Startują mistrzostwa Europy. Polacy z nadzieją na medale

Zaczynają się mistrzostwa Europy w łyżwiarstwie szybkim. Wśród kandydatów do medalu w Heerenveen są Damian Żurek oraz polskie drużyny.

Publikacja: 05.01.2024 10:17

Damian Żurek jest wśród kandydatów do medalu mistrzostw Europy

Damian Żurek jest wśród kandydatów do medalu mistrzostw Europy

Foto: Grzegorz Michałowski

Pierwsza część zimy była dla naszej reprezentacji udana. Polacy podczas czterech weekendów zdobyli sześć medali Pucharu Świata, a przez cały poprzedni sezon - tylko dwa.

- Sukcesy cieszą, ale są one wyłącznie jednym z etapów w drodze do igrzysk. Nasz plan zakłada, żeby wyniki szły w górę z sezonu na sezon, aby w 2026 roku realnie powalczyć o medale. Mistrzostwa Europy to właśnie jeden z przystanków do celu - mówi dyrektor sportowy Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego (PZLS) Konrad Niedźwiedzki.

Czytaj więcej

Pierwszy medal Polek. Urszula Kamińska: To pokazuje potencjał grupy

Zawody w Heerenveen odbędą się na legendarnym torze. - Thialf należy do najszybszych na świecie i jeśli lód będzie przygotowany tak, jak na mistrzostwach Holandii, możemy się spodziewać najlepszych czasów w sezonie - zapowiada trener reprezentacji Polski Paweł Abratkiewicz.

Mistrzostwa Europy. Damian Żurek kandydatem do medalu

Jedną z głównych nadziei naszej kadry na sukces jest Żurek, który w grudniu pierwszy raz w karierze stanął na podium Pucharu Świata w biegu na 500 metrów. Brąz zdobył przed własną publicznością w Tomaszowie Mazowieckim.

24-latek w klasyfikacji generalnej PŚ jest najwyżej sklasyfikowanym Europejczykiem na 500 metrów oraz trzecim zawodnikiem ze Starego Kontynentu na dwa razy dłuższym dystansie. Naturalnie należy więc do grona faworytów w obu konkurencjach. Tytułu mistrza Europy na 500 metrów sprzed dwóch lat broni Piotr Michalski.

Czytaj więcej

Tobias Torgersen znów buduje polski biatlon. "Wprowadził więcej spokoju"

- Raczej nie zanosi się, żeby Piotrek obronił złoto. Wyżej stoją akcje Żurka, który jest w zdecydowanie lepszej formie, natomiast faworytami będą gospodarze - zaznacza Niedźwiedzki.

Mistrzostwa Europy. Duże nadzieje łyżwiarzy z Polski

Żurek - wspólnie z Michalskim i Markiem Kanią - będą też wśród kandydatów do medalu w sprincie drużynowym. Wysoko stoją również akcje Polek w sprincie drużynowym oraz biegu drużynowym. O wysokich lokatach na 500 metrów myślą także Kania i Andżelika Wójcik, a na 1000 metrów - Karolina Bosiek.

Początek trzydniowych mistrzostw Europy w łyżwiarstwie szybkim 5 stycznia. Transmisje w Polsacie Sport News (piątek od 19.35) i Polsacie Sport Extra (sobota i niedziela od 14.30).

kajakarstwo
Polska zorganizuje kolejne wielkie imprezy
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Sporty zimowe
Pierwszy medal Polek. Urszula Kamińska: To pokazuje potencjał grupy
Sporty zimowe
Tobias Torgersen znów buduje polski biatlon. "Wprowadził więcej spokoju"
Sporty zimowe
Nie żyje Konstantin Kołcow. Policja ujawniła okoliczności śmierci partnera Aryny Sabalenki
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Sporty zimowe
Puchar Świata w narciarstwie alpejskim. Slalomem po ósmy kryształ