W sobotę 57. rajd Barbórka w Warszawie

W sobotę, specjalnie dla kibiców, Kajetan Kajetanowicz pojedzie w Warszawie autem WRC. To jedna z niewielu okazji, by zobaczyć w kraju wicemistrza świata, który Rajd Barbórka wygrywał już sześć razy.

Aktualizacja: 07.12.2019 06:04 Publikacja: 05.12.2019 20:00

Kajetan Kajetanowicz i jego maszyna – 380-konny ford fiesta

Kajetan Kajetanowicz i jego maszyna – 380-konny ford fiesta

Foto: mat. pras.

380-konny ford fiesta to samochód, obok którego trudno przejść obojętnie. I choć na sprinterskich odcinkach Barbórki nie da się nim w pełni wykorzystać jego atutów, a sam Kajetanowicz przyznaje, że nie był to idealny wybór, szybko dodaje, że nie zastanawiał się długo.

– Na samą myśl o tym mam gęsią skórkę. Wiem, ile to znaczy dla naszych kibiców, którzy takie auto mogą podziwiać z bliska tylko przy tej okazji. Chcę ponownie dać im dobre widowisko. Będzie to piękne zwieńczenie długiego i pełnego emocji sezonu – zapowiada trzykrotny mistrz Europy.

Sezon ten podporządkował debiutowi w mistrzostwach świata. Mimo że w wielu rajdach jechał po raz pierwszy, klasyfikację WRC-2 zakończył na drugim miejscu. Pięciokrotnie stawał na podium, w Turcji odniósł nawet zwycięstwo.

W Warszawie, podobnie jak w rywalizacji w mistrzostwach świata, pilotem Kajetanowicza będzie Maciej Szczepaniak. Razem tworzą załogę LOTOS Rally Team.

Akumulatory przed ostatnim startem w tym roku „Kajto” ładował w rodzinnym Ustroniu. W Rajdzie Barbórka nie ma sobie równych od 2013 r. Sześć razy w Warszawie wygrywał jeszcze tylko Tomasz Kuchar. Kajetanowicz może więc w sobotę wieczorem zostać samodzielnym rekordzistą.

– Dla mnie ten rajd był zawsze ważny. Jest krótki, ale bardzo wymagający, co wywołuje niesamowity skok adrenaliny. Traktuję go jako okazję do podziękowania moim partnerom, sponsorom i kibicom. Jedziemy dla nich, bo najważniejsza jest radość z możliwości spotkania i przebywania razem. Ale nie zapominamy o sportowej rywalizacji. Każdy chce tu wygrać – zaznacza kierowca.

Jaka jest recepta na sukces w Barbórce? Równa, bezbłędna jazda. Trasa jest tak krótka, że o wygranej decydują często sekundy. Tak było przed rokiem, gdy bliski przerwania serii Kajetanowicza był Mikołaj Marczyk. Kryterium Asów na Karowej przegrał o niespełna sekundę, w sumie do starszego kolegi stracił 4 s.

Najmłodszy mistrz Polski i tym razem powinien być najgroźniejszym rywalem Kajetanowicza. Na trasie pojawi się też Kuchar, który kilka lat temu zamienił rajdy na wyścigi rallycross. Będą też goście z zagranicy: Fin Jari Huttunen, mający za sobą kilka sezonów startów w WRC-2 czy Francuz Bryan Bouffier, pilotowany przez doskonale znanego w Polsce… kucharza Pascala Brodnickiego.

Kończąca sezon Barbórka, a zwłaszcza jej punkt kulminacyjny na Karowej, to wydarzenie towarzyskie, przyciągające nie tylko sportowców, ale i osoby ze świata show-biznesu: aktorów, dziennikarzy, polityków, celebrytów. Przychodzą, by w świetle reflektorów, w samym centrum stolicy popatrzeć na efektowną jazdę bokiem, posłuchać ryku silników, poczuć zapach palonej gumy, a czasem samemu sprawdzić swoje umiejętności w przejazdach pokazowych. Dla tych, którym pozostaje oglądanie, organizatorzy przygotowali w tym roku niespodziankę – eBarbórkę, czyli wirtualne ściganie na symulatorze.

I choć wszyscy podkreślają, że ten grudniowy, często mroźny wieczór w Warszawie, to przede wszystkim dobra zabawa, jednak triumf w Barbórce to również sprawa prestiżowa. Na liście zwycięzców są m.in. Leszek Kuzaj, Marian Bublewicz czy Krzysztof Hołowczyc. Jeździł tu także Robert Kubica.

W tym roku zgłosiły się aż 102 załogi. Do pokonania będą miały w sumie 33,56 km. Po kilku latach nieobecności wracają na Tor Służewiec.

Rywalizacja zacznie się w sobotni poranek na torze Modlin, gdzie rozegrane zostaną dwa odcinki specjalne (po 6 km). Następnie załogi przeniosą się na Bemowo. Na Autodromie Automobilklubu Polskiego wyznaczono dwa oesy po 4 km. Dwa decydujące przejazdy (każdy po 5 km) zaplanowano na Służewcu.

Wieczorny finał na Karowej (ponad 2 km) rozpocznie się o 18.30. Transmisja w TVN Turbo.

Program rajdu

8.00–11.20 Odcinek Specjalny (OS) 1 Tor Modlin I
8.15–11.35 OS 2 Tor Modlin II
9.30–12.50 OS 3 Autodrom Bemowo I
9.45–13.05 OS 4 Autodrom Bemowo II
9.55–13.40 Serwis A Bemowo
11.00–14.15 OS 5 Tor Służewiec I
11.15–14.30 OS 6 Tor Służewiec II
16.00–21.00 Serwis B Karowa
17.00– 18.30 Przejazdy pokazowe Karowa
18.30–21.00 Kryterium Karowa

żużel
Ruszyła PGE Ekstraliga. Mistrz Polski pokazał moc na inaugurację sezonu
Moto
Rusza Rajd Dakar. Na trasę wraca Krzysztof Hołowczyc
Moto
Jedna ekstraliga to mało. Polski żużel będzie miał aż dwie
Moto
Bartosz Zmarzlik, mistrz bardzo zwyczajny
Moto
Zmarzlik po raz czwarty indywidualnym mistrzem świata