Hubert Hurkacz wygrywa w ATP Estoril i próbuje stanąć twardo na ziemi

Hurkacz Hurkacz pokonał w ćwierćfinale turnieju ATP 250 Estoril Pablo Llamasa Ruiza 7:6(4), 6:4 i choć mierzył się z kwalifikantem, to łatwo nie było, bo Polak za graniem na ziemi nie przepada. Teraz nasz tenisista zmierzy się z Cristianem Garinem.

Aktualizacja: 05.04.2024 20:06 Publikacja: 05.04.2024 15:09

Hubert Hurkacz który został pierwszym od 13 lat półfinalistą turnieju rozgrywanego na kortach ziemnych pochodzącym z Polski.

Hurkacz (ATP 10) zaproponował w piątek scenariusz, którzy kibice już wielokrotnie widzieli. Obaj panowie w pierwszym secie pilnowali serwisu — Polak przed przełamaniem musiał się bronić tylko w jednym gemie, ale za to aż cztery razy — co zakończyło się tie-breakiem. Górą był w nim dziesiąty zawodnik rankingu ATP, choć przy wyniku 5:2 przegrał dwa punkty po własnym podaniu, dając jeszcze Hiszpanowi nadzieję powrotu do walki o wygranie seta — na szczęście tylko na chwilę.

Llamas Ruiz (ATP 152) pokazał oblicze tenisisty dzielnego i niezłomnego w defensywie. Postawa Hiszpana w połączeniu z awersją Polaka do nawierzchni ziemnej sprawiły, że choć Hurkacz nie przegrał z tak nisko notowanym przeciwnikiem od trzech lat, to dystans dwóch setów panowie wykorzystali niemal w całości, skoro mecz trwał godzinę i 45 minut.

Otwarcie drugiego seta znów należało do Hiszpana, który mógł przełamać Hurkacza. Llamas Ruiz miał przez cały mecz aż osiem break-pointów, ale zmarnował wszystkie. Polak doczekał się dwóch i właśnie ten drugi — przy wyniku 4:4 w drugiej partii — przesądził o losach meczu. Nasz tenisista zwyciężył zasłużenie, rozgrywając w Estoril dobry mecz, choć od tradycyjnego dla swojego tenisa tie-breaka nie uciekł. Ten piątkowy był jego 26. (bilans 14:12) w 25. meczu sezonu (17:8).

Hurkacz, który został pierwszym od 13 lat — i występu Łukasza Kubota w Stuttgarcie — półfinalistą turnieju na kortach ziemnych pochodzącym z Polski, po meczu na obiektywie kamery napisał: „Clay?” („Mączka?”) pokazując dystans do trudności, jakie towarzyszą mu przy rywalizacji na tej nawierzchni.

ATP Estoril. Hubert Hurkacz poza strefą komfortu

Turniej w Estoril to dla Hurkacza pierwsza odsłona tej części sezonu, kiedy gra poza strefą komfortu. Polak, którego tenis opiera się potędze serwisu — nikt w poprzednim sezonie nie miał w tourze tylu asów — wszystkie singlowe sukcesy jako senior odnosił na nawierzchni trawiastej i twardej, więcej: na kortach ziemnych nigdy nie pokonał tenisisty z czołowej „dziesiątki” rankingu ATP. Jego rekord w Roland Garros to czwarta runda, a w ATP Masters 1000 - ćwierćfinały w Monte Carlo i Madrycie.

- Pierwszy mecz na „cegle” w tym roku był dużym wyzwaniem, bo muszę dostosować się do innego ruchu, a czasu na przygotowania nie miałem zbyt dużo. To trochę frustrujące, gdy wiesz, że nie robisz rzeczy właściwie, a chciałbyś się czuć na takiej nawierzchni bardziej komfortowo — mówił Hurkacz po zwycięstwie w 1/8 finału z Brytyjczykiem Janem Choinskim (7:6(4), 6:4).

Turniej w Estoril jest dla Polaka przetarciem przed znacznie ważniejszymi turniejami na „mączce”: ATP Masters 1000 w Monte Carlo (8 kwietnia), ATP Masters w Madrycie (22 kwietnia), ATP Master 1000 w Rzymie (6 maja) oraz Roland Garros (27 maja). Hurkacz zaczął rywalizację w Portugalii od dwóch zwycięstw nad niżej notowanymi przeciwnikami, ale teraz — kiedy w sobotę przyjdzie mu rywalizować o awans do półfinału — poprzeczka powędruje w górę.

Hurkacz zagra z Cristianem Garinem (ATP 112), który pokonał Nuno Borges (ATP 62) 6:2, 7:6(3), a więc stawi czoła przeciwnikowi notowanemu w rankingu wyżej niż Llamas Ruiz. Sobotni mecz rozpocznie się o 16.00. Skład drugiego półfinału stworzą zwycięzcy meczów Richard Gasquet (ATP 122) - Pedro Martinez (ATP 77) i Casper Ruud (ATP 8) - Marton Fucsovics (ATP 85).