W lipcu 34-letni Gerrard zakończył karierę reprezentacyjną, ale z futbolem żegnać się nie chciał. Z Liverpoolem, z którym związany był od dziecka, też nie. Propozycja przedłużenia kontraktu podobno nie była satysfakcjonująca, ale kluczowe okazało się spotkanie z trenerem Brendanem Rodgersem, który powiedział, że nie gwarantuje mu miejsca w podstawowym składzie. – Odchodzę. To najtrudniejsza decyzja w moim życiu – przyznał kapitan Liverpoolu.
Gerrard ma nadzieję, że kiedyś wróci na Anfield. – Bez znaczenia, w jakiej roli – mówi. Władze klubu powtarzają, że dla niego drzwi zawsze będą otwarte. Dla piłkarza, który lojalność przedkładał nad sławę i pieniądze. – Latem 2004 roku powiedziałem Florentino Perezowi, że chcę, by to Gerrard został moim partnerem w pomocy Realu – wspomina Zinedine Zidane. – Wiem, że klub dwa razy próbował go kupić, ale w obu przypadkach Steven odmówił. Niewielu zawodników byłoby na to stać.
Paul Scholes uważa jednak, że jego kolega z angielskiej kadry popełnił błąd, spędzając całą karierę na Anfield, gdzie nie zdobył ani jednego tytułu mistrzowskiego. – Zmiana klubów to po prostu część futbolu. Ja miałem szczęście, że Manchester United był silny i mogłem w nim zaspokajać swoje ambicje. Kiedy sięgasz po trofea, czujesz się tak samo bez względu na to, czy grasz w klubie, którego jesteś wychowankiem, czy w takim, który pozyskał cię za duże pieniądze – twierdzi Scholes.
W poniedziałek Liverpool zmierzy się na wyjeździe z czwartoligowym Wimbledonem w Pucharze Anglii. Do czwartej rundy awansowały już Chelsea (3:0 z drugoligowym Watford) oraz – nie bez problemów – Manchester City (2:1 z drugoligowym Sheffield Wednesday po bramkach Jamesa Milnera, zwycięskiej dopiero w doliczonym czasie) i Manchester United (2:0 z trzecioligowym Yeovil Town).
Dalej grają także kluby Polaków: Swansea Łukasza Fabiańskiego (6:2 z czwartoligowym Tranmere), Bournemouth Artura Boruca (5:1 z Rotherham) i Leicester Marcina Wasilewskiego (1:0 z Newcastle 1:0). Żaden z nich nie pojawił się jednak na boisku.