Wielka Wyprawa Maluchów: z Warszawy do Monte Cassino, by pomóc dzieciom

5 lipca rusza kolejna Wielka Wyprawa Maluchów - największa charytatywna akcja motoryzacyjna, której celem jest zebranie miliona euro na pomoc dzieciom poszkodowanym w wypadkach drogowych. 80 załóg pokona ponad 3 tys. km z Warszawy do Monte Cassino.

Publikacja: 13.06.2024 06:59

Maluchy przed Centrum Olimpijskim w Warszawie

Maluchy przed Centrum Olimpijskim w Warszawie

Foto: PAP, Tomasz Gzell

Trasa wyprawy wiedzie przez Polskę, Słowację, Węgry, Rumunię, Serbię, Bośnię i Hercegowinę oraz Chorwację, by po ośmiu dniach dotrzeć do Włoch i mety w Monte Cassino.

Za kierownicami Maluchów usiądą ikony polskiego motorsportu: Longin Bielak, Sobiesław Zasada, Maciej Wisławski, Rafał Sonik, Kajetan Kajetanowicz i Bartosz Ostałowski. W gronie ambasadorów jest także Remigiusz Wierzgoń, jeden z najbardziej popularnych polskich influencerów.

Dlaczego Wielka Wyprawa Maluchów pojedzie do Monte Cassino?

Lipcowa wyprawa jest kontynuacją zeszłorocznego projektu, w ramach którego 35 “Małych Fiatów” wyruszyło w podróż z Bielska Białej do Monte Carlo i z powrotem do Krakowa. Dzięki zbiórce w serwisie Zrzutka.pl oraz licznym licytacjom, udało się wtedy zebrać nie jeden, a ponad dwa miliony złotych, które przekazano Fundacji Inter Cars oraz Fundacji Polskiego Związku Motorowego. Środki przeznaczono na wsparcie procesu powrotu do zdrowia najmłodszych ofiar wypadków, edukację w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym i projekty infrastruktury drogowej.

- W 2023 roku w 20 936 wypadkach na polskich drogach zginęły 1893 osoby, w tym 48 dzieci. Kolejne 1832 odniosło obrażenia. Naszym celem jest systematyczne zmniejszanie tych liczb do minimum. Poza zbiórką w serwisie Zrzutka.pl urządzimy sobie mały wyścig… Oczywiście nie na drodze. Każdej załodze zostanie przypisana wirtualna skarbonka - “Pucha dla Malucha”. Kto zbierze najwięcej - wygrywa! Chociaż w tym układzie wszyscy będziemy zwycięzcami - mówi Rafał Sonik.

Czytaj więcej

Rafał Sonik: Maluch, który łączy ludzi

W tym roku organizatorzy postawili przed sobą jeszcze ambitniejszy cel: zebrać więcej i pojechać dalej. Trasę do Monte Cassino przetarł już 94-letni Sobiesław Zasada, który z własnej inicjatywy, w grupie ośmiu Małych Fiatów, pojechał na oficjalne obchody rocznicy bitwy.

- Chciałem oddać hołd poległym żołnierzom dokładnie w dniu zdobycia klasztoru na Monte Cassino. Wychowywałem się w duchu patriotyzmu i zawsze podkreślam, jak ważne są te wartości. Lipcowa wyprawa Maluchami przypomni także o trwałości i znaczeniu tych samochodów, które stały się częścią polskiego dziedzictwa narodowego - podkreśla najbardziej utytułowany polski kierowca rajdowy.

Miejsce jest szczególne również dlatego, że w mieście Cassino wyprodukowano pierwsze modele Malucha w 1972 roku.

Wielka Wyprawa Maluchów: jak można pomóc?

Załogi spędzą w trasie w sumie osiem dni. 19 lipca na krakowskim Rynku odbędzie się parada Maluchów i finał Wyprawy.

