Reklama

Igrzyska olimpijskie na pustyni? To już nie science-fiction

Katar chce gościć kolejną wielką imprezę sportową po piłkarskich mistrzostwach świata – letnie igrzyska olimpijskie w 2036 roku. Ma o nie konkurować m.in. z Arabią Saudyjską. Ale chętnych do organizacji jest dużo więcej.

Publikacja: 24.07.2025 04:36

Stadion lekkoatletyczny w Dausze, na którym odbywają się mityngi Diamentowej Ligi

Stadion lekkoatletyczny w Dausze, na którym odbywają się mityngi Diamentowej Ligi

Foto: AFP

Jeszcze dekadę temu organizacja tak dużego wydarzenia sportowego na pustyni wydawała się abstrakcją. Ale szejkowie tak już mają, że pomysły uznawane przez innych za absurdalne obracają w rzeczywistość, nie zważając rzecz jasna na koszty i spadającą na nich krytykę.

220 miliardów dolarów na mundial 2022 roku

Tak było z mundialem w 2022 roku, na który wydali ponad 220 mld dolarów. To była najdroższa impreza w historii. Skoro ze względu na temperatury nie dało się rozgrywać meczów latem, to zaprosili cały świat do siebie późną jesienią, w samym środku rozgrywek ligowych. I zdaniem wielu był to najlepszy turniej w dziejach futbolu. Pewnie też dlatego, że piłkarze byli już w rytmie meczowym, ale nie zdążyli się jeszcze zmęczyć i nie wypatrywali wakacji – jak często dzieje się wówczas, kiedy mistrzostwa odbywają się w tradycyjnym terminie, czyli po sezonie.

Czytaj więcej

Mundial w Katarze: Kibiców mniej, niż oczekiwali organizatorzy

Katarczycy zainspirowali sąsiadów z Bliskiego Wschodu. Saudyjczycy planowali ubiegać się o mundial już w 2030 roku, razem z Grecją i Egiptem, ale wycofali się, uznając, że nie mają szans pokonać wspólnej kandydatury Hiszpanii, Portugalii i Maroka. Zorganizują więc kolejny, w 2034 roku. Nie mieli konkurencji, a nawet gdyby mieli, to pewnie i tak by wygrali.

Zanim Katarczycy zrobili mundial, zbierali doświadczenie, organizując m.in. mistrzostwa świata w piłce ręcznej i lekkiej atletyce. Saudyjczycy goszczą już u siebie wielkie gale bokserskie, Rajd Dakar czy wyścigi Formuły 1. Pozazdrościli Katarczykom inwestycji w Paris Saint-Germain, więc kupili sobie Newcastle United grające w Premier League i od kilku lat wydają fortunę na promocję swojej ligi, sprowadzając gwiazdy z Cristiano Ronaldo na czele.

Reklama
Reklama

Misja: mundial

Teraz rusza misja - mundial. Nie ma wątpliwości, że padnie nowy rekord, bo będzie to pierwszy turniej z udziałem aż 48 zespołów organizowany przez jeden kraj. Saudyjczycy szykują w związku z tym aż 15 stadionów. 11 z nich wybudują od nowa – aż pięć w Rijadzie, w tym ten największy z trybunami na ponad 90 tys. kibiców, który będzie areną meczu otwarcia i finału.

Uczestników ugoszczą także Dżudda, Al-Chubar, Abha i nieistniejące jeszcze megamiasto Neom, zasilane wyłącznie energią odnawialną – generowaną głównie ze źródeł wiatrowych i słonecznych. Na obiekt położony na wysokości 350 m nad ziemią będzie można dotrzeć tylko za pośrednictwem szybkich wind i autonomicznych pojazdów. Brzmi jak scenariusz filmu science-fiction, ale to wizja niedalekiej przyszłości rysującej się na naszych oczach.

Dla arabskich szejków nie ma rzeczy niemożliwych, skoro już w 2029 roku zorganizują zimowe igrzyska azjatyckie. To właśnie ta impreza ma być próbą sił przed igrzyskami olimpijskimi.

Czytaj więcej

Nie tylko mundial. Zimowe igrzyska też odbędą się na pustyni

Saudyjczykom nie przeszkadza brak tradycji i sukcesów w sportach zimowych oraz fakt, że śnieg oglądają tylko w telewizji. Stoki, skocznie i trasy biegowe powstają w kurorcie Trojena, który wcześniej też istniał tylko na papierze. W ośrodku znaleźć się mają również sztuczne jezioro czy rezerwat przyrody. Całkowity koszt ma wynieść pół biliona dolarów.

Igrzyska olimpijskie w Katarze – ile to będzie kosztować?

Ile miałyby kosztować igrzyska olimpijskie w Katarze, na razie nie wiadomo. Dauha starała się już bezskutecznie o igrzyska w 2016 i 2020 roku, ale dziś to zupełnie inne miasto, posiadające już większość potrzebnych obiektów.

Reklama
Reklama

– Obecnie dysponujemy 95 proc. niezbędnej infrastruktury sportowej, a także kompleksowym planem, który ma zagwarantować 100-procentową gotowość wszystkich aren – przekonuje w rozmowie z agencją Qatar News szejk Joaan bin Hamad Al-Thani, szef krajowego komitetu olimpijskiego (QOC).

W oświadczeniu QOC można przeczytać, że „ten krok podkreśla niezachwiane zaangażowanie Państwa Katar we wspieranie Ruchu Olimpijskiego i Paraolimpijskiego oraz jego żywe zainteresowanie odgrywaniem aktywnej roli w rozwoju światowego sportu”.

Podobnie jak w przypadku mundialu, letnie igrzyska trzeba by przenieść na miesiące, w których temperatury są bardziej znośne. – Myślę, że musimy rozpocząć tę rozmowę, by otworzyć się na nowe regiony i kraje – opowiadała „The Athletic” Kirsty Coventry, pierwsza szefowa w historii Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl). – Widzimy ogromne zainteresowanie igrzyskami w latach 2036 i 2040 w nowych miejscach, co jest ekscytujące.

Oferty złożyły już Indonezja (Nusantara), Indie (Ahmadabad), Turcja (Stambuł) i Chile (Santiago), a chęć organizacji sygnalizują m.in. Korea Południowa, Egipt i Dania.

– Otwarcie na nowe regiony może przynieść wiele korzyści, w tym wzrost przychodów i dotarcie do nowych odbiorców – zapowiada Coventry.

Była mistrzyni pływania pochodzi z Zimbabwe, więc można się spodziewać, że za słowami pójdą też czyny, a ogień olimpijski rzeczywiście trafi do miejsc, w których wcześniej nie gościł.

Jeszcze dekadę temu organizacja tak dużego wydarzenia sportowego na pustyni wydawała się abstrakcją. Ale szejkowie tak już mają, że pomysły uznawane przez innych za absurdalne obracają w rzeczywistość, nie zważając rzecz jasna na koszty i spadającą na nich krytykę.

220 miliardów dolarów na mundial 2022 roku

Pozostało jeszcze 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Reklama
Lekkoatletyka
Diamentowa Liga znów na Stadionie Śląskim. Polska sztafeta powalczy o mistrzostwa świata
Patronat Rzeczpospolitej
Padł rekord zapisów do Poland Business Run 2025!
Patronat "Rzeczpospolitej"
To idzie młodość! Promocja aktywności fizycznej podczas Korzeniowski Warsaw Race Walking Cup
Patornat "Rzeczpospolitej"
Zbliża się 26. Bieg po Nowe Życie
Patronat "Rzeczpospolitej"
Pomagaj, biegając! Znamy datę startu zapisów do Poland Business Run 2025
Reklama
Reklama