Będą urlopy macierzyńskie dla najlepszych tenisistek. Zapłacą Saudyjczycy

WTA zapowiada urlopy macierzyńskie oraz dotacje na leczenie bezpłodności dla najlepszych zawodniczek. Zapłacą Saudyjczycy, którzy coraz mocniej inwestują w kobiecy tenis.

Publikacja: 07.03.2025 12:20

Będą urlopy macierzyńskie dla najlepszych tenisistek. Zapłacą Saudyjczycy

Foto: REUTERS/Amr Alfiky

Szczegółów, a więc przede wszystkim kwot oraz terminów, jeszcze nie znamy, ale WTA informuje już o „pionierskiej inicjatywie” i pierwszym takim programie finansowanym w całości przez zewnętrznego partnera. Ponad 320 zawodniczek, zgodnie z komunikatem organizacji zarządzającej kobiecym tourem, otrzyma w ten sposób „możliwość płatnego, trwającego do 12 miesięcy urlopu macierzyńskiego oraz dostęp do dotacji na leczenie bezpłodności w celu założenia rodziny”.

To oczywiście milowy krok, o który czołowe zawodniczki apelowały od lat. WTA do tej pory gwarantowało im jedynie ułatwienia na drodze powrotu do rywalizacji, bo matki, od 2019 roku, mogą korzystać z zamrożonego rankingu – tego sprzed ciąży – w dwunastu turniejach przez trzy lata po powrocie. Federacja zapewnia też serwis w postaci konsultacji ze specjalistami, a zawodniczki podczas turniejów mają często dostęp do pokojów dla matek z dzieckiem oraz pomocy w opiece. To jednak ułatwienia, które pozostają w gestii organizatorów poszczególnych imprez.

Czytaj więcej

Belinda Bencic wygrała turniej w Abu Zabi. Tenisowe mamy wciąż mają się dobrze

Urlopy dla tenisistek. WTA pomoże mamom, ale nie wszystkim

- Taka inicjatywa zapewni obecnemu oraz kolejnym pokoleniom zawodniczek wsparcie oraz elastyczność w zakresie planowania życia rodzinnego – nie kryje szefowa WTA Portia Archer. - Nadchodzi znacząca zmiana sposobu, w jaki wspieramy kobiety w tenisie, ułatwiając zarówno prowadzenie kariery, jaki i aspiracje dotyczące założenia rodziny – dodaje Wiktoria Azarenka, czyli członkini Rady Zawodniczej, która także miała w trakcie swojej kariery przerwę macierzyńską.

Dziś w tourze matek nie brakuje. Trwająca impreza w Indian Wells jest pierwszą po przerwie macierzyńskiej dla Petry Kvitovej. Udany powrót – była w 1/8 finału Australian Open, wygrała turniej WTA 500 w Abu Zabi - przeżyła właśnie Belinda Bencic. Turnieje Wielkiego Szlema już jako mamy wygrywały Margaret Court i Evonne Goolagong, ale podejście do zakładania rodziny zmieniła chyba dopiero Kim Clijsters, która jako mama odnosiła największe sukcesy. Jej śladem poszły m. in. Serena Williams, Wiktoria Azarenka, Naomi Osaka, Angelique Kerber, Caroline Wozniacki czy Elina Switolina.

Czytaj więcej

Alexander Zverev był oskarżony o przemoc wobec kobiet. Czy jego porażki przynoszą ulgę?

Populacja mam rosła, więc temat płatnego urlopu macierzyńskiego wracał jak refren. Taki mają chociażby koszykarki WNBA czy piłkarki brytyjskiej Women's Super League. Teraz dostaną go tenisistki, ale nie wszystkie. Przywilej – jak informuje „The Athletic” - obejmie zawodniczki, która w ciągu roku przed przerwą zagrały w minimum ośmiu turniejach WTA (w tym co najmniej czterech rangi 250, co dla najlepszych może być akurat przeszkodą) albo 24 w ciągu 36 miesięcy.

