Polska liga, czyli męczą się wszyscy

Legia bliżej mistrzostwa, bo Wisła zremisowała z Piastem, a Lech z Ruchem. Ósmą i ostatnią drużynę w tabeli dzielą tylko cztery punkty

Publikacja: 04.05.2009 02:40

Piłkarze ŁKS Łódź w meczu przeciwko Legii

Piłkarze ŁKS Łódź w meczu przeciwko Legii

Foto: Fotorzepa, Raf Rafał Guz

Kiedy Piotr Giza w końcówce meczu z ŁKS Łódź zmarnował kolejną sytuację, Jan Urban nie wytrzymał, zdjął marynarkę i rzucił nią z całej siły o ławkę rezerwowych. Powiedział później, że zaczyna wierzyć w przesądy i skoro nic nie zmieniali kolejni zawodnicy, on postanowił zmienić swój wygląd.

Pierwszą połowę Legia przespała, w drugiej biła głową w mur. Bogusław Wyparło nie musiał nawet rozgrywać tak doskonałego meczu jak przed dwoma tygodniami w Poznaniu, bo piłkarze Urbana zwyczajnie nie trafiali w bramkę. Takesure Chinyama tak jak ostatnio zachwycał, tak znowu zaczął irytować. Zmarnował kilka doskonałych sytuacji, a piłki nie wpadały do Kanału Piaseczyńskiego tylko dlatego, że widać już zarys wysokich trybun nowego stadionu.

Po raz pierwszy w tym sezonie ligowy mecz na ławce rezerwowych zaczął Maciej Iwański. Urban prosił, żeby nie doszukiwać się w tym sensacji, zapewniał, że zwyczajnie dał odpocząć liderowi drugiej linii. Zwycięstwo nad ŁKS miało być formalnością, a podrażniony Iwański miał pokazać co potrafi za tydzień w Krakowie, kiedy Legia rozegra najważniejszy mecz ostatniej prostej z Wisłą.

[srodtytul]Wielkie serce Piasta[/srodtytul]

Trzy punkty i fotel lidera niedzielony z nikim dał Legii pomocnik ŁKS Robert Sierant. Była już trzecia minuta doliczonego czasu gry, kiedy dośrodkowaną z rzutu rożnego piłkę głową posłał obok Wyparły i obok słupka, ale nie po tej stronie, po której chciał. Legia wygrała 1:0 po wielkich męczarniach.

Wisła przed tą kolejką miała tyle samo punktów co Legia, teraz traci do niej dwa, po tym gdy tylko zremisowała z Piastem w Gliwicach 1:1. Maciej Skorża poza dystansem do lidera stracił też Marcina Baszczyńskiego, który zerwał wiązadła krzyżowe i nie zagra już w tym sezonie.

Piast na własnym stadionie sporo strachu napędził już i Lechowi, i Legii, teraz strach przybrał wreszcie realne kształty, co wystarczyło do zatrzymania Wisły. Nie było wielkiego futbolu, było za to wielkie serce, a Piast z ligowego dziwoląga, jakim był jesienią, przekształcił się w drużyną nieobliczalną.

Wisła nie spadła na trzecie miejsce w tabeli tylko dlatego, że Lech nie potrafił pokonać u siebie Ruchu. Sześć z siedmiu ostatnich meczów zremisował, w niedzielę 1:1 z drużyną prowadzoną od tygodnia przez Waldemara Fornalika, która cztery dni wcześniej wygrała z Legią w Warszawie w półfinale Pucharu Polski. Franciszek Smuda jesienią prowadził drużynę, jak na Polskę, z innej bajki. Wiosną tak dobrze już nie jest, głównie dlatego, że ma tylko 14 piłkarzy gotowych do gry.

Z problemami kadrowymi najlepiej radzi sobie Bełchatów i, w co trochę trudno uwierzyć, piłkarze Rafała Ulatowskiego ciągle mają szansę zakończyć ligę na pierwszym miejscu.

[srodtytul]Ścisk na dole[/srodtytul]

Ulatowski – mistrz odcinania się od rzeczy niezwiązanych z boiskiem, który podkradł już Leo Beenhakkerowi stwierdzenie „Let’s talk about football” (Rozmawiajmy o piłce) – po meczu pokazał, że i on w żyłach ma krew, a nie wodę. – Pan się mnie o karnego będzie pytał, jak ja mam szpital w drużynie? To nie na miejscu, dziękuję, do widzenia – powiedział dziennikarzowi Canal+ i odszedł od kamery.

Szpital w Bełchatowie to codzienność. Ostatnio kontuzjowanych było lub jest sześciu zawodników. A co do karnego, o którego pytał dziennikarz, to nie powinien zostać odgwizdany. Wykorzystał go jednak Dawid Nowak, później strzelił jeszcze jednego gola, a Bełchatów wygrał z Polonią Bytom 3:1.

Mimo że Polonia Warszawa kupiła sobie nowy autokar za półtora miliona złotych, co według Jacka Grembockiego miało świadczyć o jej wielkości, z walki o mistrzostwo odpadła, przegrywając z Cracovią 0:1.

Drużyna Artura Płatka wygrała pierwszy raz od 14 marca i nie pozwoliła się wyprzedzić Górnikowi Zabrze, który pokonał Lechię 2:0 i na dwa dni opuścił ostatnie miejsce w tabeli. Ósmą i ostatnią drużynę dzielą jednak tylko cztery punkty. Liga jest tak płaska jak nigdy.

W ubiegłym sezonie między pierwszą i ostatnią drużyną było 61 punktów różnicy, dwa sezony temu – 46. W obecnym – 29, i widać to na boiskach. Śląsk Wrocław jest jedyną drużyną, która nie może spaść z ligi i nie ma już szans na mistrzostwo.

W sobotę Śląsk zremisował z Arką w Gdyni 3:3, a dwa gole gospodarzom podarował Jarosław Fojut – raz asystując i raz pokonując swojego bramkarza. Ryszard Tarasiewicz siedział w tym czasie już na trybunach za to, że podobno naubliżał sędziemu. Na ubliżaniu Tarasiewiczowi na trybunach się nie skończyło. Jeden z kibiców uderzył go w bark.

[ramka][srodtytul]26.kolejka[/srodtytul]

[b]PIAST GLIWICE - WISŁA KRAKÓW 1:1 (1:0)[/b]

[b]Bramki:[/b] dla Piasta - K. Wilczek (23); dla Wisły - P. Małecki (73). Żółte kartki: M. Michniewicz, J. Kaszowski (Piast). Sędziował Paweł Gil (Lublin). Widzów 4000.

[b]Piast:[/b] Kasprzik - Kaszowski, Krzycki, Glik, Michniewicz - Seweryn (69, Podgórski), Gamla, Wilczek, Sedlacek (85, Chylaszek) - Olszar (76, Koczon), Smektała.

[b]Wisła:[/b] Pawełek - Baszczyński (29, Jirsak), Głowacki, Marcelo, Piotr Brożek - Łobodziński (46, Ćwielong), Sobolewski, Diaz, Zieńczuk (62, Małecki) - Paweł Brożek, Boguski.

[b]GKS BEŁCHATÓW - POLONIA BYTOM 3:1 (2:1)[/b]

[b]Bramki:[/b] dla Bełchatowa - Janusz Gol (22), D. Nowak (32 z karnego i 87); dla Polonii - Ł. Gikiewicz (9). Żółte kartki: P. Kuklis (Bełchatów); J. Trzeciak, L. Killar, A. Basta (Polonia). Sędziował Piotr Siedlecki (Warszawa). Widzów 3 500.

[b]Bełchatów:[/b] Sapela - Fonfara, Cecot (41, Magdoń), Lacić, Popek - Wróbel, Kuklis, Gol, Cetnarski, Chwalibogowski (70, Tosik) - Nowak (90, Kuświk).

[b]Polonia:[/b] Peskovic - Hricko, Klepczyński, Killar, Sokolenko - Trzeciak (67, Basta), Bazik, Grzyb, Jaromin (46, Bębenek), Tomasik - Gikiewicz (63, Zieliński).

[b]ARKA GDYNIA - ŚLĄSK WROCŁAW 3:3 (0:2)[/b]

[b]Bramki:[/b] dla Arki - Z. Zakrzewski (60), G. Niciński (76), J. Fojut (90, samobójczy); dla Śląska - S. Dudek (15 z karnego), T. Szewczuk (25), M. Gancarczyk (65). Żółte kartki: Ł. Kowalski, Anderson, Z. Zakrzewski (Arka); K. Wołczek, M. Gancarczyk (Śląsk). Czerwona kartka: Ł. Kowalski (90, Arka). Sędziował Sebastian Jarzębak (Bytom). Widzów 5000.

[b]Arka:[/b] Witkowski - Kowalski, Żuraw, Anderson, Telichowski (35, Niciński) - Sokołowski (80, Trytko), Łabędzki (46, Wachowicz), Budziński, Ława, Ljubenow - Zakrzewski.

[b]Śląsk:[/b] Kaczmarek - Wołczek, Celeban, Fojut, Pawelec - Gancarczyk, Ulatowski, Łukasiewicz, Dudek, Szewczuk - Sotirović.

[b]LEGIA WARSZAWA - ŁKS ŁÓDŹ 1:0 (0:0)[/b]

[b]Bramka:[/b] R. Sierant (90, samobójczy). Żółte kartki: J. Rzeźniczak, D. Choto (Legia); T. Hajto, M. Kascelan, T. Papeckys (ŁKS). Sędziował Tomasz Mikulski (Lublin). Widzów 4000.

[b]Legia:[/b] Mucha - Rzeźniczak, Kumbev, Choto, Kiełbowicz - Rocki (46, Radović), Roger, Borysiuk (76, Ostrowski), Giza, Rybus (68, Iwański) - Chinyama.

[b]ŁKS:[/b] Wyparło - Papeckys, Hajto, Adamski, Radżius - Kascelan, Smoliński (86, Ognjanović), Sierant, Biskup - Djenić (80, Łakomy), Ostalczyk (70, Haliti).

[b]JAGIELLONIA BIAŁYSTOK – ODRA WODZISŁAW 1:2 (0:1)[/b]

[b]Bramki:[/b] dla Jagiellonii - K. Grosicki (85); dla Odry - T. Moskal (12), M. Wodecki (86). Żółte kartki: Bruno, Twardowski (Jagiellonia); P. Gierczak, J. Kuranty, M. Wodecki. Sędziował Marcin Borski (Warszawa). Widzów 6 500.

[b]Jagiellonia:[/b] Lech - Norambuena (67, Pacan), Stano, Skerla, Król - Dzienis (56, Kojasević), Hermes, Zawistowski (75, Twardowski), Bruno - Frankowski, Grosicki.

[b]Odra:[/b] Stachowiak - Kokoszka (18, Pielorz), Dymkowski, Markowski, Kłos - Małkowski, Malinowski, Kuranty, Gierczak (81, Gruber) - Moskal, Korzym (60, Wodecki).

[b]GÓRNIK ZABRZE - LECHIA GDAŃSK 2:0 (1:0)[/b]

[b]Bramki:[/b] M. Magiera (9), D. Kołodziej (87). Żółte kartki: M. Magiera (Górnik); J. Zabłocki (Lechia). Sędziował Marcin Szulc (Warszawa). Widzów 16 000.

[b]Górnik:[/b] Nowak - Bonin, Banaś, Pazdan, Magiera - Szczot (77, Pitry), Strąk, Danch, Przybylski, Madejski (82, Kołodziej) - Jarka (88, Kizys).

[b]Lechia:[/b] Kapsa - Bąk, Wołąkiewicz, Cvirik, Mysona - Wiśniewski (62, Rogalski), Surma, Piątek, Kaczmarek - Kowalczyk (75, Buzała), Zabłocki (84., Rybski).

[b]CRACOVIA - POLONIA WARSZAWA 1:0 (0:0)[/b]

[b]Bramka:[/b] B. Ślusarski (56). Żółte kartki: Ł. Tupalski, J. Kaszuba, B. Ślusarski (Cracovia). J. Lato (Polonia). Sędziował Jacek Walczyński (Lublin). Widzów 5 500.

