Gala Ivanović i Yannick Theodor Alexandrescou wygrali Bohdan Tomaszewski Cup

Gala Ivanović i Yannick Theodor Alexandrescou triumfowali w 54. edycji Bohdan Tomaszewski Cup. Turniej odbył się na kortach KT Warszawianka. Debla dziewcząt wygrały Kornelia Krześniak (CKT Grodzisk Mazowiecki) i Anna Skorupska (PT Olimpia Poznań).

Publikacja: 03.09.2023 11:39

Agata Skorupska (pierwsza z lewej) i Kornelia Krześniak (pierwsza z prawej) z Izabellę Sierakowską-Tomaszewską i Tomaszem Tomaszewskim

W finałach gry pojedynczej wystąpili Anna Kmiecik (CCS Chrzanów) i Jan Sadzik (KT Błonia Kraków), ale musieli uznać wyższość zagranicznych rywali. Warto przypomnieć, że ostatnim Polakiem, któremu udało się zwyciężyć w tej imprezie, był Michał Dembek (2013), który w sobotę wręczał nagrody zwycięzcom.

W finale turnieju chłopców, który trwał dwie godziny i 32 minuty, Alexandrescou pokonał Sadzika 6:3, 3:6, 6:3. Cały mecz był zacięty i wyrównany. W pierwszym secie Rumun przełamał rywala na 4:2, po czym nieoczekiwanie oddał mu swój serwis. Zaraz jednak zdobył kolejne przełamanie. Tym razem nie wypuścił przewagi z rąk.

Drugą partię otworzyły obustronne przełamania, a kluczowe okazało się dopiero to, do którego doszło w szóstym gemie. Chwilę później Sadzik odskoczył na 5:2, ale rozstrzygnął jej losy dopiero wynikiem 6:3, wykorzystując pierwszą okazję. Również obustronne przełamania nastąpiły na początku decydującego seta. Potem Rumun wychodził na 4:2 i 5:3, po czym bez straty punku wygrał swój serwis i cały mecz.

Jako pierwsze na kortach Warszawianki rywalizowały w sobotę dziewczęta. W finale singla Kmiecik przegrała 3:6, 6:7 (7-9) z Galą Ivanović, rozstawioną z numerem trzecim w drabince. Początek układał się po myśli Serbki, bowiem z przewagą dwóch przełamań odskoczyła szybko na 4:1.

Polka odrobiła stratę jednego i wyszła na 3:4. Przy stanie Ania straciła znowu swoje podanie i seta 3:6. Druga partia była wyrównana, ale w końcówce inicjatywę zaczęła przejmować Kmiecik, ale nie zdołała zamknąć seta, serwując przy prowadzeniu 5:4. Potem doszło do tie-breaka, a w nim Kmiecik nie wykorzystała trzech kolejnych setboli od 6-3, a także czwartego przy 7-6. Przegrała go ostatecznie 7-9.

Anna Kmiecik, Tomasz Tomaszewski i Gala Ivanović

Olga Pietrzak

Równolegle na sąsiednim korcie rozgrywany był zaległy półfinał gry podwójnej, w którym Barbara Kostecka (UKT Winner Kraków) i Oliwia Sybicka (MKT Stalowa Wola) pokonały 7:6 (7-4), 6:2 Czeszki Nikol Marie Jarolimkovą i Jessica Kolesarovą, najwyżej rozstawione w drabince. To oznaczało, że w grze podwójnej kobiet kwestię tytułu rozstrzygną między sobą dwie polskie pary, bowiem już w piątek wieczorem awansowały Krześniak i Skorupska, które wygrały finał 7:5, 2:6, 10-8.

Kostecka i Sybicka błyskawicznie objęły prowadzenie 5:1 i 40-0, ale od tego momentu nastąpił nieoczekiwany zwrot akcji. Straciły następnych 16 punktów, a w sumie z 25 wymian wygrały tylko dwie, ostatecznie przegrywając seta 5:7. W drugim Barbara i Oliwia wyszły na 4:1, zanim wygrały go 6:2. Potem w super tie-breaku prowadziły 7-5, ale wtedy do głosu doszły Krześniak i Skorupska, zdobywając cztery kolejne punkty. Przy 9-7 nie wykorzystały pierwszego meczbola, ale przy drugim przeciwniczki wyrzuciły piłkę na aut.

W ostatnim meczu tegorocznej edycji Bohdan Tomaszewski Cup Norweg Sander Juuhl-Sivertsen i Ukrainiec Dmytro Wterkowskij wygrali z rumuńsko-niemieckim deblem Alexandrescou i Jan Smrcka 2:6, 6:1, 10-7.

Wśród zwycięzców Bohdan Tomaszewski Cup  znaleźć można m.in. nazwiska Magdaleny Grzybowskiej (mistrzyni z 1992 r.), Joanny Sakowicz (1999), Marty Domachowskiej (zwyciężczyni dwóch edycji 2000-01), Agnieszki Radwańskiej (wygrała w 2004 r. w singlu i w deblu z siostrą Urszulą), Dawida Olejniczaka (1999), Grzegorza Panfila (triumfował w latach 2003-04) czy Michała Dembka (2012-13), ostatniego Polaka jaki sięgnął w nim po tytuł.

Uczestnikami turnieju byli także m.in. Łukasz Kubot, Mariusz Fyrstenberg, Marcin Matkowski, a także Iga Świątek (półfinalistka w 2014 r.) i Hubert Hurkacz (półfinalista w 2012 r.).

Historia Bohdan Tomaszewski Cup

Pierwsza dwie edycje BTC odbyły się na nieistniejących już kortach warszawskiej Agrykoli, zanim przeniosła się na Warszawiankę. W latach 2012-22 o puchar przechodni Bohdana Tomaszewskiego najlepsi w Europie walczyli na kortach Legii, by w tym sezonie wrócić na Warszawiankę.

Impreza przetrwała trudny czas pandemii koronawirusa (nie odbyły się 2 edycje w latach 2020-21) i przed rokiem wróciła do kalendarza Tennis Europe, do którego po raz pierwszy została wpisana w 2000 roku (otrzymała kategorię 3.; od 2002 r. – kat. 2.; a od 2012 r. – kat. 1.).

Kim był redaktor Bohdan Tomaszewski

Patron i współtwórca turnieju redaktor Bohdan Tomaszewski to legenda dziennikarstwa. Urodzony w roku 1921 Bohdan Tomaszewski, za młodu grał z powodzeniem w tenisa. Przypomnijmy, rok 1921 to także rok ukonstytuowania się Polskiego Związku Tenisowego. Tomaszewski wziął udział w Powstaniu Warszawskim jako żołnierz AK (ps. „Mały”). Relacjonował 12 igrzysk olimpijskich, wiele mistrzostw świata. Pisał książki, artykuły i felietony. Otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski i Medal Zasłużonego dla Miasta Warszawy. Zmarł w 2015 roku.