Aktualizacja: 24.11.2024 20:09 Publikacja: 26.04.2023 03:00
Foto: PAP/Abaca
Minister kultury Lucy Frazer na forum Rady Europy wezwała Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl), aby wyjaśnił swoje stanowisko dotyczące przyzwolenia na powrót do rywalizacji zawodników z krajów, które napadły na Ukrainę.
Rosjanie i Białorusini jako atleci neutralni, bez flagi i hymnu, mogą brać udział m.in. w zawodach szermierki, tenisa stołowego, pięcioboju nowoczesnego, judo, łucznictwa oraz taekwondo. Zawieszenie tamtejszych sportowców podtrzymały z kolei federacje odpowiadające za lekką atletykę, badminton, surfing czy wspinaczkę sportową. Boks idzie własną drogą, Rosjanie i Białorusini mają tu pełnię praw, ale tej federacji nie uznaje MKOl.
Narendra Modi chce zorganizować igrzyska. Ma na to duże szanse, choć indyjski komitet olimpijski od miesięcy jest w kryzysie i nie ma dyrektora generalnego.
Iga Świątek i Katarzyna Kawa przegrały z Jasmine Paolini i Sarą Errani. To dla Polek koniec Billie Jean King Cup, ale półfinał jest największym takim sukcesem w dziejach naszego tenisa.
Ogłoszono nazwiska 25 polskich sportowców nominowanych w 90. Plebiscycie "Przeglądu Sportowego" na Najlepszego Sportowca Polski. Głosowanie potrwa do 3 stycznia.
W wieku 38 lat zmarł Michał Dąbrowski, szermierz, medalista Mistrzostw Świata i Igrzysk Paralimpijskich w Paryżu
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Stanisław Pozdniakow zrezygnował z funkcji szefa Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego, co może oznaczać, że tamtejszy sport szuka drogi powrotu do łask
Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) ogłosił listę siedmiu kandydatów na stanowisko przewodniczącego, który zastąpi Thomasa Bacha. Wybór nastąpi w marcu przyszłego roku.
Sebastian Coe jest jednym z kandydatów na następcę Thomasa Bacha, ale w drodze po władzę w MKOl napotkał nieoczekiwane trudności. Wygrać może kobieta.
Igrzyska olimpijskie w Paryżu pokazały, że albo zwrot ludowy jest w odwrocie, albo chłop był wyobrażony, bo rzeczywiste ludowe gusta są zupełnie niestrawne dla miłośników wszystkiego z „babką” i „ludowym” w tytule.
Francja zakazała swoim zawodniczkom noszenia hidżabu podczas startów w nadchodzących igrzyskach olimpijskich i paraolimpijskich w Paryżu, wywołując oburzenie organizacji praw człowieka.
Rosjanie oskarżają Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) o rasizm i neonazizm, bo na igrzyska w Paryżu wyślą reprezentację kadłubową. Ukraińcy wygrali bitwę nad Sekwaną.
Międzynarodowy Komitet Olimpijski wydał we wtorek oświadczenie, w którym rosyjski plan zorganizowania „Igrzysk Przyjaźni” jesienią 2024 roku i podobnych zawodów w kolejnych latach nazywa „cyniczną próbą upolitycznienia sportu”.
Rosjanie i Białorusini będą w Paryżu, bo według Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego nie powinno się karać sportowców za postępowanie rządu, nawet jeżeli trwa wojna, a ich występy służą propagandzie.
Polski Komitet Olimpijski (PKOl) zajął stanowisko w sprawie decyzji o dopuszczeniu Rosjan i Białorusinów do udziału w przyszłorocznych igrzyskach olimpijskich. Jest ono dość oszczędne.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas