Puchar Świata. Polacy zdobyli czternaście medali

Czternaście medali zdobyli polscy kajakarze podczas pierwszego dnia finałów na zawodach Pucharu Świata w Poznaniu. Te najcenniejsze, bo złote, wywalczyli Oleksii Koliadych, Sławomir Witczak oraz Martyna Klatt i Jakub Stepun.

Publikacja: 26.05.2024 14:03

Anna Puławska, Adrianna Kąkol, Karolina Naja i Dominika Putto stanęły na podium Pucharu Świata w Poznaniu

Już w pierwszym wyścigu o medale doczekaliśmy się Polek na podium. Kibiców zgromadzonych wokół toru na Jeziorze Maltańskim nie zawiodły wicemistrzynie świata w K4 500 metrów, czyli Karolina Naja, Anna Puławska, Dominika Putto i Adrianna Kąkol. Panie dopłynęły do mety na trzecim miejscu, ustępując jedynie Chinkom i Nowozelandkom. Piąta była druga z polskich osad, w której wystąpiły Martyna Klatt, Sandra Ostrowska, Julia Olszewska i Helena Wiśniewska.

Sukcesu pań nie powtórzyli w tej konkurencji panowie. Czwarte miejsce zajęła bowiem osada Jakub Stepun, Przemysław Korsak, Piotr Morawski i Sławomir Witczak, a piąte - Wojciech Pilarz, Valerii Vichev, Wiktor Leszczyński i Jarosław Kajdanek.

Srebro w C2 500 m zdobyła dwójka Wiktor Głazunow i Arsen Śliwiński, a brąz - Aleksander Kitewski i Koliadych. Zwyciężyli wicemistrzowie świata Liu Hao i Ji Bowen. - Chińczycy byli właśnie jedynymi groźnymi konkurentami. Wygrali, więc czujemy niedosyt. Na treningach starty wychodzą nam dużo lepiej - nie kryje Śliwiński. Panie w tej konkurencji uplasowały się na czwartej (Katarzyna Szperkiewicz/Patrycja Mendelska) oraz piątej lokacie (Sylwia Szczerbińska/Julia Walczak).

Pierwsze złoto dla Polski wywalczyli w mikście K2 500 metrów Klatt i Stepun. - Zawsze świetnie mi się w Poznaniu pływa — nie kryje ta pierwsza. Listę sukcesów osiągniętych przez naszą reprezentację w sobotnie przedpołudnie uzupełnił brąz w C1 1000 metrów Pauliny Grzelkiewicz.

Sesję popołudniową trzecim miejscem w finale K2 500 metrów otworzyły Putto i Justyna Iskrzycka. Piąte miejsce w tej konkurencji zajęły mistrzynie Europy, czyli Naja i Puławska. Wszystkie rywalizują o miejsce w kadrze olimpijskiej, którą wybierze trener Tomasz Kryk. - Wiedziałyśmy, że jesteśmy mocne indywidualnie i po prostu wykorzystałyśmy to na torze - mówi Putto. - Mamy sezon olimpijski, więc szukamy najmocniejszych osad - dodaje Iskrzycka.

Złoto w C1 200 metrów zdobył Koliadych, a trzeci był Aleksander Kitewski. Brąz zdobył także młodszy brat tego drugiego Juliusz, tyle że w C1 500 metrów. W innej kanadyjkowej konkurencji, czyli C2 200 metrów, drugie były Magda Stanny i Patrycja Mendelska, a trzecie — Elżbieta Łoboziak i Kaja Lach.

Rywalizację C1 500 metrów wygrał z kolei Witczak. - Płynąc ten bieg na chwilę, w połowie dystansu, straciłem wiarę, ale na szczęście włożyłem w występ tyle mocy, ile miałem. Pomógł też wiatr w twarz, wydłużając finisz — mówi Witczak, który medal zdobył w domu, bo jest poznaniakiem. Dorobek naszej reprezentacji uzupełniło trzecie miejsce w K2 500 metrów Stepuna i Korsaka. Łącznie Polacy zdobyli czternaście medali: 3 złote, 2 srebrne i 9 brązowych.

Pozostało 86% artykułu
2 / 3
Inne sporty
Alicja Tchórz podejrzana o doping. Zawodniczka wydała oświadczenie. "Wrócę silniejsza"
Kolarstwo
Kości zostały rzucone. Tadej Pogacar podbił Włochy. A teraz Francja
Inne sporty
Startuje Puchar Świata. Poznań znów stolicą kajakarstwa
Inne sporty
Tadej Pogacar dziękuje Rafałowi Majce. Słoweniec coraz bliżej zwycięstwa w Giro d'Italia
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?