Mistrzostwa świata. Pia Skrzyszowska i jej lot w kosmos

Pia Skrzyszowska zrobiła pierwszy krok w kierunku finału mistrzostw świata, który byłby jak lot w kosmos. Norbert Kobielski wciąż budzi nadzieję, także na opowieść o wartości resocjalizacji, ale jego wieczór się nie udał.

Publikacja: 22.08.2023 22:05

Polka awansowała do półfinału mistrzostw świata w biegu na 100 metrów przez płotki z dziesiątym czasem

Polak zajął dziesiąte miejsce w konkursie skoku wzwyż (2.25 m). Ma już 26 lat i choć jeszcze nigdy nie pokonał poprzeczki zawieszonej na wysokości 2.30 m, która jego w profesji jest jak egzamin magisterski, to wielu wciąż wierzy, że może zostać nowym Arturem Partyką. Był przecież medalistą młodzieżowych mistrzostw Europy i zdradza oznaki ponadprzeciętnego talentu. Jego rozkwit opóźniły jednak kontuzje i - zapewne - problemy pozasportowe.

Kobielski był zawieszony za złamanie przepisów antydopingowych, choć trudno nazywać go oszustem. Oficjalnie w jego organizmie wykryto substancję z grupy nadużywanych, czyli kokainę, heroinę, MDA (ekstazy) lub THC (marihuana). To używki, a nie twardy doping - raczej wykroczenie niż przestępstwo, która sportową przygodę jedynie utrudnia, lecz nie moralnie dyskwalifikuje. Podobną przygodę miała przecież sprinterka Sha’Carri Richardson, która została w poniedziałek mistrzynią świata. Możliwości Polaka na razie nie sięgają raczej tak wysoko.

Mistrzostwa świata. Norbert Kobielski wciąż budzi nadzieję

Kobielski nosi trochę mniejszy kapelusz, choć już w Budapeszcie pokazał, że nie można mu odmówić dwóch rzeczy: żelaznych nerwów i serca do walki. Przedarł się do finału, choć poprzeczkę strącił aż sześć razy. Rekord życiowy na stadionie - 2.28 m - wyrównał w trzeciej próbie. Uniósł ten ciężar, choć to była dopiero jego druga impreza mistrzowska wśród seniorów na stadionie.

Uzdolniony jest wszechstronnie - pływał, grał w piłkę nożną, piłkę ręczną, siatkówkę i koszykówkę oraz tańczył do hip-hopowych rytmów w osiedlowym klubie. Wpatrywał się w Koby’ego Bryanta, a dziś próbuje być jak Mutaz Essa Barshim, który przyjechał do Budapesztu jako trzykrotny mistrz świata, a teraz zdobył brąz. Zwyciężył skaczący wysoko i pięknie Gianmarco Tamberi. Włoch trzy kolejne wysokości - 2.29 m, 2.33 m, 2.36 m - pokonał w pierwszej próbie. Jest aktualnym mistrzem olimpijskim, ale złoto mistrzostw świata zdobył po raz pierwszy w karierze.

Mistrzostwa świata. Pia Skrzyszowska i trzęsienie stadionu

Swoje ambicje, może nieco skromniejsze, ma w Budapeszcie także Skrzyszowska. Płotkarka rok temu przygodę podczas mistrzostw świata zakończyła na półfinale, więc teraz cel jest jasny - trzeba zrobić krok do przodu. Polka już kilka tygodni po starcie w Eugene została mistrzynią Europy i pobiegła szybciej, co dowodzi, że ma duże możliwości. Może sięgające nawet rekordu Polski Grażyny Rabsztyn (12,36) z 1980 roku.

Bieg eliminacyjny rozegrała pozornie spokojnie, miała dziesiąty czas w stawce (12.65). - Byłam trochę zestresowana, ale dzięki temu także skupiona. Nie chciałam popełnić błędu, żeby spokojnie awansować do półfinału - mówi i podkreśla, że wyzwanie stoi przed nią poważne. - Poziom jest kosmiczny, to chyba najmocniejsza konkurencja tych mistrzostw. Przyjechała tu przecież cała światowa czołówka, bo wszyscy są zdrowi - wyjaśnia Skrzyszowska.

Obok Polki na starcie stanęła Luca Kozak, czyli najlepsza płotkarka Węgier, której twarz zdobi plakaty rozsiane po Budapeszcie. - Generalnie jest tutaj na stadionie wielka wrzawa. Słyszałam nawet moje imię z trybun, ale kiedy podczas prezentacji wywołano Kozak, to aż wszystko się trzęsło. Nie było czegoś takiego przed rokiem na mistrzostwach w Eugene - podkreśla nasza płotkarka.

Mistrzostwa świata w Budapeszcie
Wyniki piątego dnia

Skok wzwyż mężczyzn: 1. G. Tamberi (Włochy) 2.36 m, 2. J. Harrison (USA) 2.36 m, 3. M. E. Barshim (Katar) 2.33 m... 10. N. Kobielski (2.25 m).
Rzut dyskiem kobiet: 1. L. Tausaga (USA) 69.49 m, 2. V. Allman (USA) 69.23 m, 3.B. Feng (Chiny) 68.20 m.
Bieg na 1500 m kobiet: 1. F. Kipyegon (Kenia) 3:54.87, 2. D. Welteji (Etiopia) 3:55.69, 3. S. Hassan (Holandia) 3.56.0.
Bieg na 3000 m z przeszkodami mężczyzn:  1. S. El Bakkali (Maroko) 8:03.53, 2. L. Girma (Etiopia) 8:05.44, 3. A. Kibiwot 8:11.98

Ona awansowała, odpadła na tym samym dystansie Klaudia Siciarz (38. miejsce, 13.25), czyli medalistka imprez juniorskich i młodzieżowych, która staje się niespełnionym talentem. Sukcesem swoje starty zakończyli za to nasi specjaliści od biegania na 800 metrów. Mateusz Borkowski wygrał swoją serię i miał globalnie dziewiąty czas (1:45.40). Filip Ostrowski minął metę czwarty, ale awansował jako „szczęśliwy przegrany” (17. miejsce, 1:45.76).