Tak wielkiej kasy w Masters jeszcze nie było

W Turynie w niedzielę zaczął się Finał ATP Tour. Będzie walka pokoleń i wielka pula nagród. Nie będzie lidera rankingu Carlosa Alcaraza i Huberta Hurkacza.

Publikacja: 14.11.2022 03:00

Rafael Nadal – pomimo 10 startów – Masters jeszcze nie wygrał

Rafael Nadal – pomimo 10 startów – Masters jeszcze nie wygrał

Foto: Christophe ARCHAMBAULT / AFP

Alcaraz, najmłodszy lider rankingu ATP i mistrz US Open, poinformował w dniu półfinałów w paryskiej hali Bercy, że nie zagra w Turynie, stąd obecność w Masters Taylora Fritza, który największe sukcesy osiągał wiosną, ale zdołał zapracować na awans, wyprzedzając Holgera Rune i Huberta Hurkacza.

W 53. edycji turnieju zjawili się zatem w kolejności rozstawienia: Rafael Nadal, Stefanos Tsitsipas, Casper Ruud, Daniił Miedwiediew, Felix Auger-Aliassime, Andriej Rublow, Novak Djoković i Taylor Fritz. W rezerwie pozostali Rune i Hurkacz, który rok temu debiutował w Masters.

Czytaj więcej

Hubert Hurkacz nie zagra w Masters

Tegorocznych mistrzów wielkoszlemowych jest w tym gronie dwóch: Nadal (Australian Open, Roland Garros) i Djoković (Wimbledon), poprzednich mistrzów ATP Finals trzech: Djoković (pięciokrotnie), Tsitsipas i Miedwiediew (po jednym razie), debiutanci to Auger-Aliassime i Fritz. Niezła mieszanka rutyny z młodością, teraz już z wyraźną przewagą młodości.

Masters w Turynie daje Djokoviciowi szansę na wyrównanie rekordu Rogera Federera (sześć zwycięstw), ale równie ciekawe jest to, czy Nadal, który w finałach gra po raz 11., w końcu zwycięży. Na razie dwa razy dotarł do finału i było to dawno temu.

Mecze w Pala Alpitour wyłonią również tego, który zakończy sezon z rankingową jedynką przy nazwisku. Jest duża szansa, że będzie to nieobecny Alcaraz, prowadzący od chwili wrześniowej wygranej w US Open. Rywali ma tylko dwóch – Nadala, który traci do rodaka 1000 punktów (za końcowy sukces w Masters można zyskać 1500) i Tsitsipasa, który musiałby wygrać turniej bez porażki w grupie i czekać na potknięcie Hiszpana, by zostać po raz pierwszy liderem klasyfikacji ATP.

Pierwszy mecz singlowy zagrali w niedzielę Ruud i Auger-Aliassime, wygrał Norweg 7:6 (7-4), 6:4. Debel otwierający rywalizację zakończył się sukcesem debiutantów – Lloyd Glasspool i Harri Heliovaara zwyciężyli 7:5, 7:6 (7-3) Marcelo Arevalo i Jeana-Juliena Rojera. Ciąg dalszy nastąpi wedle znanego rytmu sesji południowych i wieczornych (grupowe mecze singlowe o 14. i 21., deblowe o 11.30 i 18.30 czasu polskiego). Najlepsza czwórka rozegra w sobotę półfinały, a w niedzielę, jako konkurencję dla meczu otwarcia mundialu, przewidziano finał.

W kwestiach finansowych są dla uczestników Masters bardzo dobre wiadomości. Pula nagród wzrosła ponaddwukrotnie – z 7,25 mln do 14,75 mln dol. Nigdy w tym turnieju większych pieniędzy nie było, poprzedni rekord dzierżyły panie. W 2019 roku w Shenzen w puli było 14 mln, triumfatorka Ashleigh Barty zarobiła wówczas 4,42 mln.

W Turynie niepokonany w grupie mistrz otrzyma więcej – 4 740 300 dolarów (320 000 za udział, trzy razy po 383 300 za zwycięstwa w grupie, 1 070 000 za wygraną w półfinale i 2 200 400 za końcowy sukces). Nawet rezerwowi mają powody do satysfakcji – dla nich wypłata wyniesie po 150 tys. (rok temu 93 tys.).

W deblu mistrzowska para może zdobyć premię 930 300 dol. (wygrany finał to 350 400, półfinał 170 000, każdy zwycięski mecz grupowy po 93 300, udział 130 000).

Porównania z nagrodami w tegorocznym Finale WTA Tour też każą chwalić działaczy ATP – singlowa mistrzyni Caroline Garcia zarobiła w Fort Worth 1,6 mln dol., deblowe – Weronika Kudermietowa i Elise Mertens – wzięły 345 tys. dol.

Po turnieju mistrzów w Turynie niektórym pozostaną jeszcze obowiązki reprezentacyjne w Pucharze Davisa. Finałowa ósemka zagra o trofeum (systemem pucharowym) od 22 listopada w Maladze. W ćwierćfinałach zmierzą się: Włochy – USA, Niemcy – Kanada, Australia – Holandia i Chorwacja – Hiszpania. Zdobywców Pucharu Davisa poznamy w niedzielę 27 listopada.

Finał ATP Tour

Singliści

Grupa Zielona

>Rafael Nadal (Hiszpania, 1)

>Casper Ruud (Norwegia, 3)

>Felix Auger-Aliassime (Kanada, 5)

>Taylor Fritz (USA, 8)

Grupa Czerwona

>Stefanos Tsitsipas (Grecja, 2)

>Daniił Miedwiediew (4)

>Andriej Rublow (6)

>Novak Djoković (Serbia, 7)

Debliści

Grupa Zielona

>W. Koolhof (Holandia)/N. Skupski (W. Brytania, 1)

>N. Mektić/M. Pavić (Chorwacja, 4)

>I. Dodig (Chorwacja)/A. Krajicek (USA, 5)

>T. Kokkinakis/N. Kyrgios (Australia, 8)

Grupa Czerwona

>R. Ram (USA)/J. Salisbury (W. Brytania, 2)

>M. Arevalo (Argentyna)/ J.-J. Rojer (Holandia, 3)

>L. Glasspool (W. Brytania)/ H. Heliovaara (Finlandia, 6)

>M. Granollers (Hiszpania)/ H. Zeballos (Argentyna, 7)

W poniedziałek grają

>11.30: Koolhof/Skupski – Kokkinakis/Kyrgios

>14.00: Miedwiediew – Rublow

>18.30: Mektić/Pavić – Dodig/Krajicek

>21.00: Tsitsipas – Djoković

Transmisje z Turynu na sportowych antenach Polsatu

Tenis
Iga Świątek broni tytułu w Madrycie. Już na początku szansa na rewanż
Tenis
Porsche nie dla Igi Świątek. Jelena Ostapenko nadal koszmarem Polki
Tenis
Przepełniony kalendarz, brak czasu na życie prywatne, nocne kontrole. Tenis potrzebuje reform
Tenis
WTA w Stuttgarcie. Iga Świątek schodzi na ziemię
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Tenis
Billie Jean King Cup. Polki bez awansu