Porażka Barcelony na oczach Michaela Jordana. Historyczna tabela Ligi Mistrzów

FC Barcelona Roberta Lewandowskiego od porażki 1:2 z AS Monaco rozpoczęła sezon Ligi Mistrzów. Katalończycy przez prawie cały mecz grali w osłabieniu po czerwonej kartce Erica Garcii, Polak zszedł z boiska w 80. minucie. Liderem tabeli Ligi Mistrzów po 1. kolejce jest Bayern.

Publikacja: 19.09.2024 23:09

FC Barcelona zanotowała pierwszą porażkę w tym sezonie

Za nami pierwsza w historii pełna kolejka Ligi Mistrzów po jej powiększeniu do 36 drużyn i wprowadzeniu tzw. fazy ligowej zamiast klasycznych grup czterozespołowych. Na razie wielkie powody do zadowolenia mają kluby niemieckie: do Bayernu, który strzelił aż dziewięć goli Dinamu Zagrzeb (Chorwaci już zdążyli zwolnić trenera Sergeja Jakirovicia), Borussii Dortmund z asystentem trenera Łukaszem Piszczkiem (BVB w ostatnim kwadransie aż trzy razy przełamała obronę Brugii), w czwartek dołączył Bayer Leverkusen. Zespół Xabiego Alonso już do przerwy ustalił wymiary wysokiego (4:0) zwycięstwa w Rotterdamie z Feyenoordem.  Wielkim przegranym pierwszej kolejki jest Barcelona Roberta Lewandowskiego.

FC Barcelona w Lidze Mistrzów rozczarowuje od paru lat. Nawet w pierwszym sezonie Roberta Lewandowskiego w tym klubie, zakończonym wygraniem mistrzostwa Hiszpanii, miała problemy z pokonaniem wyżej notowanego rywala w europejskich rozgrywkach. Tym razem Barcelona na stadionie AS Monaco (na trybunach był Michael Jordan) szybko sama skomplikowała sobie życie.

A konkretnie zrobił to – najczęściej broniący bez zarzutu – Marc-Andre ter Stegen. Już 10. minucie gry bramkarz Barcelony w prostej sytuacji źle podał do Erica Garcii, a ten był zmuszony powalić rywala tuż przed polem karnym. Sędzia pokazał obrońcy czerwoną kartkę, więc Katalończycy przez 80 minut musieli grać w osłabieniu. Co prawda chwilę później Robert Lewandowski świetnie podał do Raphinhi, ale ten zmarnował sytuację, a trzy minuty później Monaco już prowadziło. Jeszcze w pierwszej połowie wyrównał zjawiskowy Lamine Yamal, ale Barcelonie nie udało się dowieźć remisu do końca. W 71. minucie, po kolejnym błędzie obrony Katalończyków, zwycięskiego gola na 2:1 strzelił 18-letni Nigeryjczyk George Ilenikhena.

Rozczarował bezbramkowy mecz Atalanty z Arsenalem. Londyńczycy zawdzięczają remis swojemu bramkarzowi. David Raya obronił bowiem rzut karny i dobitkę Reteguiego. Atletico Madryt, choć przegrywało, to w ostatniej minucie zapewniło sobie zwycięstwo 2:1 nad RB Lipsk. W tych samych rozmiarach francuski Brest pokonał Sturm Graz, a Benfica – Crvenę zvezdę.

Liga Mistrzów – tabela po 1. kolejce fazy ligowej

Zgodnie z zasadami nowej formuły Ligi Mistrzów, osiem najlepszych zespołów po ośmiu kolejkach fazy ligowej awansuje bezpośrednio do 1/8 finału. Zespoły z miejsc 9-24 będą rywalizowały w play-off (barażach), by do nich dołączyć w fazie pucharowej.

• 36. Dinamo Zagrzeb 0 pkt 2:9

Liga Mistrzów – terminarz 2. kolejki (serii)

Szlagierami drugiej kolejki Ligi Mistrzów będą mecze Arsenalu z PSG oraz Bayeru Leverkusen z Milanem. Barcelona Roberta Lewandowskiego podejmie Young Boys Berno.