Aktualizacja: 24.11.2024 22:04 Publikacja: 28.09.2022 03:00
Muhammad Ali vs. Brian London, 1966
Foto: Wikimedia Commons, domena publiczna
Trudno sobie wyobrazić olimpijskie święto bez boksu. Od 1904 roku tylko w Sztokholmie (1914) zabrakło pięściarzy, a w budzących wielkie zainteresowanie turniejach brały udział największe gwiazdy zawodowego boksu, stając najczęściej na najwyższym stopniu podium.
Floyd Patterson, Muhammad Ali, Joe Frazier, George Foreman, Leon Spinks czy Anthony Joshua wygrywali igrzyska, a później zostawali zawodowymi mistrzami świata wagi ciężkiej. Z niektórymi z nich walczyli Polacy. Z Alim, wtedy jeszcze 18-letnim Cassiusem Clayem, w finale igrzysk w Rzymie nieskutecznie bił się o zwycięstwo Zbigniew Pietrzykowski, z Foremanem w Meksyku bliski sukcesu był Lucjan Trela, z Leonem Spinksem w Montrealu przegrał nieznacznie Janusz Gortat, który wcześniej pokonał starszego z braci Spinksów na warszawskim Torwarze.
Imane Khelif, algierska złota medalistka olimpijska w boksie, której występ na igrzyskach w Paryżu wzbudził tyle kontrowersji, stała się obiektem zainteresowania kreatorów mody.
Kolejna wielka walka za nami. 96 tysięcy ludzi na Wembley, miliony przed telewizorami, gigantyczne honoraria dla mistrzów wagi ciężkiej i hymn Arabii Saudyjskiej na początek, wskazujący, kto za to wszystko płaci.
Co się stało we wtorek wieczorem na lotnisku Kraków-Balice, gdzie mistrz świata w boksie Ołeksandr Usyk został skuty w kajdanki, a o sprawie informował nawet prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski?
Ukraiński pięściarz Ołeksandr Usyk został zatrzymany na lotnisku w Krakowie. Okoliczności są niejasne.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Yu-Ting Lin będzie przeciwniczką Julii Szeremety w sobotnim pojedynku o złoto turnieju pięściarskiego w kategorii 57 kg. Zawodniczka z Tajwanu od początku igrzysk wzbudza wielkie kontrowersje.
Narendra Modi chce zorganizować igrzyska. Ma na to duże szanse, choć indyjski komitet olimpijski od miesięcy jest w kryzysie i nie ma dyrektora generalnego.
Imane Khelif, algierska złota medalistka olimpijska w boksie, której występ na igrzyskach w Paryżu wzbudził tyle kontrowersji, stała się obiektem zainteresowania kreatorów mody.
Stanisław Pozdniakow zrezygnował z funkcji szefa Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego, co może oznaczać, że tamtejszy sport szuka drogi powrotu do łask
Myślę, że Sławomir Nitras wielu porwał pasją, a przynajmniej przekonał do swoich idei. Jesteśmy bogatym krajem i stać nas na igrzyska, wcale nie kosztem przeciętnego Polaka.
Projekt organizacji imprezy to centralny punkt planu rozwoju polskiego sportu, którzy przygotowuje minister Sławomir Nitras
Już opadł kurz po tegorocznej paraolimpiadzie w Paryżu, buchalterzy posegregowali medale według kolorów, obliczyli, jaki statystycznie nakład finansowy przypada na jeden medal, osłabło też zainteresowanie sekundami w wyścigach i centymetrami w rzutach. Można więc zachować się „niesportowo” i zadać pytanie: od jak dawna osoby niepełnosprawne traktowane są po ludzku?
Do dyskusji o wynikach polskich olimpijczyków w Paryżu całkiem sporo może wnieść ekonomia – uważają badacze z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
12–15 tys. zł za mkw. mają kosztować mieszkania na osiedlu, w które czas i pieniądze zainwestował Robert Lewandowski. Niewykluczone, że osiądą tam polskie bohaterki igrzysk w Paryżu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas