Tour de Pologne: Przez polskie góry na igrzyska

Wyścig Tour de Pologne zaczyna się dziś etapem z Radzymina do Warszawy. Pojedzie w nim Michał Kwiatkowski.

Publikacja: 11.07.2016 20:12

Termin największej polskiej kolarskiej imprezy jest nietypowy. Wyścig odbywa się równolegle do Tour de France. Nie było jednak wyjścia. W kalendarzu panuje coraz większy ścisk, szczególnie w roku olimpijskim.

Dwa tygodnie po zakończeniu Wielkiej Pętli w Rio de Janeiro rozpocznie się walka o medale. Niedługo potem, 20 sierpnia, start Vuelty. Jeszcze niedawno kolarze jeździli w TdP we wrześniu, ale było wiele narzekania na pogodę. Dyrektor Czesław Lang postawił więc na lipiec. Organizacyjnie to trudne posunięcie, bo wyścig niemal koliduje ze Światowymi Dniami Młodzieży, ale sportowo termin wydaje się dobrany rozsądnie.

Wielu kolarzy potraktuje Tour de Pologne jako sprawdzian przed igrzyskami. Trasę w Brazylii przygotowano z myślą o góralach, ale są to takie wzniesienia jak na ostatnich etapach w Polsce, czyli o średniej skali trudności, a nie takie jak we Francji, gdzie na przełęczach położonych 2 tys. m n.p.m. można się zamęczyć.

Na dobrze sobie znanych drogach odbudować formę przed igrzyskami chce Michał Kwiatkowski. Mistrz świata z 2014 roku nie ma dobrego sezonu. Początek roku był obiecujący, dwa razy był drugi w kryteriach na Majorce, potem zajął ósme miejsce w tygodniowym wyścigu Tirreno – Adriatico i wygrał klasyk z cyklu World Tour – E3 Harelbeke. Ale później nie ukończył Tour de Romandie i Criterium du Dauphine. Nie pojechał na Tour de France.

Kwiatkowski miał kontuzje, chorował, pewnie jeszcze przyzwyczaja się do trybu treningowego w nowym zespole – Sky. Tour de Pologne będzie więc dla 26-letniego kolarza bardzo ważny. Musi pokazać, że nic złego się nie dzieje, najlepiej po prostu zwyciężyć w narodowym wyścigu, choć miejsce na podium również stanowiłoby pozytywny sygnał.

W kadrze na igrzyska jest też Rafał Majka, piąty w Giro d'Italia i walczący teraz o zwycięstwo w klasyfikacji górskiej Tour de France. Nie wiadomo więc, który z dwóch wielkich polskich kolarzy pojedzie w Rio jako lider. Postawa Kwiatkowskiego w najbliższym tygodniu powinna dać odpowiedź na to pytanie.

Do pomocy torunianin ma bardzo mocnych kolarzy. Grupa Sky przysłała do Polski solidną drużynę z wiernym druhem Kwiatkowskiego Michałem Gołasiem, ale także zwycięzcami etapów na wielkich tourach Czechem Leopoldem Konigiem, Irlandczykiem Nicolasem Roche, Hiszpanem Benatem Intxaustim i Włochem Elią Vivianim.

To najsilniejszy zespół w TdP. Widać, jak bardzo zależy Brytyjczykom na zwycięstwach etapowych i końcowym. Dlatego też Kwiatkowski na poniedziałkowej konferencji prasowej mocno się asekurował. Tłumaczył, że wcale nie wiadomo, czy to on będzie wyznaczony do walki o wygraną, czy może któryś z jego kolegów. Zadecyduje forma.

W innych drużynach też można wypatrzyć kolarzy z interesującą sportową biografią. W Cannondale pojedzie Kolumbijczyk Rigoberto Uran, wicemistrz olimpijski w wyścigu ze startu wspólnego z Londynu, dwukrotnie drugi w Giro d'Italila, w BMC Racing Belg Philippe Gilbert, mistrz świata z 2012 roku, trzykrotny zwycięzca Amstel Gold Race, w grupie Trek Kanadyjczyk Ryder Hesyedal, który cztery lata temu był pierwszy w Giro.

Polacy to nie tylko Kwiatkowski i Gołaś, ale też dobrze radzący sobie w górach Przemysław Niemiec z Lampre, młody talent z grupy Etixx Łukasz Wiśniowski i lubiący tego typu wyścigi Maciej Paterski z CCC Sprandi Polkowice. Wystartuje 24 polskich zawodników, głównie dzięki temu, że Lang zaprosił do udziału w tourze reprezentację kraju i zespoły CCC oraz Verva AcitveJet. Majka wygrał TdP dwa lata temu. Czekamy na kolejny polski sukces.

Transmisje wyścigu w TVP 1 i TVP Sport

Sport
Czy igrzyska staną w ogniu?
Materiał Promocyjny
Jaką Vitarą na różne tereny? Przewodnik po możliwościach Suzuki
Sport
Witold Bańka i WADA kontra Biały Dom. Trwa wojna na szczytach światowego sportu
Sport
Pomoc przyszła od państwa. Agata Wróbel z rentą specjalną
Sport
Zmarł Andrzej Kraśnicki. Człowiek dialogu, dyplomata sportu
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
SPORT I POLITYKA
Kto wymyślił Andrzeja Dudę w MKOl? Radosław Piesiewicz zabrał głos
Materiał Promocyjny
Psychologia natychmiastowej gratyfikacji w erze cyfrowej