Puchar Świata w skokach narciarskich. Polacy wracają do Lahti, które pachnie historią

Ośrodek narciarski w Lahti to miejsce, gdzie dla polskiego sportu wydarzyło się wiele dobrego i jest nadzieja, że także tym razem skocznia Salpausselka okaże się dla nas szczęśliwa.

Publikacja: 01.03.2024 10:27

Trener Thomas Thurnbichler (na zdjęciu) po ostatnich konkursach zdecydował się zostawić w kraju Dawida Kubackiego.

Marzec jest ostatnim miesiącem Pucharu Świata w skokach narciarskich, a organizatorzy cyklu pierwszym przystankiem przedwiośnia uczynili Finlandię. Skocznia Salpausselka w Lahti to obiekt, gdzie miłe wspomnienia związane z polskimi skokami sięgają czasów przedwojennych.

Najpierw było słodko-gorzko, bo w 1938 roku podczas mistrzostw świata oszukano Stanisława Marusarza. Zakopiańczyk skakał najdalej, ale sędziowie nagradzali wysokimi notami Asbjoerna Ruuda, który dzięki temu wygrał. Norweg był tak zniesmaczony, że chciał oddać złoto Polakowi, ale nasz zawodnik stanowczo odmówił. Został jednak Marusarz pierwszym polskim medalistą mistrzostw świata nie tylko w skokach, ale w narciarstwie klasycznym w ogóle.

Do wspaniałego sukcesu Marusarza 40 lat później nawiązał Józef Łuszczek, który został w Lahti pierwszym polskim biegaczem narciarskim ze złotem tej imprezy. Już w nowym wieku Adam Małysz zdobył na tam najpierw srebro, a następnie złoto.

Wreszcie, w 2017 roku, Piotr Żyła został brązowym medalistą mistrzostw świata, a polska drużyna – pierwszy oraz jedyny raz w historii – sięgnęła po krążek z najcenniejszego kruszcu. Biało-Czerwoni wystąpili w składzie: Żyła, Kamil Stoch, Maciej Kot i Dawid Kubacki. Teraz trzej pierwsi wracają do miejsca, które wcześniej było dla nich tak szczęśliwe. Trener Thomas Thurnbichler po ostatnich konkursach zdecydował się za to zostawić w kraju Kubackiego.

Ostatni weekend na mamucie w Oberstdorfie nie był dla Polaków zbyt udany, choć światełko w tunelu się pojawiło. To efekt postawy Stocha, który dwukrotnie zakończył rywalizację na początku drugiej dziesiątki i był to jego najlepszy weekend w sezonie. Sam przyznał nawet, że „było solidnie”.

To dobry prognostyk przed Lahti, gdzie skoczek z Zębu w przeszłości spisywał się bardzo dobrze. Trzy razy na Salpausselce zawody Pucharu Świata wygrał (2014, 2018, 2019), a raz był trzeci. Ma tyle samo pucharowych zwycięstw na tej skoczni, co Małysz, a jedynym startującym wciąż zawodnikiem, który również triumfował tam trzykrotnie, jest lider klasyfikacji generalnej cyklu Stefan Kraft. Teraz może osiągnąć taki sukces po raz czwarty.

Początek piątkowej rywalizacji indywidualnej o 17.00. Sobota to konkurs drużynowy (16.15), a niedziela — kolejny indywidualny (16.00). Udział w zawodach, obok Stocha, wezmą Żyła, Kot, Aleksander Zniszczoł oraz Paweł Wąsek.