Aktualizacja: 21.11.2024 13:10 Publikacja: 30.07.2024 15:27
Igrzyska Olimpijskie Paryż 2024. Polka Angelika Szymańska
Foto: PAP/Adam Warżawa
Korespondencja z Paryża
Szymańska przyleciała do Francji jako wicemistrzyni świata, życiowy sukces świętowała kilka tygodni przed igrzyskami. Miała uzasadnione nadzieje na rywalizację o medal, choć sama przytomnie przestrzegała, że w jej konkurencji kandydatek do podium jest kilkanaście, więc droga do sukcesu pozostaje daleka. Jej skończyła się na drugiej walce, nie miała nawet szans na repasaże.
Polka już na początku rozbiła nos o tatami i zeszła do lekarza, żeby zatamować krew. Uszkodziła też łokieć, bo gdy Meksykanka Prisca Awiti Alcaraz unieruchomiła jej rękę, Szymańska nie chciała poddać walki, choć mogła i może powinna. Jej trenerka Aneta Szczepańska tłumaczyła później, że taka wytrwałość dużo kosztuje. Sama, kiedy jeszcze była zawodniczką, w podobnych sytuacjach też nie chciała się poddawać i dziś - przed odpryski kości w łokciu — nie może wyprostować ręki.
Natalia Partyka, polska tenisistka stołowa, zdobyła srebrny medal igrzysk paralimpijskich w Paryżu. W finale singla Polka przegrała z Australijką Qian Yang 0:3.
Patryk Chojnowski i Piotr Grudzień, polscy tenisiści stołowi, zdobyli złoty medal igrzysk paralimpijskich w Paryżu w deblu w kategorii MD18.
Róża Kozakowska, która w piątek obroniła złoty medal igrzysk paraolimpijskich w rzucie maczugą, została zdyskwalifikowana. Powód? Nieprawidłowe parametry sprzętu. Mimo że polska ekipa złożyła apelację w tej sprawie, została ona odrzucona.
Kamil Otowski – 24-latek chorujący na wrodzoną neuropatię skutkującą niedowładem czterokończynowym i zanikiem mięśni zdobył pierwszy złoty medal na Igrzyskach Paralimpijskich w Paryżu.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Minister sportu i turystyki Sławomir Nitras wystąpił do prezesa NIK o przeprowadzenie pilnej kontroli w PKOl, zwrócił się do prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego Radosława Piesiewicza z prośbą o szczegółowe informacje dotyczące jego wynagrodzenia.
Imane Khelif, algierska złota medalistka olimpijska w boksie, której występ na igrzyskach w Paryżu wzbudził tyle kontrowersji, stała się obiektem zainteresowania kreatorów mody.
Słynna francuska marka, od lat współpracująca z najważniejszymi związkami sportowymi w tym kraju, od pewnego czasu zmaga się z problemami, które pogłębiły się dodatkowo po tegorocznych igrzyskach w Paryżu. Właściciele marki zapewniają jednak, że długoterminowe perspektywy rysują się korzystnie.
Stanisław Pozdniakow zrezygnował z funkcji szefa Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego, co może oznaczać, że tamtejszy sport szuka drogi powrotu do łask
Myślę, że Sławomir Nitras wielu porwał pasją, a przynajmniej przekonał do swoich idei. Jesteśmy bogatym krajem i stać nas na igrzyska, wcale nie kosztem przeciętnego Polaka.
Projekt organizacji imprezy to centralny punkt planu rozwoju polskiego sportu, którzy przygotowuje minister Sławomir Nitras
Już opadł kurz po tegorocznej paraolimpiadzie w Paryżu, buchalterzy posegregowali medale według kolorów, obliczyli, jaki statystycznie nakład finansowy przypada na jeden medal, osłabło też zainteresowanie sekundami w wyścigach i centymetrami w rzutach. Można więc zachować się „niesportowo” i zadać pytanie: od jak dawna osoby niepełnosprawne traktowane są po ludzku?
Do dyskusji o wynikach polskich olimpijczyków w Paryżu całkiem sporo może wnieść ekonomia – uważają badacze z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
12–15 tys. zł za mkw. mają kosztować mieszkania na osiedlu, w które czas i pieniądze zainwestował Robert Lewandowski. Niewykluczone, że osiądą tam polskie bohaterki igrzysk w Paryżu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas