Mistrzostwa Europy w piłce ręcznej. Bartłomiej Bis: Kości będą trzeszczały

- Nikt na mistrzostwach Europy nie będzie nikogo głaskał po głowie. Kości zatrzeszczą w każdym meczu - zapowiada w rozmowie „Rz” obrotowy reprezentacji Polski w piłce ręcznej Bartłomiej Bis.

Publikacja: 04.01.2024 09:59

Bartłomiej Bis

Bartłomiej Bis

Foto: PAP/Adam Warżawa

Za wami dwa sparingi z Argentyną. Rozumiecie już wszystkie pomysły trenera Marcina Lijewskiego?

Trener nie wprowadza niczego skomplikowanego. Sam podkreśla, że nie ma dużo czasu na przygotowania, więc stara się nie komplikować gry, lecz polegać na naszej kreatywności oraz inteligencji boiskowej.

Jak jest z budowaniem drużyny od strony mentalnej?

Atmosfera w szatni jest naprawdę dobra, zmieniają się pojedyncze twarze. Jeśli porównamy obecny skład do tego z mistrzostw świata - jeszcze pod wodzą Patryka Rombla - to widać, że rewolucji nie było. Nowi wchodzą do grupy w miarę łatwo i swobodnie.

Czytaj więcej

Polacy na ostatniej prostej przed imprezą roku, ale zagrają bez gwiazdy

2. Bundesliga, gdzie pan obecnie gra, ma wyższy poziom niż nasza Orlen Superliga?

Średni poziom jest wyższy, niż w Polsce, bardzo wyrównany. Gra się też szybciej i bardziej fizycznie. U nas zespoły z Kielc oraz Płocka grają w „swojej” lidze, a reszta stawki walczy o brązowe medale. W 2. Bundeslidze trzeba uważać na każdym kroku, bo nawet z ostatnim zespołem w tabeli można przegrać 4-5 bramkami, jeśli się go zlekceważy. Cały czas walczy się pod presją. W lidze występuje 18 zespołów i każdy mecz gra się z nożem na gardle. Tabela jest dość spłaszczona, więc jedno-dwa potknięcia wystarczą, aby spaść o kilka pozycji.

Wyspy Owcze to stosunkowo młody zespół, ale mają naprawdę dużo jakości. Spójrzmy na środkowego THW Kiel Eliasa Ellefsena, który do najlepszej ligi świata wszedł „z drzwiami” i robi tam furorę

Po półtora roku w Niemczech jest pan lepszym zawodnikiem?

Miałem okazję wystąpić w dużej liczbie meczów, gdzie wynik był na styku i podejmowałem decyzje, które przesądzały o wygranej albo przegranej. 2. Bundesliga dała mi dużo pewności siebie.

Jak pan ocenia grupę, do której trafiliście na mistrzostwach Europy?

Słowenii, po porażce na styczniowych mistrzostwach świata, mamy coś do udowodnienia. Norwegia ma bardzo dobry skład. Na każdej pozycji występują tam zawodnicy z najlepszych, europejskich klubów, którzy prezentują światowy poziom. Wyspy Owcze zaś, choć to stosunkowo młody zespół, mają naprawdę dużo jakości. Spójrzmy na środkowego THW Kiel Eliasa Ellefsena, który do najlepszej ligi świata wszedł „z drzwiami” i robi tam furorę. Zaczynał jako zawodnik, którego chyba nikt nie znał, a po pół roku mówią o nim wszyscy, bo wyczynia cuda w Bundeslidze i w Lidze Mistrzów.

Czytaj więcej

Drużyna w budowie. Czy piłkarze ręczni zagrają na igrzyskach w Paryżu

Jakich meczów można się z takimi rywalami spodziewać?

Na takiej imprezie, jak mistrzostwa Europy, trudno znaleźć zespół, który będzie grał delikatnie i głaskał rywali po głowach. Kości będą trzeszczały w każdym meczu.

Piłka ręczna
Polacy na ostatniej prostej przed imprezą roku, ale zagrają bez gwiazdy
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Piłka ręczna
Drużyna w budowie. Czy piłkarze ręczni zagrają na igrzyskach w Paryżu
Piłka ręczna
Industria Kielce rośnie w siłę. Reprezentant Węgier zagra w Polsce
Piłka ręczna
Nowa impreza na mapie piłki ręcznej. ZPRP zorganizuje Superpuchar Polski
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Piłka ręczna
Liga Mistrzów. Czy Industria Kielce i Wisła Płock wywalczą awans do Final Four?