Igrzyska europejskie. Srebro polskich rugbystek, teraz walka o Paryż

Reprezentacja Polski w rugby siedmioosobowym zdobyła srebrny medal igrzysk europejskich. Polki w finale przegrały z Brytyjkami, ale wezmą udział w turnieju kwalifikacyjnym do igrzysk olimpijskich. Najważniejszy mecz w życiu dopiero przed nimi.

Aktualizacja: 28.06.2023 15:59 Publikacja: 27.06.2023 14:57

Polki awansowały do finału i zagrają z Brytyjkami o złoto oraz kwalifikację na igrzyska w Paryżu

Polki awansowały do finału i zagrają z Brytyjkami o złoto oraz kwalifikację na igrzyska w Paryżu

Foto: Igrzyska Europejskie

Korespondencja z Krakowa

Rugby siedmioosobowe było może najważniejszą - obok boksu - dyscypliną igrzysk europejskich. To jedyny sport drużynowy, gdzie zwycięzcę nagradzano kwalifikację olimpijską. Wymierny zysk dawało już miejsce na podium, bo oznacza prawo gry w ostatnim, interkontynentalnym turnieju kwalifikacyjnym. I to zysk, który wyniosły z turnieju Polki.

Nietrudno sobie wyobrazić, że gdyby o podobną stawkę rywalizowali siatkarze, koszykarze czy piłkarze ręczni, ich występami żyłby niemal cały kraj. Rugbystki dopiero budują swoją pozycję w świadomości kibica, choć to przecież mistrzynie Europy oraz dziesiąta drużyna ostatniego Pucharu Świata.

Igrzyska europejskie. Kim są polskie rugbystki

Polki fazę grupową pokonały w imponującym stylu: 50:0 z Turcją, 26:0 z Portugalią, 43:7 z Niemcami. Później był ćwierćfinał z Włoszkami (33:15) i walka o finał z Czeszkami, które dzień wcześniej nieoczekiwanie pokonały Hiszpanki. To dobre znajome, razem z Polakami jeżdżą po świecie. Wtorkowy mecz był niemal starciem przyjaciół - tak zapowiadał go trener Janusz Urbanowicz. Nasza drużyna wygrała 29:7. Dopiero w finale lepsze były Brytyjki.

Czytaj więcej

Igrzyska Europejskie w Krakowie. Czym są te zawody? Ile nas kosztują?

Wyniki Polek imponują tym bardziej, że choć kadrowiczki sport traktują bardzo poważnie, to sport łączą z pracą lub nauką. - Wszystkie trenujemy na pół gwizdka, ale marzymy byciu zawodowcami - wyjaśnia „Rz” Sylwia Witkowska, czyli studentka i mama, która na co dzień opiekuje się dwójką bliźniaczek. To ona po meczu z Czeszkami pilnowała wielkiej, pluszowej gęsi. - Kupiona w Ustroniu, przynosi nam szczęście - mówi.

Są w drużynie maturzystki, studentki, wuefistka czy księgowa. - Tylko mężczyźni uprawiają nasz sport w Polsce zawodowo. Kobiet w rugby gra około dwustu. Jesteśmy półamatorkami, ale podchodzimy do dyscypliny jak zawodowcy, bo kochamy to, co robimy - zapewnia „Rz” Hanna Maliszewska, która pracuje w wojskowej komendzie transportu.

Polki na igrzyskach europejskich dotarły aż do finału

Polki na igrzyskach europejskich dotarły aż do finału

materiały prasowe

Liderką Polek w ćwierćfinale była Natalia Pamięta, czyli studentka wychowania fizycznego. - Mam dzięki temu trochę łatwiej niż koleżanki. Pozostajemy drużyną amatorską, choć Polski Związek Rugby robi wszystko, aby nam pomagać - mówi „Rz”. - Każdy mecz jest dla czymś nowym: startem, szansą okazją. Spełniłyśmy się, ale chcemy więcej - dodaje Witkowska.

