podał Przegląd Sportowy Onet, wykryto w niej metyloheksanoaminę, substancję, która działa na ośrodkowy układ nerwowy, dając efekt pobudzenia organizmu.

Po kontroli antydopingowej Alicja Tchórz została zawieszona

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Kolarstwo
Kości zostały rzucone. Tadej Pogacar podbił Włochy. A teraz Francja
Inne sporty
Puchar Świata. Polacy zdobyli czternaście medali
Inne sporty
Startuje Puchar Świata. Poznań znów stolicą kajakarstwa
Inne sporty
Tadej Pogacar dziękuje Rafałowi Majce. Słoweniec coraz bliżej zwycięstwa w Giro d'Italia
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Inne sporty
Rośnie kadra reprezentacji Polski na igrzyska w Paryżu. Cztery szanse na medale
kajakarstwo
Polacy już błyszczą w Lublanie. Klaudia Zwolińska wicemistrzynią Europy