Aktualizacja: 16.02.2025 14:42 Publikacja: 24.07.2024 13:12
Foto: REUTERS/Benoit Tessier
Głosowanie nad oboma kandydaturami odbyło się w czasie 142. sesji MKOl w Paryżu w przededniu oficjalnej inauguracji letnich igrzysk. W pierwszym wypadku wybory miały, jak to określił przewodniczący Thomas Bach, „charakter warunkowy”. Za francuską ofertą zagłosowało 84 członków MKOl, przeciw było czterech, nieobecnych było siedmiu.
Zasady przyznania organizacji ZIO 2030 zostały sprecyzowane wcześniej. Mieli je otrzymać Francuzi, natomiast Salt Lake City, wcześniejszy kontrkandydat został w drodze ustaleń z MKOl wyznaczony jako gospodarz na 2034 rok. W głosowaniu podczas tej samej sesji za propozycją ze Stanów Zjednoczonych zagłosowało 83 członków, przeciw było sześciu, przy sześciu nieobecnych.
- Amerykanie próbują przejąć kontrolę nad systemem antydopingowym, ale mam nadzieję, że administracja Donalda Trumpa będzie pragmatyczna - mówi "Rz" szef Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) Witold Bańka.
Kandydaci na przewodniczącego Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl) przedstawili swoje programy. Wszyscy poruszyli sprawę ewentualnego powrotu Rosji i Białorusi do świata sportu.
Chińczycy w połowie kwietnia zorganizują pierwszy w historii półmaraton, gdzie obok ludzi wystartują roboty. Podstawowy warunek dopuszczenia maszyn – muszą mieć humanoidalny kształt.
Zmarł Maciej Petruczenko, postać w środowisku dziennikarzy sportowych niezwykła. Pracował tylko w jednej redakcji i to przez ponad 50 lat. Przyszedł w 1970 roku do „Przeglądu Sportowego” i pozostał tam do śmierci.
Do olimpijskiej rywalizacji w Los Angeles zostały jeszcze ponad trzy lata, ale gwałtowne pożary w Kalifornii sprawiają, że Amerykanie już dziś obawiają się o igrzyska.
Wpływy Umara Kremlowa to wciąż największa przeszkoda dla powrotu boksu na igrzyska olimpijskie
Martin Fourcade, pięciokrotny mistrz olimpijski w biathlonie, wycofał się z ubiegania o stanowisko przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego Igrzysk Olimpijskich Alpy 2030. W tle tej nagłej decyzji pojawia się polityka.
Do olimpijskiej rywalizacji w Los Angeles zostały jeszcze ponad trzy lata, ale gwałtowne pożary w Kalifornii sprawiają, że Amerykanie już dziś obawiają się o igrzyska.
Trwa największa impreza sportowa w tym roku – igrzyska olimpijskie w Paryżu. Platforma Max oferuje rewolucyjne rozwiązania w oglądaniu sportu. Dzięki streamingowym transmisjom widz może śledzić zmagania wszystkich olimpijczyków, w tym 210 reprezentantów Polski, z każdej areny, w dowolnie wybranym przez siebie momencie.
Po wysunięciu kandydatury prezydenta Andrzeja Dudy na członka Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego okrzykom zdziwienia nie było końca. Niesłusznie. Przecież pasuje tam jak ulał, może nawet zostanie szefem?
Konrad Niedźwiedzki, czyli dyrektor sportowy Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego (PZŁS), będzie szefem polskiej misji olimpijskiej na zimowe igrzyska w Mediolanie i Cortinie d’Ampezzo.
Upadek rządu we Francji może mieć konsekwencje nie tylko w polityce, ale i w świecie wielkiego sportu. W 2030 roku zimowe igrzyska olimpijskie mają odbyć się we francuskich Alpach pod warunkiem gwarancji finansowych państwa.
Narendra Modi chce zorganizować igrzyska. Ma na to duże szanse, choć indyjski komitet olimpijski od miesięcy jest w kryzysie i nie ma dyrektora generalnego.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas