Euro 2024. Turcy świętują, Czesi wracają do domu. Duże emocje w Hamburgu

Po zwycięstwie 2:1 nad grającymi przez większość meczu w osłabieniu Czechami Turcja przypieczętowała awans do 1/8 finału. Teraz spotka się z Austrią.

Publikacja: 26.06.2024 23:20

Antonin Barak

Czesi musieli ten mecz wygrać, tymczasem sami skomplikowali sobie życie. Między 11. a 20. minutą dwie żółte kartki otrzymał Antonin Barak i osłabił zespół.

Turcy mieli przewagę jednego zawodnika, ale długo nie potrafili jej wykorzystać. Aż przyszła 51. minuta i Hakan Calhanoglu efektownym strzałem zakończył akcję drużyny.

Euro 2024. Jak Turcja wywalczyła awans?

Calhanoglu to kapitan i największy gwiazdor Turcji, niedawno w jednym z wywiadów powiedział o sobie, że jest najlepszym rozgrywającym na świecie. Lider Czechów, wicekról strzelców poprzedniego Euro, Patrik Schick wyjść na boisko w Hamburgu nie mógł, bo złapał kontuzję. Możemy się tylko domyślać, jak skończyłby się ten mecz, gdyby był zdrowy.

W środę wyręczyć go w zdobywaniu bramek musiał pomocnik West Hamu Tomas Soucek, ale to nadal było za mało, by myśleć o awansie. Czesi szukali swojej szansy do samego końca, ale ostatnie słowo należało jednak do Turków. W doliczonym czasie trafił Cenk Tosun.

Euro 2024. Dlaczego Hakan Calhanoglu nie zagra w 1/8 finału?

W Hamburgu zamiast goli sypały się kartki. Rumuński sędzia Istvan Kovacs pokazał ich w meczu łącznie aż 17. Po zakończeniu spotkania jeszcze trzy, bo doszło do przepychanek - żółte dla Soucka i Ardy Gulera oraz czerwoną dla Tomasa Chorego. Wyraźnie nie panował nad sytuacją.

Turcy po raz ostatni z grupy na Euro wyszli w 2008 roku i potem dotarli aż do półfinału. Teraz przed nimi mecz z Austrią (2 lipca w Lipsku), która wygrała niespodziewanie “polską” grupę.

Nie pomoże im jednak Calhanoglu, który będzie pauzował za kartki.