Buffon bogatą piłkarską karierę zakończył latem ubiegłego roku, ale nie udał się na beztroską emeryturę, lecz został kierownikiem reprezentacji Włoch. Ma też swoje pomysły na rozwój futbolu. Przedstawił je w wywiadzie dla dziennika “Tuttosport”.
Dlaczego Gianluigi Buffon chce większych bramek
- Kiedy w 1998 roku zaczynałem karierę, byłem wśród pięciu najwyższych zawodników w Serie A. W zeszłym roku, gdy grałem w Serie B z Parmą, także byłem wśród pięciu najwyższych, ale nie w całych rozgrywkach, a spośród 22 piłkarzy na boisku. Obecne wymiary bramek (2,44 m wysokości, 7,32 m szerokości - przyp. red.) były ustalone w 1875 roku i mogły być wtedy nawet za duże. Przez kolejne 50-60 lat stały się jednak prawdopodobnie optymalne. Teraz, patrząc na wzrost współczesnych zawodników, można pomyśleć nad zmianami. Nawet w siatkówce toczą się rozmowy na temat wysokości siatki. Mam dwie siostry siatkarki, więc znam ten problem - argumentuje Buffon w rozmowie z włoską gazetą i przytacza statystyki.
Czytaj więcej
Miał ważny kontrakt z Parmą i lukratywne oferty z Arabii Saudyjskiej, ale w wieku 45 lat postanowił przejść na piłkarską emeryturę. Teraz ma zostać dyrektorem we włoskiej reprezentacji.
- Bramkarze są teraz wyżsi, co ma znaczenie w przypadku strzałów z dystansu. Jakieś 30 lat temu na każde 50 takich uderzeń, 10 wpadało do bramki. Dzisiaj jest dobrze, jeśli wpadną trzy. Trudno strzelić gola dwumetrowemu bramkarzowi - mówi były mistrz świata. - Nie ustalam zasad, ale osoby za nie odpowiedzialne na pewno przyjrzą się tej sprawie.
Czas pokaże, czy pomysł Buffona spotka się z aprobatą władz światowego futbolu i będzie początkiem jakiejś zmiany w przepisach, czy przepadnie i szybko o nim zapomnimy.