Maja Włoszczowska wybrana do Komisji Zawodniczej MKOl

Zawodnicy startujący w igrzyskach olimpijskich w Tokio wybrali spośród siebie czworo przedstawicieli do Komisji Zawodniczej Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.

Publikacja: 04.08.2021 08:03

Maja Włoszczowska

Maja Włoszczowska

Foto: PAP, Leszek Szymański

amk

Sportowcy wybierali spośród 30 kandydatów z 30 krajów, reprezentujących 19 dyscyplin. Najwięcej głosów otrzymał hiszpański koszykarz Pau Gasol - pięciokrotny olimpijczyk, srebrny medalista z Pekinu w 2008 i Londynu w 2012, brązowy medalista z Rio w 2016.'

Za Hiszpanem uplasowała się polska kolarka Maja Włoszczowska - czterokrotna olimpijka, srebrna medalistka z Pekinu i Rio.

Skład komisji uzupełnią: włoska pływaczka Federica Pellegrini - pięciokrotna olimpijka, mistrzyni olimpijska w Pekinie, srebrna medalistka w Atenach w 2004, oraz Yuki Ota, reprezentantka Japonii w szermierce - czterokrotna olimpijka, srebrna medalistka z Pekinu i Londynu w 2012.

W głosowaniu wzięło udział 6825 sportowców i była to trzecia frekwencja od początku wyborów.

- Pamiętajcie, że reprezentujecie teraz wszystkich sportowców z całego świata, więc postarajcie się lepiej zrozumieć wszystkie punkty widzenia, słuchać, działać i wspierać ich najlepiej, jak potraficie - mówiła odchodząca przewodnicząca Komisji, Kirsty Coventry.

Kirsty Coventry, wiceprzewodnicząca Danka Barteková, Tony Estanguet i James Tomkins, wybrani podczas Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 2012 roku, zakończyli swoje kadencje. Kończy ją też mianowany członek Komisji Stefan Holm.

Nowy przewodniczący i wiceprzewodniczący zostaną wybrani 6 sierpnia, przy czym przewodniczący ma zostać również członkiem Rady Wykonawczej Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, reprezentując sportowców na najwyższym szczeblu w ramach MKOl.

Komisja Zawodnicza odgrywa doniosłą rolę w Ruchu Olimpijskim, reprezentując głos wszystkich sportowców.

Komisja składa się z maksymalnie 23 członków, z których 12 jest wybieranych bezpośrednio podczas Igrzysk, a maksymalnie 11 członków mianowanych jest w celu zapewnienia równowagi między płciami, regionami i dyscyplinami.

Inne sporty
Super Bowl. Wysokie loty Orłów
doping
Zielony ład w kolarstwie. Tlenek węgla oficjalnie zakazany
Inne sporty
Finał Super Bowl. Zwycięzca bierze wszystko
Inne sporty
Za bardzo lewicowy. Martin Fourcade wycofuje swoją kandydaturę
Inne sporty
Polskie kolarstwo. Nadzieja w kobietach i Stanisławie Aniołkowskim