- Wielka Wyprawa Maluchów przypomina nieco rajd - spędzamy w samochodach po kilkanaście godzin, często w bardzo wysokich temperaturach i z wielkimi uśmiechami na twarzach “ścigamy się” o jak najlepszy wynik. W tym wypadku finansowy, bo naszym celem jest realna pomoc dzieciom. W trakcie zeszłorocznej edycji wierzyliśmy, że wspólnie z ludźmi o dobrych sercach, osiągniemy nasz cel i to się udało. Nie mogliśmy w tym roku zrobić nic innego, jak postawić sobie kolejny, jeszcze większy! - opowiada rajdowy mistrz świata, Kajetan Kajetanowicz.

Czytaj więcej

Rafał Sonik: Chcemy pomagać dzieciom

Zbiórka w serwisie Zrzutka.pl już trwa pod adresem: https://zrzutka.pl/wielkawyprawamaluchow, ale to nie jedyna forma pozyskiwania finansów. Obok wspomnianej “Puchy dla Malucha”, w tej edycji pojawią się również licytacje oraz mikrodonacje przy dokonywaniu regularnych płatności online.

Wszystkie zebrane środki zostaną przekazane trzem fundacjom, których celem będzie działanie w kluczowych obszarach: edukacji i bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz pomocy dzieciom poszkodowanym w wypadkach - zarówno w powrocie do zdrowia fizycznego, jak i psychicznego.

Wsparcie dla dzieci poszkodowanych w wypadkach i ich rodzin

- Już drugi raz będziemy częścią Wielkiej Wyprawy Maluchów. 700 tys. zł, które otrzymaliśmy z zeszłorocznej zbiórki i które jako Fundacja podwoiliśmy, pozwoliło nam na realizację ogólnopolskiego programu grantowego Drogowskaz. Dzięki niemu ponad 40 organizacji z całego kraju realizuje programy edukacyjne z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Wierzymy, że mądra edukacja dzieci i młodzieży oraz promowanie odpowiedzialnych zachowań jest kluczem do pozytywnej zmiany na polskich drogach - mówi Katarzyna Oleksowicz, członkini zarządu Fundacji Inter Cars.

Czytaj więcej

Startuje Wielka Wyprawa Maluchów. Największy motoryzacyjny projekt charytatywny

- Pomoc rodzinom, w których znajdują się dzieci poszkodowane w wypadkach drogowych nie jest łatwa. Poprzez program “Maluchy na pomoc dzieciom” świadczymy pomoc najmłodszym w zakresie rehabilitacji i powrotu do zdrowia. Trafienie do poszkodowanych stanowi jednak spore wyzwanie. Często rodziny nie chcą zgłaszać się po pomoc, bo myślą, że im się nie należy lub po prostu się wstydzą, ale dzięki dodatkowym działaniom informacyjnym i komunikacyjnym jest coraz lepiej, a my czerpiemy ogromną satysfakcję z wypełniania tej misji - przyznaje Cezary Droszcz z Fundacji PZM.

W tym roku do grona fundacji, które otrzymają środki na działania, dołączyła również fundacja Euvic The Good People, której celem będzie wsparcie terapeutyczne i psychologiczne dla dzieci poszkodowanych w wypadkach.

Trasa wyprawy wiedzie przez Polskę, Słowację, Węgry, Rumunię, Serbię, Bośnię i Hercegowinę oraz Chorwację, by po ośmiu dniach dotrzeć do Włoch i mety w Monte Cassino.

Za kierownicami Maluchów usiądą ikony polskiego motorsportu: Longin Bielak, Sobiesław Zasada, Maciej Wisławski, Rafał Sonik, Kajetan Kajetanowicz i Bartosz Ostałowski. W gronie ambasadorów jest także Remigiusz Wierzgoń, jeden z najbardziej popularnych polskich influencerów.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Euro 2024
W piątek rozpocznie się Euro 2024. Przez miesiąc będzie nim żyć nie tylko Europa
Euro 2024
Ekologiczne Euro 2024. Zielony ład na mistrzostwach Europy
PIŁKA NOŻNA
Co ze zdrowiem Lewandowskiego? Probierz wyjaśnia i odpowiada Koemanowi
PIŁKA NOŻNA
Euro 2024. Czy za reprezentację Polski będzie trzeba się wstydzić?
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Sport
Znamy gospodarzy zimowych igrzysk 2030 i 2034. Zawody na Lazurowym Wybrzeżu