Saudyjczycy inwestują w kobiecy tenis. Teraz zapłacą mamom

Dyskusje budzi fakt, że program sfinansuje akurat Państwowy Fundusz Inwestycyjny (PIF), którym w praktyce zarządza saudyjski książę koronny i faktyczny władca królestwa Mohammed Bin Salman. Mowa bowiem o kraju, gdzie kobieta wciąż musi mieć męskiego opiekuna, a „Personal Status Law", który miał być prozachodnią, kulturową rewolucją - jak zauważa ”Amnesty International” - utrwala nierówności i podporządkowuje kobiety mężczyznom, tworząc bariery w zakresie małżeństw czy rozwodów. Kraj zajmuje 126. miejsce na 146 klasyfikowanych w zestawieniu Global Gender Gap.

Słyszałam o sportwashingu milion razy. Lepiej przyjeździe i zobaczcie, co robimy. Bądźcie częścią zmiany

Arij Mutabagani

Nie przeszkadza to Saudyjczykom rozszerzać współpracy z WTA. PIF już wcześniej był partnerem tytularnym kobiecego rankingu, a w ubiegłym roku Rijad po raz pierwszy zorganizował WTA Finals. „Wierzymy, że właściwą rzeczą jest otwieranie nowych możliwości przed kobietami do profesjonalnego uprawiania tenisa w różnych krajach, oraz dostarczenie publiczności okazji do zobaczenia najlepszych zawodniczek na świecie” - wyjaśniała wówczas WTA.

Czytaj więcej

Wielki sport w 2025 roku. Kogo jeszcze kupi Arabia Saudyjska?

Billie Jean King poparła trzyletni kontrakt z Saudyjczykami wyjaśniając, że jej zdaniem tylko poprzez zaangażowanie można pomóc w zmianach. - Sprzeciwiamy się przyznaniu klejnotu z korony touru Rijadowi, bo ideały WTA stoją w sprzeczności z tymi proponowanymi przez gospodarzy – odpowiadały Martina Navratilova i Chris Evert na łamach „Washington Post”, a ta pierwsza mówiła też „New York Timesowi”: - Kobiety muszą być na gruncie prawa równoprawnymi obywatelami, bo w innym przypadku równie dobrze moglibyśmy grać w Korei Północnej.

Uczestniczki imprezy tematu unikały. Jedynie Coco Gauff oznajmiła, że „jeśli sytuacja się nie zmieni, to prawdopodobnie do Rijadu nie wróci”. Saudyjska federacja wyjaśniała, że chce rozwijać kobiecy tenis i to robi, skoro od 2019 roku liczba zarejestrowanych zawodniczek wzrosła o 46 proc., a klubów – o 150 proc. - Słyszałam o sportwashingu milion razy – dodawała jej szefowa Arij Mutabagani. - Lepiej przyjedźcie i zobaczcie, co robimy. Bądźcie częścią zmiany, choć dokonamy jej i bez waszej pomocy.

Szczegółów, a więc przede wszystkim kwot oraz terminów, jeszcze nie znamy, ale WTA informuje już o „pionierskiej inicjatywie” i pierwszym takim programie finansowanym w całości przez zewnętrznego partnera. Ponad 320 zawodniczek, zgodnie z komunikatem organizacji zarządzającej kobiecym tourem, otrzyma w ten sposób „możliwość płatnego, trwającego do 12 miesięcy urlopu macierzyńskiego oraz dostęp do dotacji na leczenie bezpłodności w celu założenia rodziny”.

Pozostało jeszcze 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Tenis
17-letnia Rosjanka znów za silna dla Igi Świątek. Polka nie obroni tytułu w Indian Wells
Tenis
Brąz cenniejszy niż złoto. Iga Świątek bierze rewanż za igrzyska
Tenis
Indian Wells. Rozpędzona Iga Świątek
Tenis
Raj zamienił się w piekło. Hubert Hurkacz przegrywa w Indian Wells
Materiał Promocyjny
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Tenis
WTA w Indian Wells. Iga Świątek w najlepszym wydaniu. Jest jedno ale
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń