Mafia zarabia na korcie

Wraca sprawa masowych manipulacji zakładami w tenisie przez grupy mafijne. Grupa podejrzanych graczy sięga już 135 osób w kilku krajach, do śledztwa dołączyło FBI.

Aktualizacja: 16.12.2019 16:23 Publikacja: 16.12.2019 16:16

Mafia zarabia na korcie

Foto: Adobe Stock

Niemiecka telewizja publiczna ZDF oraz dziennik Die Welt i telewizyjna stacja informacyjna Welt koncernu Axel Springer podały nowe fakty dotyczące dochodzeń w kwestii manipulacji zakładami bukmacherskimi w rozgrywkach zawodowego tenisa. Wnioski są jasne – proceder trwa. 

W programie ZDF/Welt pokazano m. in. rozmowy z dwoma tenisistami, którzy zetknęli się z próbami korupcji. Argentyńczyk Marco Trungelliti, wciąż aktywny gracz (209. ATP), jeden z tych, do których dotarli werbownicy z organizacji przestępczej, stwierdził, że wśród osób, które zgodziły się manipulować wynikami meczów są tenisiści z pierwszej pięćdziesiątki rankingu ATP. – Nie można powiedzieć, że oszustwa dotyczą tylko małych turniejów i niskich szczebli rozgrywek. Zdarzają się na wszystkich poziomach – mówił.

Szwajcar Joss Espasandin, który już nie gra zawodowo (w szczycie kariery był 651. na świecie) także przyznał, że zjawisko istnieje, ma znaczną skalę i razem z argentyńskim kolegą złożyli w tej sprawie oświadczenia do Międzynarodowej Federacji Tenisowej (ITF).

Ceniona tenisistka niemiecka i komentatorka ZDF Andrea Petkovic potwierdziła, że zna osoby, do których zwracano się z propozycjami korupcyjnymi. – Często kontaktowano się z kobietami i mężczyznami z biedniejszych krajów, zawodowcami, którzy nie mogą sobie pozwolić na dalekie podróże i nie mają dużych możliwości zarabiania pieniędzy na korcie – stwierdziła.

Wedle służb, w proceder zaangażowanych zostało około 135 tenisistek i tenisistów z całego świata. Nazwisk i narodowości nie ujawniono, ale dziennikarze ZDF i Welt dotarli do informacji, że jednym z podejrzanych jest Niemiec Max H., który przyznał, iż podlega procedurze sprawdzającej, ale odmówił publicznego skomentowania zarzutów.

W programie telewizyjnym padło zdanie, że w skandal może być zamieszany tenisista zawodowy z pierwszej trzydziestki rankingu, zwycięzca trzech turniejów ATP World Tour.
Dochodzenia trwają w wielu krajach, m. in. w Belgii, Hiszpanii, Francji i USA. Wiadomo też, że ze względu na międzynarodowy charakter przestępstw, agenci FBI skontaktowali się ze śledczymi belgijskimi.

Przedstawiciele służb w Belgii nazywają ostatni system oszustw w tenisie wyjątkowym. – Wykryliśmy sieć mafii bukmacherskiej z Armenii, która rozprzestrzeniła się w siedmiu krajach Europy. Oszustwa są bardzo inteligentne i zorganizowano je na ogromną skalę. W ścisłym porozumieniu z tenisistami na zmanipulowane mecze stawiano setki małych kwot. W sumie, z każdego lewego zakładu zyski sięgały dziesiątek tysięcy euro. Mafia ma wydajną strukturę, ludzi odpowiedzialnych za konta bankowe, innych, którzy piorą pieniądze i tych, którzy są odpowiedzialni za nawiązywanie kontaktów z tenisistami – podał Eric Bisschop, zastępca prokuratora generalnego Belgii.

Sergio D’Orsi, ekspert z agencji policyjnej Europol twierdzi, że grupy i syndykaty mafijne na całym świecie ustawiają mecze, aby zarabiać i prać pieniądze. Masowe oszustwa w tenisie są wyjątkowo popularne ze względu na łatwość manipulacji – w grę wchodzi względnie niewielu zawodników, za to sumy zakładów są ogromne, porównywalne z piłką nożną.

Sygnały, że tenis ma z tym poważny problem były dawane od lat. W 2008 roku siłami ITF, ATP, WTA oraz Komitetu Wielkiego Szlema powołano Tennis Integrity Unit (TIU) – specjalną jednostkę do śledzenia występków korupcyjnych. W styczniu 2019 roku hiszpańska policja aresztowała 15 osób związanych z ustawianiem meczów i wykryła związki 28 tenisistów ze sprawą.

Inspektorzy TIU wydali tylko w tym roku zakaz gry 20 osobom w związku z ustawianymi zakładami. Ostatni raport International Betting Integrity Association podaje, że od stycznia do września 2019 roku zanotowano 72 podejrzane mecze tenisowe. W tym samym okresie 2018 roku takich alarmów było 121. Wyniki ostatniego dochodzenia FBI i policji w Europie mają być podane za kilka miesięcy.

Tenis
Porsche nie dla Igi Świątek. Jelena Ostapenko nadal koszmarem Polki
Tenis
Przepełniony kalendarz, brak czasu na życie prywatne, nocne kontrole. Tenis potrzebuje reform
Tenis
WTA w Stuttgarcie. Iga Świątek schodzi na ziemię
Tenis
Billie Jean King Cup. Polki bez awansu
Tenis
Billie Jean Cup w Radomiu. Jak wygrać bez Igi Świątek?