Igrzyska Europejskie. Sukces reprezentacji Polski w rugby

Polki konsekwentnie wspinają się po szczeblach europejskiej hierarchii. Awansowały na mistrzostwa kontynentu w 2017 roku, tam kolejno kolejno zajmowały miejsce ósme, siódme czwarte, drugie i wreszcie pierwsze. Rok temu zadebiutowały na Pucharze Świata i to od razu w Republice Południowej Afryki, gdzie mecze z trybun śledziło nawet 30 tys. widzów.

Czytaj więcej

Igrzyska europejskie pozostają na tle igrzysk olimpijskich imprezą budżetową

Nasza reprezentacja w kraju jeszcze takich tłumów nie gromadzi, spotkania Polek podczas igrzysk europejskich aż do półfinału oglądało po kilkaset osób. - Pamiętajmy, że gramy w środku tygodnia. Rok temu kibiców na mistrzostwach Europy było więcej, ale to był weekend. Wtedy właśnie ludzie dowiedzieli się, że Polki też grają w rugby - wspomina w rozmowie z „Rz” Anna Klichowska.

- Kluczowa jest cierpliwość, nie możemy sobie pozwolić na błędy. Ważne jest dobre ustawianie linii w obronie, bo z piłką jesteśmy bardzo niebezpieczni. To właściwie prawda w każdej dyscyplinie zespołowej: ten, kto ma piłkę, wygrywa mecz, bo po stracie bardzo trudno jest ją odzyskać - wyjaśnia receptę na sukces swojej drużyny Urbanowicz, prywatnie ojciec Macieja, reprezentanta Polski w hokeju na lodzie.

Igrzyska europejskie. Na czym polega rugby siedmioosobowe

Rugby siedmioosobowe, czyli młodsza siostra rugby piętnastoosobowego, jest dla kibiców przystępna. Podstawowe zasady są proste: biegnij do linii końcowej po stronie przeciwnika, podawaj piłkę tylko do tyłu, zatrzymując rywala chwytaj go nie wyżej niż ramiona. Przyłożenie to pięć punktów, a podwyższenie, czyli kopnięcie piłki między słupki - dwa. To oczywiście duże uproszczenie reguł, ale taka wiedza wystarczy, żeby obejrzeć pierwszy mecz.

Czytaj więcej

Igrzyska europejskie. Andrzej Duda, Jacek Sasin i gwizdy. Teraz czas na sport

Dyscyplina była na igrzyskach jeszcze przed pierwszą wojną światową, ale później zniknęła z programu olimpijskiego. Wróciła w 2016 roku. Udział w przyszłorocznym turnieju olimpijskim weźmie dwanaście zespołów. Kwalifikację mają Francuzki, Nowozelandki, Australijki, Amerykanki, Irlandki, Brazylijki i Brytyjki. Cztery kolejne miejsca dostaną zwyciężczynie turniejów kontynentalnych - odbył się na razie te w Ameryce Południowej oraz Europie.

Polki w czerwcu przyszłego roku wezmą udział w turnieju interkontynentalnym, którego zwycięzca zgarnie ostatni bilet do Paryża. - Awans na igrzyska byłyby spełnieniem marzeń. To nasz sen - nie kryje Maliszewska. Ta walka jeszcze przed nimi. Na razie, jak same powiedziałby sobie po meczu, trzeba pokochać srebro.

Korespondencja z Krakowa

Rugby siedmioosobowe było może najważniejszą - obok boksu - dyscypliną igrzysk europejskich. To jedyny sport drużynowy, gdzie zwycięzcę nagradzano kwalifikację olimpijską. Wymierny zysk dawało już miejsce na podium, bo oznacza prawo gry w ostatnim, interkontynentalnym turnieju kwalifikacyjnym. I to zysk, który wyniosły z turnieju Polki.

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Lekkoatletyka
Igrzyska Europejskie. Powtórki z Tokio nie będzie
Lekkoatletyka
Igrzyska europejskie jak widmo. Sportowcy nie wiedzą, w czym startują
Sport
Igrzyska Europejskie w Krakowie. Czym są te zawody? Ile nas kosztują?
szachy
Radosław Wojtaszek: Szachy bez Rosji niczego nie tracą
szachy
Radosław Wojtaszek wraca do formy. Arcymistrz najlepszy w Katowicach