Igrzyska Paralimpijskie: Jest pierwszy złoty medal dla Polski

Kamil Otowski – 24-latek chorujący na wrodzoną neuropatię skutkującą niedowładem czterokończynowym i zanikiem mięśni zdobył pierwszy złoty medal na Igrzyskach Paralimpijskich w Paryżu.

Publikacja: 30.08.2024 11:13

Kamil Otowski

Kamil startował w pływaniu na 100 metrów. W finale pokonał o ponad 16 sekund kolejnego zawodnika. Przepłynął 100 metrów w czasie 2:17,85. Drugie miejsce zajął Ukrainiec Anton Kol (2:33.49), a trzecie Włoch Francesco Bettella (2:33.82).

Kamil Otowski: Złoty medalista paralimpijski na wózku inwalidzkim, mistrz świata

Wcześniej - w Wielkiej Brytanii w roku 2023 – udało mu się zdobyć mistrzostwo świata na dystansie 50 i 100 metrów stylem grzbietowym.

Choroba na którą cierpi Kamil jest postępująca. Kamil porusza się na specjalistycznym wózku inwalidzkim. Na co dzień studiuje i pływa – jest zawodnikiem Polskiej Kadry Narodowej.

Na pytanie jak trafił do sportu odpowiada: - Rehabilitant zmusił mnie do przynoszenia biletów z basenu i wręczył telefon do mojego obecnego trenera. Po pierwszym treningu trener wyczuł potencjał i zaproponował mi dalszą współpracę, która przyniosła wiele owocnych chwil.

Jego motto życiowe to „mocniej nogi” a ulubiona potrawa to jajecznica narzeczonej.

Gratulacje Kamilowi złożył prezydent Andrzej Duda. Niestety na otwarciu Igrzyska nie był obecny osobiście ani on, ani premier

Kamil Otowski prowadzi zbiórkę na „aktywny wózek”

Kamil za pośrednictwem fundacji Avalon prowadzi zbiórkę na specjalistyczną rehabilitację i tzw. aktywny wózek. Może zamiast oklasków każdy z nas powinien wpłacić chociaż symboliczną kwotę na wsparcie naszego medalisty?

Gratulacje Kamilowi złożył prezydent Andrzej Duda. Niestety na otwarciu Igrzyska nie był obecny osobiście ani on, ani premier. W odróżnieniu do kilkudziesięciu głów i premierów innych państw, które często mają o wiele mniej liczne reprezentacje na Igrzyskach Paralimpijskich.