[b]Cracovia:[/b] Cabaj - Sasin, Polczak, Tupalski, Derbich - Pawlusiński, Szeliga (74, Baran), Kłus, Nowak (90, Karwan), Ślusarski - Kaszuba (64, Mierzejewski).

[b]Polonia:[/b] Przyrowski - Piątek (77, Mierzejewski), Jodłowiec, Skrzyński, Lazarevski - Trałka, Kozioł, Jaroń (46, Gołębiewski), Lato - Majewski (86, Pawłowski), Ivanovski.

[b]LECH POZNAŃ - RUCH CHORZÓW 1:1 (1:0)[/b]

[b]Bramki:[/b] dla Lecha - Robert Lewandowski (45); dla Ruchu - T. Brzyski (66). Żółte kartki: Peszko (Lech); Nykiel, Balaz, Grodzicki, Straka, Brzyski (Ruch). Widzów 17 500.

[b]Lech:[/b] Kotorowski - Kikut, Bosacki (64, Tanevski), Arboleda, Henriquez - Peszko, Murawski, tilić, Bandrowski (78, Cueto), Wilk - Lewandowski.

[b]Ruch:[/b] Pilarz - Nykiel (34, Adamski), Grodzicki, Kieruzel, Brzyski - Grzyb, Straka, Baran, Pulkowski, Balaz (90, Nowacki) - Janoszka (86, Jezierski).[/ramka]

[ramka][srodtytul]Tabela - Ekstraklasa[/srodtytul]

1. Legia Warszawa 54 44-13

2. Wisła Kraków 52 42-19

3. Lech Poznań 51 44-19

4. GKS Bełchatów 50 37-25

5. Polonia Warszawa 47 34-18

6. Śląsk Wrocław 41 38-29

7. Jagiellonia Białystok 31 25-27

8. Piast Gliwice 29 15-23

9. Odra Wodzisław 29 20-33

10. ŁKS Łódź 29 23-37

11. Polonia Bytom 29 26-40

12. Ruch Chorzów 27 17-27

13. Lechia Gdańsk 26 23-38

14. Arka Gdynia 26 22-33

15. Cracovia 25 20-36

16. Górnik Zabrze 25 18-30

[i]Kolejno: punkty, bramki zdobyte i stracone.[/i]

[/ramka]

[ramka][srodtytul]Strzelcy[/srodtytul]

17 – T. Chinyama (Legia)

16 – Paweł Brożek (Wisła)

12 – R. Lewandowski (Lech)

10 – D. Nowak (Bełchatów)

9 – R. Boguski (Wisła), F. Ivanovski (Polonia W.), D. Pawlusiński (Cracovia), S. Stilić (Lech)

8 – T. Szewczuk (Śląsk)

7 – G. Podstawek (Polonia B.)

6 – H. Rengifo (Lech), J. Zabłocki (Polonia B. - 5, Lechia - 1), Z. Zakrzewski (Arka)

5 – T. Frankowski (Jagiellonia), D. Mąka (Polonia W.), S. Mila (Śląsk)

4 – A. Aleksander (Odra), A. Banaś (Górnik), P. Buzała (Lechia), S. Dudek, J. Gancarczyk, V. Sotirović (obaj Śląsk), Ł. Garguła (Bełchatów), P. Giza (Legia), R. Kujawa (ŁKS), P. Małecki (Wisła), P. Nowak (Cracovia), Ł. Trałka (Lechia - 2, Polonia W. - 2), P. Zawistowski (Jagiellonia)[/ramka]

Piłka nożna
Zbliża się klubowy mundial w USA. Wakacji w tym roku nie będzie
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem
Piłka nożna
Żałoba po śmierci papieża Franciszka. Co z meczami w Polsce?
Piłka nożna
Barcelona bliżej mistrzostwa Hiszpanii. Bez Roberta Lewandowskiego pokonała Mallorcę
Piłka nożna
Neymar znów kontuzjowany. Czy wróci jeszcze do wielkiej piłki?
Piłka nożna
Robert Lewandowski kontuzjowany. Czy opuści El Clasico?