Carlo Ancelotti oszukał skarbówkę? Grozi mu prawie pięć lat więzienia

Trener Realu Madryt został oskarżony o popełnienie dwóch przestępstw podatkowych. W latach 2014-2015 miał wyłudzić ze skarbu państwa milion euro.

Publikacja: 06.03.2024 17:58

Carlo Ancelotti

Carlo Ancelotti

Foto: AFP

Prokuratura okręgowa w Madrycie twierdzi, że Ancelotti stworzył “skomplikowaną i zagmatwaną sieć spółek”, by uniknąć opodatkowania dochodów z praw do swojego wizerunku. W uzasadnieniu można przeczytać, że w ten sposób “symulował przeniesienie tych praw na podmioty pozbawione rzeczywistej działalności".

Co grozi Carlo Ancelottiemu za oszustwa podatkowe?

Choć Ancelotti potwierdził swój status rezydenta w Hiszpanii i oświadczył, że mieszka w Madrycie, w swoich zeznaniach miał uwzględnić tylko pieniądze otrzymane od Realu z tytułu wynagrodzenia za pracę. Prawa do wizerunku przekazał podmiotom zarejestrowanym poza Hiszpanią i tym samym miał oszukać tamtejszą skarbówkę na 386 tys. euro w 2014 roku i 675 tys. w roku kolejnym.

1 lipca 2013 roku podpisał prywatną umowę, w której przeniósł swoje prawa do wizerunku na Vapia Limited, spółkę zarejestrowaną na Wyspach Dziewiczych, na okres dziesięciu lat, za kwotę 25 mln euro. Później sporządzono aneks do umowy, modyfikując czas jej trwania (skrócono go do trzech lat) oraz cenę zakupu praw do wizerunku (obniżono ją do miliona euro).

Czytaj więcej

Carlo Ancelotti zostaje w Realu. Dlaczego nie poprowadzi reprezentacji Brazylii?

Prokuratorzy domagają się dla Ancelottiego czterech lat i dziewięciu miesięcy pozbawienia wolności, ale skończy się zapewne na karze w zawieszeniu i grzywnie. Już wcześniej hiszpańska skarbówka ścigała m.in. Leo Messiego czy Cristiano Ronaldo. Żaden z nich do więzienia jednak nie trafił.

Real gra w środę z RB Lipsk o ćwierćfinał Ligi Mistrzów

Sprawa Ancelottiego wyszła na jaw tuż przed rewanżowym meczem Realu z RB Lipsk w 1/8 finału Ligi Mistrzów. Królewscy będą bronić w środę przed własną publicznością jednobramkowej zaliczki. Pragną odzyskać trofeum. Byłby to ich 15. triumf w rozgrywkach.

Są rekordzistami, a Ancelotti jednym z najbardziej utytułowanych trenerów w świecie futbolu. Tylko on zdobywał mistrzostwo we wszystkich pięciu najsilniejszych ligach Europy (Anglia, Hiszpania, Włochy, Niemcy i Francja), a Champions League wygrał czterokrotnie (dwa razy z Realem, dwa z Milanem).

Niedawno Włoch przedłużył kontrakt z Realem do czerwca 2026 roku, choć spekulowano, że latem zostanie selekcjonerem reprezentacji Brazylii.

Piłka nożna
Carlo Ancelotti zostaje w Realu. Dlaczego nie poprowadzi reprezentacji Brazylii?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
PIŁKA NOŻNA
Liga Mistrzów. Pogłoski o śmierci Bayernu są przesadzone
Piłka nożna
Kylian Mbappe zostanie piłkarzem Realu. Wybrał miłość, zarobi miliony
Plus Minus
Pokerzysta Carlo Ancelotti
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Piłka nożna
Fernando Santos znów bezrobotny. Dlaczego były trener Polaków stracił pracę w Besiktasie?