Rośnie kadra reprezentacji Polski na igrzyska w Paryżu. Cztery szanse na medale

Czworo reprezentantów Polski wystąpi w turnieju zapaśniczym na igrzyskach olimpijskich w Paryżu. Będą wśród nich: Anhelina Łysak, Wiktoria Chołuj, Zbigniew Baranowski oraz Arkadiusz Kułynycz.

Publikacja: 18.05.2024 13:47

Arkadiusz Kułynycz dołączył do reprezentacji Polski na igrzyska w Paryżu

Pierwsze prawo startu podczas igrzysk w Paryżu wywalczyły panie — Łysak w kategorii 57 kg, a Chołuj w wadze do 68 kg. Ostatnią szansą na zdobycie kwalifikacji olimpijskiej był turniej w Stambule. Tam sukces odnieśli Kułynycz (87 kg) oraz Baranowski (97 kg).

Ten pierwszy rywalizację w stylu klasycznym rozpoczął wygraną walką z Sohą Sakabe. Później Kułynycz w 1/8 finału przegrał z Kiryłem Maskiewiczem, ale następnie był górą w dwóch walkach repasażowych. Nasz zapaśnik w decydującym pojedynku zmierzył się z Laszą Gobadze, czyli złotym oraz brązowym medalistą mistrzostw świata, i zwyciężył.

- Długo to do mnie nie docierało, ale wywalczyłem awans dla Polski - mówi Kułynycz.

Garri Kasparow o dzisiejszej Rosji. "Puste deklaracje wzmacniają Putina"

Podobny sukces osiągnął Baranowski. On rozpoczął zawody od pewnej wygranej nad Shatlyką Hemaljajewem, a w ćwierćfinale pokonał Benjamina Honisa. Niecodzienny przebieg miała decydująca o wylocie do Paryża walka z Awusajmanem Habilą. 12 sekund przed końcowym gongiem rywal prowadził 2:0, ale Polak wykonał akcję za dwa punkty, która dała mu zwycięstwo i bilet na igrzyska.

Paryż 2024. Cztery polskie szanse na medale w zapasach

- Zarówno Arek, jak i Zbyszek to zawodnicy z ogromnym charakterem, co widać było w Stambule. Ich walki, które przesądziły o wyjeździe na igrzyska, były emocjonujące i liczę, że w Paryżu będą prezentowali się równie efektownie, ale i efektywnie. Wierzę, że cała nasza czwórka w sierpniu zrobi wszystko, aby wywalczyć medale - mówi prezes Polskiego Związku Zapaśniczego Andrzej Supron.

Kwalifikacji nie wywalczył brązowy medalista igrzysk z Tokio w kategorii do 97 kg, czyli Tadeusz Michalik. On wprawdzie dobrze rozpoczął zawody, bo wygrał z Niteshem Niteshem, ale w 1/8 finału uległ Filipowi Smetce. Ten nie awansował do finału, więc Michalik nie dostał szansy w repasażach.

Bez sukcesu w Stambule startowały Polki. Najbliżej sukcesu była Natalia Kubaty, która dopiero w pojedynku repasażowym (62 kg) uległa Ameline Douarre. Do ćwierćfinału dotarła Jowita Wrzesień (53 kg), ale przegrała z Zeynep Yetgil. Anna Łukasiak (50 kg) nie zdołała pokonać Mercy Genesis, a Patrycja Sperka przegrała z Enricą Rinaldi.

Zawody zapaśnicze podczas igrzysk w Paryżu odbędą się w dniach 5-11 sierpnia.

2 / 3
kajakarstwo
szachy
szachy
Radosław Wojtaszek: Szachy bez Rosji niczego nie tracą
Inne sporty
Alicja Tchórz podejrzana o doping. Zawodniczka wydała oświadczenie. "Wrócę silniejsza"