Eulalia Rolińska Trenerką Roku 2023

Laureatką XXII edycji konkursu „Trenerka Roku”, organizowanego przez Komisję Sportu Kobiet przy Polskim Komitecie Olimpijskim, została Eulalia Rolińska – trenerka Tomasza Bartnika – multimedalisty zeszłorocznych mistrzostw świata w strzelectwie sportowym.

Publikacja: 18.04.2023 19:38

Eulalia Rolińska

Eulalia Rolińska

Foto: materiały prasowe PKOl

Eulalia Rolińska jest szkoleniowcem Tomasza Bartnika – strzelca sportowego, który w ubiegłym roku w mistrzostwach świata zdobył dwa złote krążki, jeden srebrny 
i jeden brązowy. Z kolei w mistrzostwach Europy wywalczył trzy medale – złoty, srebrny i brązowy. Dodatkowo w 2022 roku trenowani przez Eulalię Rolińską seniorzy zdobyli w mistrzostwach Polski dwa złote i dwa srebrne medale. Dokonania byłej strzelczyni sportowej zostały docenione już w 2019 roku, kiedy w konkursie ,,Trenerka Roku’’ otrzymała ona nagrodę za całokształt pracy.

– Bardzo dziękuję za przyznane mi wyróżnienie. Jestem naprawdę zaszczycona, że mogłam stanąć dzisiaj na tej scenie. Ten sukces nie byłby możliwy, gdyby nie zaufanie, którym obdarzył mnie Tomek Bartnik i jego ciężka praca. Z tego miejsca dziękuję również mojemu mężowi, który namówił mnie na karierę trenerską, sama pewnie nigdy bym się na to nie zdecydowała – powiedziała Eulalia Rolińska, Trenerka Roku 2022.

W tej samej kategorii konkursowej przyznano także dwa wyróżnienia. Otrzymała je Joanna Fiodorow – trenerka Wojciecha Nowickiego – wicemistrza świata z Eugene 
i mistrza Europy z Monachium oraz Jolanta Samulewicz – trenerka strzelectwa sportowego, której zawodniczki i zawodnicy zdobyli w roku 2022 wiele medali mistrzostw świata i mistrzostw Europy.

Polski Komitet Olimpijski już od wielu lat – zgodnie z Kartą Olimpijską – realizuje polityką równościową m.in. wspierając inicjatywy Komisji Sportu Kobiet.

– Jest mi niezmiernie miło, że spotkaliśmy się w Centrum Olimpijskim PKOl, żeby uhonorować wszystkich, którzy wspierają pozycję polskich kobiet w sporcie. Dzięki pracy i działalności Komisji Sportu Kobiet ich znaczenie w sporcie znacząco się zmieniło. Międzynarodowy Komitet Olimpijski również docenia tę inicjatywę i poczynił wiele działań umożliwiając udział kobiet w konkurencjach sportowych o charakterze typowo męskim. Przypomnę tylko, że na igrzyskach olimpijskich w Tokio panie zdobyły 8 medali spośród 14 oraz 1 w sztafecie mieszanej – powiedział Andrzej Kraśnicki, Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

– Konkurs ,,Trenerka Roku’’ odbywa się już po raz dwudziesty drugi. To niezwykła inicjatywa, której głównym celem jest popularyzacja i wzmocnienie pozycji kobiet 
w sporcie oraz docenienie wybitnych trenerskich indywidualności. Za jej kontynuację i rozwój serdecznie dziękuję działającej przy Polskim Komitecie Olimpijskim Komisji Sportu Kobiet. O tym jak ważne są te działania świadczą decyzje Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego ukierunkowane na integrację i równość płci – napisał w liście do uczestników uroczystości Kamil Bortniczuk – Minister Sportu i Turystyki. List odczytała Angelika Głowienka – Dyrektor Departamentu Sportu Wyczynowego Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Komisja Sportu Kobiet PKOl została powołana w 1999 roku z inicjatywy Ireny Szewińskiej – 7-krotnej medalistki olimpijskiej i Marii Kwaśniewskiej-Maleszewskiej – brązowej medalistki olimpijskiej w rzucie oszczepem. 

– Nagradzanie wybitnych indywidualności trenerskich jest bardzo istotne. Równolegle powinny być prowadzone działania zwiększające świadomość o roli kobiet 
na wszystkich poziomach w sporcie.  Kobiety mają duże sukcesy, ale w strukturach decyzyjnych niestety jest ich mało. Mam nadzieję, że niebawem ta sytuacja ulegnie poprawie – podsumowała  Grażyna Rabsztyn, Przewodnicząca Komisji Sportu Kobiet PKOl.

W trakcie uroczystości wyróżnienia zostały przyznane także w następujących kategoriach: ,,Trener Roku’’, dla trenerki lub trenera za całokształt pracy oraz nagroda za promowanie sportu kobiet w mediach, pracach naukowych, podczas wydarzeń sportowych i innych.

Nagrodzeni w pozostałych kategoriach Konkursu

„Trener Roku” – za osiągnięcia w pracy trenerskiej z zawodniczką/-ami w 2022 roku

·         nagroda główna: Tomasz Kryk (kajakarstwo)

·         wyróżnienia:

o   sztab trenerski Teamu Świątek (tenis) w składzie: Daria Abramowicz – psycholog sportowy, trenerka mentalna,  Tomasz Wiktorowski – trener główny oraz Maciej Ryszczuk – fizjoterapeuta i trener przygotowania fizycznego

o   Mateusz Mirosław (wspinaczka sportowa)

o   Grzegorz Tomala (lekkoatletyka)

Dla Trenerki lub Trenera za całokształt pracy trenerskiej z zawodniczką/-ami

·         nagroda główna: Aleksander Wierietielny (biegi narciarskie)

·         wyróżnienie: Janusz Urbanowicz (rugby)

Nagroda za promowanie sportu kobiet w mediach, pracach naukowych, podczas wydarzeń sportowych i innych

·         nagroda główna: Elżbieta Panas (Komisja Sportu Kobiet PKOl)

·         wyróżnienia:

o   Aneta Lemiesz (kierująca projektem Liderki w sporcie w ramach Akademii Zarządzania Sportem Instytutu Sportu – PIB)

o   Karolina Sołtaniuk (Polski Związek Żeglarski)

Eulalia Rolińska jest szkoleniowcem Tomasza Bartnika – strzelca sportowego, który w ubiegłym roku w mistrzostwach świata zdobył dwa złote krążki, jeden srebrny 
i jeden brązowy. Z kolei w mistrzostwach Europy wywalczył trzy medale – złoty, srebrny i brązowy. Dodatkowo w 2022 roku trenowani przez Eulalię Rolińską seniorzy zdobyli w mistrzostwach Polski dwa złote i dwa srebrne medale. Dokonania byłej strzelczyni sportowej zostały docenione już w 2019 roku, kiedy w konkursie ,,Trenerka Roku’’ otrzymała ona nagrodę za całokształt pracy.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sport
Klaudia Zwolińska bohaterką mistrzostw Europy. Teraz czas na igrzyska
Sport
Czy Iga Świątek pójdzie w ślady Sereny Williams?
Sport
Minister sportu Ukrainy: Rosyjscy sportowcy, którzy nie popierają inwazji na Ukrainę, powinni zmienić narodowość
Sport
Giro d’Italia. Tadej Pogacar marzy o dublecie Giro-Tour
Sport
WADA walczy o zachowanie reputacji. Witold Bańka mówi o fałszywych oskarżeniach
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy