Złota polska jesień w Wuhan. Magdalena Fręch i Magda Linette w ćwierćfinale

Magdalena Fręch – Aryna Sabalenka, Magda Linette – Coco Gauff, to dwie z czterech ćwierćfinałowych par turnieju WTA 1000 w Wuhan.

Publikacja: 10.10.2024 17:52

Magda Linette

W tak zaawansowanej fazie tej rangi turnieju i to w meczu z takimi rywalkami z polskich tenisistek można byłoby się spodziewać raczej Igi Świątek. Liderka rankingu zrezygnowała jednak z występu w Chinach, ale zarówno Fręch i Linette godnie ją zastępują.

Obie w „tysięcznikach” osiągają życiowy wynik i pną się w rankingu. Ćwierćfinał w Wuhan da pierwszej z naszych zawodniczek co najmniej 24. miejsce (nigdy nie była tak wysoko), a Linette – 39.

Od rana do wieczora. Jak Polki wygrywały w Wuhan?

W trzeciej rundzie wyżej notowaną rywalkę pokonała Linette. Przed południem lokalnego czasu wygrała 6:2, 6:2 z Darią Kasatkiną (11. WTA). Poznanianka grała pewnie, nie przeżyła żadnego większego kryzysu. Trudno było nie podziwiać jej tenis, który zaprezentowała.

Fręch długo czekała na swój mecz z Beatriz Haddad Maią (12. WTA). Rozpoczęła go późnym wieczorem, tuż przed 22:00 miejscowego czasu.

Nie zdradzała jednak najmniejszych oznak senności. Rozpoczęła od szybkiego prowadzenia 5:0. Nie popełniała niewymuszonych błędów, miała sporo uderzeń kończących. Wpadła w zadyszkę, ale seta wygrała 6:3. W drugim oddała dwa gemy. Dzień wcześniej Fręch wyeliminowała półfinalistkę US Open, ósmą na świecie Emmę Navarro. To było jej pierwsze zwycięstwo z zawodniczką z pierwszej dziesiątki WTA.

Aryna Sabalenka i Coco Gauff na drodze Magdaleny Fręch i Magdy Linette

Obie Polki już zarobią po 73 193 tys. dol., dostaną 215 pkt do rankingu WTA. Ale  wielką nagrodę będzie gra z czołowymi tenisistkami świata i to na tym poziomie. Fręch zmierzy się z turniejową „jedynką”, wiceliderką rankingu Aryną Sabalenką.

Białorusinka jakby zwolniła swój bieg po przejęcie przodownictwa w WTA od Igi Świątek. W ubiegłym tygodniu odpadła w ćwierćfinale China Open w Pekinie, ulegając Karolinie Muchovej. W trzeciej rundzie w Wuhan z Julią Putincewą przegrała 1:6 pierwszego seta, w drugim broniła break pointa przy wyniku 4:4. Potem nie było już wątpliwości, a w trzecim secie było 6:0.

Linette spotka się z Gauff, czwartą tenisistką na świecie. Amerykanka pod ręką nowego trenera Matta Daly’ego wygrała China Open. W Wuhan nie straciła seta, w meczach z Wiktorią Tomową i Martą Kostiuk oddała tylko osiem gemów. Jest w formie.

Cieszy jednak forma Polek, szczególnie w kontekście BJKC Finals w Maladze (13-20 listopada). A startu w Andaluzji nie wyklucza Iga Świątek. Jesień w polskim tenisie zapowiada się interesująco.