Paryż 2024. Pięciosetowy thriller z Brazylią. Polscy siatkarze już w ćwierćfinale

Polacy pokonali Brazylię 3:2 (22:25, 25:19, 19:25, 25:23, 15:12) i zagwarantowali sobie awans do ćwierćfinału turnieju olimpijskiego. W sobotę zagrają z Włochami o pierwsze miejsce w grupie.

Publikacja: 31.07.2024 11:36

Polacy turniej olimpijski rozpoczęli od pewnego zwycięstwa nad Egiptem (3:0), ale dopiero spotkanie z Brazylią miało dać odpowiedź, czy zawodnicy Nikoli Grbicia mogą zdjąć klątwę ćwierćfinału (od 2004 roku kończą igrzyska na tej rundzie) i powalczyć wreszcie o medal.

Choć mierzyły się siatkarskie potęgi, to organizatorzy igrzysk podjęli zaskakującą decyzję i wyznaczyli mecz w Paryżu już na dziewiątą rano.

Paryż 2024. Polska — Brazylia. Mecz ucieczek i pościgów

- Trenujemy o ósmej, żeby przyzwyczaić się do takiej pory. Poza tym jeden z ćwierćfinałów będzie o tej godzinie — nie wiem, kto w nim wystąpi, ale może trafić na nas, więc może dobrze, że już wcześniej zagramy o podobnej godzinie — mówił „Rzeczpospolitej” przed turniejem Grbić.

Brazylijczycy, po porażce 1:3 z Włochami, znaleźli się pod ścianą. Musieli wygrać. Zaczęli lepiej niż Polacy, wykorzystywali ich błędy, w pierwszym secie prowadzili już nawet sześcioma punktami. I choć siatkarze Grbicia w końcówce zdobyli cztery punkty z rzędu i zdołali wyrównać, to podobną serią popisali się trzykrotni mistrzowie olimpijscy, którzy dzięki temu wygrali seta.

To był mecz takich ucieczek i pościgów, bo Polacy drugą partię rozpoczęli od pięciopunktowej przewagi, później pozwolili się dogonić, ale na szczęście znów odskoczyli na kilka punktów i po asie serwisowym Bartosza Kurka zwyciężyli 25:19, wyrównując stan rywalizacji.

Paryż 2024. Kiedy mecz Polska - Włochy?

Trzeci set toczył się według podobnego scenariusza. Tym razem to jednak Canarinhos wypracowali sobie na początku zaliczkę, a Polacy szukali szansy na złapanie kontaktu. I choć kilka razy im się to udało, ostatecznie przegrali 19:25.

Czwartą, najbardziej wyrównaną partię, lepiej zaczęli Brazylijczycy, ale potem walka toczyła się już punkt za punkt. Końcówka należała jednak do Polaków, choć były chwile strachu, kiedy nie wykorzystali dwóch z trzech piłek setowych. Z pomocą przyszli Brazylijczycy, którzy zepsuli zagrywkę i losy meczu miały rozstrzygnąć się w tie-breaku.

Ten wygrany set dodał Polakom skrzydeł. W tie-breaku trzymali rywali na dystans, tylko raz pozwolili im się zbliżyć, ale wtedy dwa asy serwisowe posłał Wilfredo Leon i tak zakończył się pięciosetowy thriller.

Awans do ćwierćfinału już jest. W sobotę mecz z Włochami, którego stawką będzie pierwsze miejsce w grupie i teoretycznie łatwiejsza droga do finału.

Pozostało 86% artykułu
2 / 3
Paryż 2024
Paryż 2024. O której gra Iga Świątek, siatkarze i siatkarki? Są polskie finały. Program igrzysk na środę
Paryż 2024
Paryż 2024. Siatkarki jak siatkarze. Zwycięstwo i duży krok w stronę ćwierćfinału